İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

Nasılsa öderim mantığı ile çekilen bireysel ihtiyaç kredileri bir iki taksit geciktiği anda sekteye uğruyor ve büyük borç batağına dönüşmeye başlıyor. Yapılan en büyük yanlışların başında ise, mevcut kredi veya kredi kartı borcunu başka bir kredi çekerek kapatmaya çalışmak geliyor. Borcu borç ile kapatmak aslında çok büyük bir yanlış. Kredi borcumu ödeyemiyorum diyenlerden iseniz İhtiyaç Kredisi Yapılandırma seçeneği bankalar tarafından sunulmakta. Fakat, kredi borç yapılandırması yapmadan önce sizlere birkaç tavsiyemiz olacak.

Ödeyemediğiniz bir borç yükü karşınızda ve borcunuzu yapılandırdınız diyelim. Bu noktadan sonra mutlaka dikkat etmenizde fayda var. Öncelikle eğer kredi kartı borç yapılandırması yapmış iseniz, yapılandırma sonrası mutlaka tüm kredi kartlarınızı kesip atın ve kesinlikle kredi kartınız ile alışveriş yapmayın. Sadece borcunu yapılandırdığınız kredi kartı değil eğer varsa diğer banka kartlarınızı da kullanmayın. Çünkü; nasılsa yapılandırma yaptım artık taksitle öderim mantığı sizi rehavete sürükleyecek ve borcunuzun üstüne borç yapacaksınız. Geçen 3-5 ay süre zarfında bakacaksınız ki, borçlar yine ödenmeyecek noktaya gelmiş. Tekrar borç yapılandırma talep ettiğinizde yeni bir ödeme planı oluşturulacak.

Yapılandırma İptali Yapmayın!

Yeni Ödeme Planı Tuzağı

Mevcut yapılandırma ile borçlarınızı öderken yine maddi açıdan sıkıntı yaşadınız diyelim aradan eğer 6 ay geçmiş ise özellikle yeni yapılandırma ve ödeme planından uzak durun. O 6 ay içerisinde ki ödediğiniz tüm para faize gidecektir. Bankanız sizi arayıp “isterseniz yeni ödeme planı ile devam edelim” derse “hayır” cevabını mutlaka verin. Örneğin; 10 Bin Lira borcunuzu yapılandırdınız diyelim ilk etapta zaten 36 ay yapılandırma yapmış olduğunuzu varsayarsak 16 Bin Lira olacak borcunuz ve taksitlendirilecek. Bu taksitlere göz atın, ilk ödemelerde sizden alınan çoğunlukla faizler olacak. Yani siz 600 TL aylık taksitini ödediğiniz borcunuzun aslında 200 TL’si ana paradan düşecek. Kalan 400 TL faize gidecektir. Bu nedenle 6 ay sonra tekrar yapılandırma yaparsanız, 6 ay boyunca ödediğiniz paranın %70’i faize gideceği için anaparanız olduğu gibi duracaktır. Borç yapılandırma, kredi yapılandırma sonrası tekrar yeni ödeme planından uzak durun ve bankaların bu tuzağına düşmeyin.

Kredimi Nasıl Yapılandırabilirim?

İhtiyaç kredisi yapılandırma başvurusu için banka şubeniz ile görüşmeniz yeterli. Kredi borcunuzu ödeyemediğinizi ve yapılandırma imkanından yararlanmak istediğinizi belirttiğinizde banka yetkili müşteri temsilcileri sizinle ilgilenecektir. Bazı bankalar şube dışında, internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları ile de bu konuda yardımcı olmaktadırlar. Kredi yapılandırma öncesi borç transfer kredisini değerlendirmeyi de unutmayın. Özellikle kredi çekme olasılığınız devam ediyor ise borç yapılandırma yapmadan önce kredi çekmeyi deneyin. Kredi faiz oranları %1,15 iken kredi yapılandırma faiz oranları %2,10 oranlarına kadar çıkmakta.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*