Yüksek Kredi Notuna Neden Kredi Çıkmaz

Kredi Notu Yüksek Olmasına Rağmen Kredi Alamamak

Kredi notu yüksek olan kişiler bankalardan rahatlıkla kredi çekebilirken bazı istisnalar durumunda kredi notu yüksek olmasına karşın bankalar kredi vermeyebiliyor.

Kredi notunun yüksek olmasına rağmen banka neden kredi onayı vermez ?

Kredi notu yüksek olmasına rağmen kredi alamama nedenleri ?

  • Kredi talebinde bulunduğunuz bankaların ilk bakacakları referans değer olan kredi notundan geçmiş olmanıza rağmen kredi çekemiyorsanız, maaşınızın yetersiz gelmesi nedeni ile olmuş olabilir. Genel itibari ile bankalar kredi verirken, çekilen tutara denk gelen aylık taksit tutarlarının, kişinin gelirinin yarısı kadar olması gerektiğine de bakar. Yani sizin belgeleyebildiğiniz maaşınız 2 bin lira ise , aylık ödeme tutarı bin lirayı aşan kredi başvurularınız red olabilir.
  • Kredi notu yüksek olmasına rağmen, bankalara belgenebilir bir maaş geliri de sunamayan kişiler için kredi taleplerine red cevabı gelir. Düzenli maaş sahibi olmayan kişilere bankalar kredi vermezler, kredi notunun önemi bu noktada maalesef yitirilir.
  • Bir işyerinde çalışıyorsunuz fakat sigortanız yok, maalesef yine kredi notunuzun yüksek olmasına rağmen kredi çıkmama olasılığı yüksek. Öncelikle, yeni çıkan kanunlar ile birlikte maaş yazısının bir ehemmiyetinin kalmadığını söyleyelim. İşyerinizden alacağınız maaş yazısı ile birlikte bankaların kapısını çaldığınız da maalesef yine red cevabı alma olasılığınız bulunmakta.

Peki ne yapılmalı ?

Belgelenebilir gelir miktarınız aylık kredi taksitlerin de risk görünüyorsa, aile bireylerinin gelirlerini de kredi çekerken bankaya sunabilirsiniz. Bu sayede ev halkının geliri yüksek görünür ve kredi alma şansınız, kredi notunuzun yüksek olması ile birlikte daha fazla artar.

Herhangi bir kefil ile de ( kefil olacak kişinin kredi notunun da yüksek olması ve düzenli gelir sahibi olması kaydı ile ) kredi başvurunuz olumlu sonuçlanabilir.

Bazı bankalar, ipotek karşılığı da kredi onayı verebilmektedir. Çekeceğiniz kredi tutarının miktarına bağlı olarak bir gayrimenkul yada arsa vb. gösterilerek kredi çekme olasılığınız var.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*