Yeni İşe Girene Kredi Çıkar mı

Bankaların en büyük gelir kaynaklarından olan bireysel ihtiyaç kredileri aynı zamanda tüketiciler açısından da eğitim, sağlık, ev yenileme, düğün gibi masraflar çıktığında da en çok tercih edilen kredi türüdür. Bankalar için Pazar payı bu kadar yüksek olan ihtiyaç kredileri için çoğu zaman her talep formuna onay vermek isterler fakat belli kriterleri aşamayan kimseler için maalesef bankalar kendilerini riske atmamak adına olumsuz değerlendirme yolunu seçecektirler.

Yeni İşe Girene Kredi

Bankaların baktıkları bir çok kriterin arasında , kredi başvuru sahibinin çalışma süresi de vardır. Maalesef, yeni işe giren kişiye kredi onayı çıkması çok zordur. Bankalar, kredi başvuru sahibinin en az 6 ay olmak şartı ile aynı işyerinde çalışıyor olmasına dikkat ederler. Bankalar düzenli ödeme yapma kabiliyeti olan kişileri seçmeye çalışırlar, bu sebeple yeni işe giren kişinin ödemelerinin ne kadar düzenli olup olamayacağı kestirilemez. Bankalar en az 6 aylık bir çalışma süresi ve düzenli ödeme konusunda fikir edinmek amacı ile 6 aydan daha az sürede bir iş yerinde bulunan kişiye kredi vermeyebilir.

Ama kredi başvuru sahibinin uzun yıllar ödenmiş bir sigorta primi bulunuyor ve iş değiştirme söz konusu olduğu görünüyor ise, kredi notu puanı yüksek olması şartı ile başvuru sahibine kredi onayı vermeleri mümkün.

Kredi Notunun Önemi

Bahsedilen konuda da görüldüğü üzere kredi notunun önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Eğer kredi notunuz ortalamanın aşağısında ise kredi notunuzu yükseltme metotlarını uygulayabilirsiniz. Bankaların kredi verirken baktıkları kriterler arasında ilk gelen kredi notudur. Yeni işe girmiş birisinin uzun yıllar sigortası var ve iş değiştirmiş ise, kredi notu düşük olan ile yüksek olan arasında, bankadan alacağı cevaplar arasında fark olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*