Yüksek Kredi Notu İle Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Kredi notları artık hepimizin hayatında belirli bir yere sahiptir. Kredi notları sayesinde bankalar müşterilerini seçebilmekte ve daha güvenli şekilde kredi verebilmektedir. Kredi notları oldukça önem teşkil ederler. Genel olarak kredi notları 0 ile 1900 arasında değişmektedir. Kredi notunuz ne kadar 1900’e yakınsa o kadar iyi durumdadır. Kredi notlarınız iyi seviyelerde ise her banka size kredi imkânı verecektir. Bankalar kendilerini garantiye alarak kredi notu yüksek olan vatandaşlara kredi imkanlarını sunarlar. Kredi verecekleri kişinin geri ödemesinin kesin olmasına karşılık kredi imkanlarını tamamen açarlar. Eğer ki kredi notunuz yüksekse ve sicilinizde temiz ise her bankadan kredi kullanabilirsiniz. Her bankadan kredi kullanırsınız ancak kredi notunuz veya siciliniz sayesinde alacağınız miktarlar inanılmaz bir yükseliş gösteremezler. Bankalar genel olarak kişinin aylık gelirinin 3/1’i kadar kredi imkânı verirler. Yani 3.000 TL aylık geliri olan bir vatandaşın aylık kredi ödemesi en fazla 1.000 TL olabilmektedir. Bu durumda kredi notunuzun pek bir etkisi olmayacaktır.

Kredi notunuzun en çok etki ettiği şeyler hem uygun faiz oranlarıyla hem de çeşitli kampanyalarla sizi karşı karşıya bırakır. Şöyle ki kredi notu iyi olan vatandaşlar her banka tarafından istenilen müşterilerdir. Her banka bu müşterilere sahip olup finansman işlemlerini bu kişilerle yapmayı isterler. Bunun sebebi her taksiti zamanında ödeyebilen, borcuna sadık kişiler olmasıdır. Bu kişiler hangi bankaya giderlerse gitsinler güzel teklifler alırlar. Kredi notunuzun iyi seviyelerde olabilmesi için bankayla aranızdaki ilişkilerinizi iyi tutup, geçmişten bir borcunuzun olmaması gerekmektedir. Bunun dışında geç ödemeler yapmamış, bankayla sıkıntılar yaşamamış ve sicilinizde düzgünse her zaman kredi notunuz çok iyi seviyelerde bulunacaktır. Hiçbir bankayla işiniz olmamış ve finansman geçmişiniz yoksa kredi notunuz sıfırdır. Bu kişilerde kredilerden aylık gelire bağlı olarak faydalanabilirler.

En Önemlisi Aylık Gelir

Kredi notlarınızın iyi olması size her zaman için büyük artıdır. Ayrıca kredi notlarınız kötü seviyelerde olursa bazı bankalar size hiç kredi imkânı tanımaz, bazıları da sizden kefil ya da ipotek istemektedirler. Şartsız ve kefilsiz kredi alabilmeniz için kredi notlarınız iyi seviyelerde olması gerekmektedir. Gelelim kredi miktarlarına; kredi notlarınız, çekebileceğiniz maksimum kredi miktarlarında tam anlamıyla belirleyici değildir. Asıl belirleyici olan aylık gelirinizdir. Bankalar genel olarak kişinin aylık gelirinin 3/1’i kadar kredi imkânı verirler. Ancak bankaların bu konuda kullanacakları inisiyatifin sonucunda daha iyi miktarlarda kredi alabilirsiniz. Aylık gelir olarak baktığınızda ise sizin kâğıt üzerinde yani belgeleyebildiğiniz miktar kadar miktarlar göze alınacaktır. Bunun dışında bankaya kanıtlayamadığınız bir gelirin bankalar için önemi yoktur. Kredi notları çok yüksek olan kişilere bazı bankalar aylık ödeme olarak 3/1’i kadar değil, maaşın %50’si kadar aylık ödeme çıkartabilmektedir. Misal olarak aylık geliri 10.000 TL olan bir kişinin aylık ödemesi olarak 5.000 TL ödeme imkanını verirler. Tabi ki bu durum için bankalarla aranızdaki finansman ilişkileri çok iyi olması gerekmektedir. Maksimum alabileceğiniz miktarı öğrenmek için ilk olarak aylık gelirinizin üçte birini hesaplayın sonrasında aylık ödeme olarak maaşınızın 3/1’ini belirleyin. Kullanmak istediğiniz kredinin vade miktarını, aylık ödemenizle çarpmanız sonucu maksimum alabileceğiniz miktarı öğrenmiş olursunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*