vekâlet ile bankadan para çekme

Vekâlet ile Bankadan Para Çekme

Bankalar günümüzün önemli finans kuruluşları arasında yer almaktadır. Bankalar üzerinden yapılan işlemler tamamen yasal ve kanıtlanabilir işlemler olduğundan, hemen her tüketici işlemlerini bankalar üzerinden yaparak kendini garantiye almayı tercih etmektedir. Birçok firma maaşları bankalar aracılığıyla ödeme yoluna giderken, bir yandan da parayı saklamanın ve yatırım hesapları açarak değerlendirmenin adresi de günümüzde bankalardır. Bankacılık işlemleri içerisinde belki de en sık yapılanlardan bir tanesi para çekme işlemidir. Para çekme işlemlerinde kolaylığa giden birçok banka ATM kartları çıkararak sıra beklemeden müşterilerine para çekme kolaylığı sağlamaktadır. Şifresini bilen herkesin kullanabileceği ATM kartları dışında bankalardan para çekme işlemleri ancak hesap sahipleri tarafından gerçekleştirebilir. Bunun tek istisnai durumu noterden vekâlet vermek suretiyle başkasının hesabından para çekilebilmesidir.

VEKÂLET İŞLEMLERİ

Vekâlet işlemleri her bankada aynı olmayan işlemlerdir. Eğer hesabınızdan bir başkasının para çekmesini istiyorsanız, çalıştığınız banka ile irtibata geçerek, bankanın vekâlet sisteminin nasıl işlediğini öğrenmeniz gerekmektedir. Bankanın istediği sistemde hazırlanan vekâletlerle herhangi bir sorun yaşamadan banka şubelerinden para çekilmesi mümkündür. Genellikle banka vekâletleri yaşlı ve banka şubesine gelemeyecek kişilerin çocuklarına veya torunlarına verdikleri vekâletler olmakla birlikte, farklı durumlarda da vekâlet verildiği görülebilmektedir. Vekâlet işlemlerinin kısa süreli olması ve mümkünse sadece paranın çekileceği günü kapsaması hesap sahibinin güvenliği açısından önemli bir unsurdur. Uzun süreli vekâletler bazı bankalar tarafından kabul edilmemektedir. Riskli bir işlem olan vekâletle para çekme işlemlerinde bankalar hassas davranmaktadır. Herhangi bir sağlık gerekçesiyle vekâlet verilmişse, bu durumunda bankaya bildirilmesi ve bir sağlık raporunun bulunması uzun süreli vekâletlerde işinizi kolaylaştırabilir.

VEKÂLET İLE BANKADAN PARA ÇEKME

Vekâlet ile bankadan para çekme işlemlerinde devlet bankalarıyla çalışmak daha kolay ve caziptir. Resmi noterler vasıtasıyla sağlanmış olan vekâletlerin doğru olup olmadığı banka tarafından araştırılacağından, vekâletle para çekme işlemi normal para çekme işlemlerinden uzun sürebilmektedir. Bu işlem esnasında vekâlette yer alan noter numarası teyit edilecek ve vekâletin geçerli olup olmadığı banka tarafından araştırılacaktır. Vekâletin doğru ve geçerli olması durumunda banka tarafından istediğiniz miktarda para veya vekâlette belirtilen miktarda para vekâlet sahibine ödenir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*