Yırtılan Para Nasıl Değiştirilir, Banka Alır mı?

Sanıyorum ki bu sorunla karşılaşmayan insan sayısı çok az. Hepimiz hayatımızın belli bir döneminde yanlışlıkla yırtık bir para alıyoruz ya da cebimizden parayı çıkarırken yanlışlıkla yırtılabiliyor. Bu durumda çözüm aslında biraz basit gibi bant ile yapıştırarak kullanmaya çalışıyoruz ancak para bazen öyle bir yırtılıyor ki yapıştırmak neredeyse paranın o an olduğu durumundan daha kötü bir hale dönüşmesine neden oluyor. Hatta yırtık diğer bölümünü de bulamıyor. Eğer paranın miktarı küçükse sanıyorum ki hiç kimse üzerinde durmuyor ancak miktar büyüdükçe endişe ve çözüm yolları da her şekilde denenmeye gayret ediyor.   

Peki, buradan yola çıkarak elimizde herhangi bir sebepten dolayı yırtık bir para var bu durumda ne yapabiliriz bu parayı değiştirmek mümkün mü? Elbette ki mümkün. Paranız her ne şekilde yırtık, kopuk ya da hasar görmüş olabilir yenisiyle değiştirebiliyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bu şekilde olan ve bütünlüğünü korumuş olan paraların itibarını korumak için hiçbir zorluk göstermeden değiştirilmesini sağlayabiliyor.  Bunun için yapmanız gereken tek şey bir ziraat bankası şubesi ya da Merkez Bankasına gitmek olacaktır. 

Ülkeler için para birimleri oldukça önemli ve değerlidir. Bu anlamda da her ülke kendi parasının yeni ve hasar görmemiş olmasını tercih eder. Bu bir anlamda ülkelerin çağdaşlığı ve gelişmişliği şeklinde de tanımlanmaktadır. Paranız ne kadar temiz ve kaliteli olursa siz de o kadar gelişmişsinizdir. Bir para birimi gibi paranın görünümü de ülkeleri güçlü yerlere kadar taşıyacaktır. İşte bu nedenle de hükümetler paranın bu şekilde halinin bir an önce yenilenmesi konusunda ziraat bankası ve merkez bankasını görevlendirmiştir. 

Yırtılan para nasıl değiştirilir

Yırtılan Para Nasıl Değiştirilir ? 

Peki, elinizde bu şekilde hasarlanmış ve yırtılmış bir para var ve siz bunu başka bir yerde kullanamıyorsunuz. Çünkü diğer insanlarda bu paranın ellerinde kalacağını düşünerek almak istemiyorlar. Bu aslında yukarıda da belirttiğimiz gibi biraz da bilinç eksikliğinden. Vatandaş yırtık paraları olduğunda değiştiremeyeceklerini düşünüyorlar.  

Peki, bu durumda nasıl bir yol izlemelisiniz?  

  • Ellinizdeki bu parayı bir ziraat bankası şubesinde ya da merkez bankasında kısa bir sürede değiştirebilirsiniz. Bu bankaların dışındaki bankalar değişim yapmamaktadırlar. 
  • Bu iki bankanın herhangi bir şubesinde işlemi gerçekleştirebilirsiniz.    
  • Değişim sırasında parayı ve kimliğinizi banka görevlisine veriyor ve talebinizi iletiyorsunuz.  
  • Bankanın çalışanı size paranın neden bu şekilde olduğuna dair bir takım sorular sorar. Burada aranan yanıtın mantıklı sonuçlar içermesi gerekir. Bu durumda değişim talebiniz onaylanacaktır  

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yollarda dahil olmak üzere bankalar yalnızca hasar görmüş olan paraların değişimini yapar. Yani % 50’sinden fazlası kopmuş ya da seri numarası solmuş, diğer parçası kaybolmuş olan paraların değişimi gerçekleştirilmez 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*