Yeni Memurum Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Bankalar tarafından yapılan açıklamada görülüyor ki Türkiye’de memurların %70’e yakını bir bankadan kredi kullanmış durumda. Son dönemlerde özellikle faizlerde ki düşüşlerden sonra memur kesimi kredi konusuna biraz daha yoğunluk göstermektedir. Esnaflardan sonra en çok kredi kullanan kesim memur sınıfı olmuştur. Yeni Memurum Ne Kadar Kredi Alabilirim? veya Memurlar Ne Kadar Kredi Alabilir? sorularına yanıt bu yazımızın devamında.

Bankalar memur olan kişilere daha fazla tolerans göstermekte ve devlet kurumlarında çalışan bu kişilerin kredi ödemelerinde daha az sorun çıkacağı varsayımı ile daha kolay kredi vermektedir. Özellikle memur olan kişi maaşının yattığı bankadan kredi talep ederse hem işlemleri daha çabuk bitmekte hem de kredi limitleri konusunda daha avantajlı olmaktadır.

Memurum Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Bankalar memur olan kişinin maaşının 14 katı oranında kredi kullanımına olanak sağlamaktadır. Ve 48 aya kadar vade imkanlarından faydalandırmaktadır. İhtiyaç kredisi için geçerli olan bu oran da bir kredi kullanmak isteyen memur öncelikle maaşının yattığı bankayı tercih etmesi yararına olacaktır.

Yeni Memurum Ne Kadar Kredi Çıkar?

Bankalar devlet memurlarına özellikle belediye de çalışan memurlara ilk maaşı ile birlikte maaşının 10 katına kadar kredi kullandırmakla birlikte çoğu banka 4 aylık dönem sonrası kredi kullanımına onay vermektedir.

Memurların Konut Kredisi Kullanması

Memurlar diğer çalışanlara göre bu konuda da daha avantajlıdır zira 15-20 yıl vadelerde bile kredi taleplerine olumlu yanıt alabilirler. Memur olan kişiler kredi kullanırken şu konuya dikkat etmeliler ve limitlerini belirlemeliler; çekecekleri konut kredisi taksitleri aylık maaşın yarısını geçmemelidir. Bu sayede belirleyeceğiniz limit doğrultusunda kredi kullanmanız oldukça yüksek olacağı gibi düşen kredi limitinizi, satın almış olduğunuz evi kiraya vererek ve bu kirayı da bankaya gelir olarak göstererek yükseltebilirsiniz.

Memurların kredi çekmesi bu açıdan diğer özel çalışan kesimine göre daha yüksek limitli ve kolay olmaktadır. Bazı bankalar memur kıdem seviyelerini de dikkate alarak maaşın 30 katına kadar da kredi imkanı sunmaktadır. Ayrıca, emeklilik dönemi yaklaşan memurların bankalar tarafından emeklilik maaşlarının dikkate alınarak hesaplama yapıldığını da unutmamaları gerekir.  Ayrıca daha düşük faizli ve esnek ödeme imkanları olan memurlar için oluşturulmuş kredi paketlerini de gözden geçirmenizde fayda olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*