Düşük Maaşla Para Biriktirmenin Yolları

Etraftan duyarsınız genellikle yaşı büyük insanlardan “bu zamanda para biriktirmek çok zor” ve benzeri lafları. Aslında haklılık payları var, eskiden hayat şartları zor olmasına rağmen paranın daha değerli olması, temel ihtiyaçların karşılanması ve geriye para artmasına olanak sağlıyordu. Şimdi ise maaşın gelmesi ile birikte kredi kartı borçları,kredi taksitleri vs. derken gitmesi bir oluyor. Tabi burada eskiye nazaran lüks tüketimin artmasına önemli rol oynuyor ve insanların kredi kartı kullanma alışkanlıkları da artmış durumda. Hal böyle iken para harcamak kazanmaktan daha kolay hale geliyor. Özellikle de asgari ücret ile geçinen aileler para biriktirip en azından bir ev yada araba alma hayali kuruyorlar fakat nasıl olacağı konusunda herhangi bir fikirleri yok. Bu yazımızda sizlere Düşük Maaşla Para Biriktirmenin Yolları nedir? Biraz bahsetmek istiyoruz.

  1. Öncelikle bir hedef belirlemelisiniz. Bu hedef nedir nasıl olmalıdır? Hedefin ne olacağına siz karar vermelisiniz. Bu hedef ekonomik anlamda sizi zorlamaması için en az 5 yıllık bir süreyi kapsamalıdır. Hedefiniz bir ev almak için peşinat yada çocuğunuzun yuvasını kurmak için düğün parası olabilir. Hedefiniz gerçekler ile örtüşmeli ve maaşınızın 10 aylık tutarını geçmemelidir. Önemli olan 5 yıl sonra elinizde bir birikimin olmasını sağlayacak ama sizi de zor durumda bırakmayacak bir hedef belirlemek.
  2. Alışveriş yaparken “olmasa da olur” diyeceğiniz ürünlerden vazgeçmek. Evet, bir çoğumuz markete gıda harcaması için girdiğimizde aklımızda olmayan bir takım ürünleri de almış olarak marketten çıkarız. Oysa, gereksiz alınan her ürün hem israf hem de maddi zarara yol açmakta. O nedenle, kendinize limitler koymanız ve prensipler edinmeniz şart. Kurallar koyun ve harcamalarınız da “olmasa da olur” dediğiniz şeylere dikkat ederek boş yere aldığınız ürünlerden vazgeçmesini bilin. Bu sayede ekonominize çok büyük katkı sağlayacaksınız.
  3. Lüks tüketimden uzak durup çevrenize zengin görünmeye çalışıyorsanız, aman dikkat! En büyük hata çevrenize nasıl görüneceğinizi düşünmenizdir. Bırakın sizi fakir sansınlar. Çok büyük paralar kazanan insanlar bile çok mütevazı bir hayat sürmekte. O nedenle bırakın zengin gibi yaşamak yerine gündelik hayatın tadı çıksın.
  4. Mutlaka bir Bireysel Emeklilik Planı edinin. Bu nokta beklide düşük maaşla para kazanmanın yolları arasında ki en önemli nokta. Özellikle devletin vermiş olduğu %25 destek ile artık Bireysel emeklilik daha önemli bir yatırım kaynağı halini aldı. Düşük maaşla ben nasıl yaparım? diye düşünmeyin çünkü herkese uygun bir aylık ödeme tutarı oluşturulabiliyor. Bu sayede aylık 100 TL katkı payı ile başladığınızda 10 yıl sonra çok ciddi paralar biriktirmiş olabilirsiniz. Üstelik her biriktirdiğiniz para, yatırım araçlarında değer kazanacağı gibi devletin verdiği ekstra da sizlere güzel bir gelir sağlayacaktır.
  5. Akıllı cep telefonlarında bulunan program arşivlerinden mutlaka bir bütçe programı telefonunuza indirin ve yaptığınız harcamaları kayıt altında tutun. Bu sayede nereye ne kadar para harcadığınızı görebilir ve tasarruf edeceğiniz giderleri daha kolay inceleyebilirsiniz.
  6. Düşük maaşla para biriktirmenin yolları metotlarını uygulamaya başlamadan önce kredi kartınızın borçlarını kapatmak önceliğiniz olsun. Borç her zaman ayağınıza takılan pranga gibidir ve para biriktirmenizi engeller. Öncelikle borçlarınızı temizlemek en mantıklısı olacaktır. Kredi kartı kullanımlarınızı gözden geçirip borçluluk yükünden kurtulmalısınız.
  7. Düşük maaşlı çalışmak para biriktirmeye engel değil. İhtiyaçlarınızı kısamıyorsanız ek iş yapabilirsiniz. Evde ek iş fırsatları yanı sıra internetten para kazanma veya işten arda kalan saatlerde evinize yakın başka bir iş imkanı varsa değerlendirebilirsiniz. Bu yorucu olacaktır ama unutmayın ki hedefiniz büyük ve maaşınız az ise daha fazla çalışmak en doğrusu.

Düşük maaşla para biriktirmenin yolları gördüğünüz üzere bu işlemler ile daha mümkün hale gelecektir. Önemli olan para kazanmaktan çok para harcamaya dikkat etmektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*