Yeni Kredi Kullandım Kredi Notum Düşer Mi?

Kredi çekme konusunda düşünceleri olan kişilerin merak ettiği ve bankakredinotunet@gmail.com adresine göndererek sorduğu soruların en başında gelen konulardan bir tanesi de Yeni Kredi Kullandım Kredi Notum Düşer Mi? sorusu. Bu sorunun cevabını burada paylaşmak istedik.

Sitemizi takip edenler başta olmak üzere kredi notu bir çok kişi için çok önemli bir unsur oluşturmakta. Aslına bakarsanız bankalar için de bu konu en az sizin kadar önemli. Çünkü bankalar da kredi talebinde bulunan kişide ilk olarak kredi notuna bakmaktadır. Bankaların en çok değer verdiği ürünlerin başında kredi ürünü olduğu ve bu sayede kar yaptıkları için müşterilerinin kredi notlarının yüksek olmasını en çok onlar istemektedirler aslında. Tüm kredi türlerinde ( konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi ) başvurular için müşterinin ne kadar güvenilir olduğunu gözlemleyen bankalar veritabanların da kredi notu ortalamasına göz atarlar. Kredi notu başlı başına bir rakam ifade etmiş olsa da bankalar için o rakamın altında bir çok değer yatmaktadır. Kişinin finans geçmişini oluşturan bu değerler tüm bankaların baktığı kıstasları ele alır ve ortaya koyar. Bizim için sayısal bir rakamı ifade eden kredi notu bankalar için alt kategorilere ayrılmış bir çok kriteri üstünde taşır.

Kredi notunu en çok etkileyen ise hepinizin artık bildiğini varsaydığımız düzenli ödeme alışkanlığıdır. Bu banka ve diğer finans kurumları açısından sizin borçlarınıza olan sadakatinizi tespit ettiği için finans geçmişiniz ne kadar iyi ise o kadar güvenilir olduğunuzun kanıtı niteliğindedir. Kredi notunuzun yükselmesi için kredi kartı ekstre son ödeme tarihini 1 gün bile geçirmemeniz ve zorda kalmadıkça asgari ödeme tutarından ziyade tüm borcu kapatmanız oldukça büyük önem taşımaktadır.

Yeni Kredi Kullandım Kredi Notum Düşer Mi? sorusunu soran kişide kredi notuna bakmamız ve hangi koşulları barındırdığını gözlemlememiz gerekir. Biliyorsunuz ki kredi notunuzu belirleyen unsurlar ödeme alışkanlıkları, yeni kredi açılışları, kredi çekme yoğunluğu ve diğer unsurlardan meydana gelmektedir. Burada yeni kredi çektiğinizde kredi notunun %60’lık bir dilimden etkilendiğinden bahsedilebilir.  Yani yeni bir kredi kullandığınızda kredi notunuz %60 etkilenecektir. Fakat bu durum kredi notunuzun düşeceği anlamına gelmez eğer ödemelerinizi düzenli yapmış ve borcuna sadık olmuş ve bu şekilde de devam ediyorsanız çekmiş olduğunuz kredi sayesinde daha da yüksek bir kredi notuna erişmeniz mümkün.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*