Altın Hesabı Nasıl Açılır? Avantajları Nelerdir?

BDDK tarafından açıklanan son düzenlemeler ile birlikte artık tüm müşteriler bankalardan altın hesabı açtırabilirler. Özellikle bankalardan kredi çekme konusunda kefil istendiği zaman, altın hesabınızda bulunan birikimlerinizi kefil gösterme şansınız da bulunmakta bu sayede altın hesabının önemi daha da artmaktadır. Ayrıca altınlarınız yastık altında güvensiz olduğu için bankalardan altın hesap açtırmak müşterilere daha da avantajlı gelecektir. Peki Altın Hesabı Nasıl Açılır  Avantajları Nelerdir?

Bankalardan Altın Hesabı Nasıl Açılır ?

Her bankanın altın hesabı açtırma yetkisi bulunmamaktadır. Herhangi bir banka şubesine giderek bu konuda bir izinleri olup olmadığını öğrenebilir ve eğer altın hesabı açtırma yetkisi bulunuyır ise o bankadan anında altın hesabı açtırabilirsiniz. Üstelik bu işlemler tamamen masrafsızdır. Gideceğiniz bankada altın hesabı açtırma yetkisi bulunmuyor ise size bu konuda yardımcı olmak için en yakın banka şubesine yönlendirebilirler bu sayede siz de yorulmadan güzel bir yatırım hesabına kavuşmuş olursunuz.

Yetkili olan altın hesap açma konusunda uzman bankalarda bu konuda deneyimli çalışanlar ile birlikte altınlarınız gram cinsinden büyük bir özenle tartılır ve sizlerin onayına sunulur. Eğer gram cinsinden değer biçilen altınlarınızın hesabınıza yatırılmasına onay verirseniz işlemleriniz hızla ve güvenle tamamlanarak altın hesabınız açılmış olur.

Altın Hesabı Hangi Altınları Kapsar ?

Bankalar tarafından özellikle bir kıstas ile sınırlama getirilmemiştir. Yani düğünlerde takılan takılarınız da dahil çeyrek altın,yarım altın,bilezik,kolye,cumhuriyet altını vb. tüm altınlarınız bankalarca değerli görülerek alınacaktır. Daha sonrasında gram cinsine çevrilerek oluşturulan altın hesabınıza güveni bir şekilde aktarılacaktır.

Altın Hesabı Açtırmanın Avantajları Nelerdir ?

  • Öncelikle altın hesap sayesinde altınlarınız güvenli şekilde saklanacak çalınma gibi korkularınız bulunmayacaktır.
  • Hesabınıza yatan altınlarınızı istediğiniz gibi yönetebilir, bu hesaba yeni altın ekleyebilir veya hesapta bulunan altınlarınızı günün kurundan değerlendirerek bozdurabilirsiniz.
  • Yatırım yapma imkanına kavuşur ve hatta yıllık faiz imkanından yararlanabilirsiniz.
  • Bankalarda bulunan hesabınızdan otomatik birikim talimatı vererek altın hesabınıza aktarım sağlayabilir bu sayede birikim yapma imkanı elde edersiniz.
  • Kredi çekme taleplerinizde altın hesabınızı referans gösterme şansı yakalarsınız bu sayede kredi talepleriniz daha hızlı ve olumlu sonuçlanacaktır.

 

Altın Hesabı Nasıl Açılır? Avantajları Nelerdir? gibi soruların yanı sıra bir diğer en çok sorulan soru ise eğer altın hesabının bulunduğu banka batarsa ne olur? sorusu. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var sadece altın hesabı için değil diğer tüm bankacılık ürünleri içinde geçerli olan bu riskten Merkez Bankası sorumludur. Yani bu şu demek, eğer altınlarınızın bulunduğu banka batar ise Merkez Bankası oluşan zararınızı karşılayacaktır. Merkez Bankası “altın hesabı açtırma yetkisi” verdiği bankalardan belirli miktarda ipotek alma yoluna gittiği için oluşan mağduriyetler bu ipotek yolu ile giderilecektir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*