Kredi Notu Az Riskli Olan Kredi Çekebilir mi

Kredi talebinde bulunan kişilerin belirli bir ortalama kredi notuna sahip olmaları gerekmektedir. Bu not ortalamasının altında olan kişilerin kredi çekmeleri maalesef çok zordur. Bu nedenle kredi notu puanının ortalamanın üstünde tutulmasında fayda olacaktır. Kredi notu az riskli olan kredi çekebilir mi ?  Bankalar kredi kullanma talebinde bulunan kişilerde bir takım kriterlere bakmaktadırlar, kredi geri ödemede problem yaşamamak isteyen bankaların baktıkları en büyük kriter ise kredi notunun ne durumda oldyğudur.

Kredi notu risk gruplandırması sarı renkte olan kişi yani 699 – 1499 not bandında olan kişi kredi kullanabilir fakat burada bankaların uygulamış olduğu politikalar da önemlidir. Bazı bankalar kredi verirken bazı bankalar red cevabı verebilir. Kullanacağınız kredi türü ve miktarı da burada önemli rol oynamaktadır. Bankaların 1200kredi puanı üstüne kredi verme ihtimalleri oldukça yüksektir ama 1200 altı bir kredi notunuz var ise kredi talebiniz büyük ihtimal olumsuz sonuçlanacaktır. Özellikle 1000 kredi puanı ve altına kredi çekmeniz mümkün değildir.

Findeks notu sarı olan yani kredi notu az riskli olan kredi çekebilir mi ? sorusundan önce mutlaka kredi notunuzu yükseltme yolunu seçmelisiniz. Kredi notu az riskli grupta olan kişiler sık sık kredi başvurusunda bulunmamalıdırlar bu kredi notunu riskli gruba çeker ve kredi çekmeniz daha da zorlaşır hatta imkansız hale gelir.

Az riskli grupta yer alıyorsanız küçük tutarlı kredi taleplerinde bulunabilirisiniz. Yüksek meblağ içeren kredi başvurularınız büyük ihtimal kabul edilmeyecektir.

Kredi notu 0-699 arası olan çok riskli grup kredi kullanamaz. Kırmızı renk ile tabir edilir.

Kredi notu 699-1499 arasında olan ve riskli-az riskli olan kişiler ise 1200 puan üstü ise bir kredi notuna sahipse ve gerekli şartları sağlıyorsa bazı bankalarca kredi kullanabilir. Sarı renk ile tabir edilir.

Kredi notu 1499-1900 arasında ki kişiler ise kredi taleplerine rahatlıkla onay alabilirler. Yeşil renk grubudur.

Kredi notu çok çok önemli bir kriter olmasına rağmen bazı şartlar da tek başına bir fayda sağlamaz. Kredi notu düşük olan kişilerdenseniz bankaya sunabileceğiniz büyük bir teminat ile kredi kullanma şansınız var. Örnek olarak, kredi notunuz 900 olsa dahi eğer bankadan 20.000 TL için bir ihtiyaç kredisi çekmek için evinizi ipotek verirseniz kredi onayı almanız mümkün olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*