Yeni Atanan Memur Kredi Çekebilir mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan istihdam çağrısına ilk yanıt bakanlıklardan geldi. Son gelen haberlere göre Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına 60 Bin memur ve hizmetli alımı gerçekleştirilecek. Mart ayında başlanacak atamalar için gün sayan ve memur olmayı bekleyen ayrıca yeni atanan memurların ise kafasında yer alan sorulardan biri Yeni Atanan Memur Kredi Çekebilir mi?

Edinilen istatistiki bilgiler göstermektedir ki, yeni memur olan kişilerin çoğu öncelikle evlenmek istemektedir bu nedenle de ilk baktıkları evlilik yani düğün kredileri. Bunun yanı sıra taşıt kredisi, konut kredisi veya ihtiyaç kredisi çekmek isteyen yeni atanan memurların sayısı da az değil. Bu nedenle, yeni memur olmuş veya atanmayı bekleyen memurların sordukları soruların başında da Yeni Atanan Memur Kredi Çekebilir mi? sorusu geliyor. Bilindiği üzere yeni atanan memurlar öncelikle aday memur sıfatında çalışırlarken 2 yılın sonunda memur olabilmekteler. Bu süre içinde yani aday memur iken kredi çekilebilir mi? Kredi çekme imkanı var ise ne kadar kredi çekilebilir? Bu yazımızı okuduğunuza göre bu ve benzeri sorulara cevap için buradasınız, ayrıntılı bilgiler eşliğinde tüm sorulara yanıt bulmaya çalışalım.

Aday Memur Kredi Çekebilir mi?

İlk maaşını alan aday memurlar kredi çekebilirler. Kredi taleplerinin olumlu sonuçlanması için yeni atanan memurların ( aday memur ) banka sicillerinin temiz olması ve kredi notlarının çok riskli yada riskli grupta yer almamasının gerektiğini belirtelim. Ayrıca, memur olduktan sonra ilk maaşınızı aldıktan sonra bankalardan kredi talep etmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca, maaşınızın yattığı bankayı öncelikle tercih etmeniz de yine kredi çekmeniz için artı unsur olacaktır. Maaşınızın yattığı bankadan kredi çekmeniz prosedürlerle uğraşmadan kolaylıkla kredi çekmenize de yarayacaktır. Başka bankalardan da yapacağınız kredi başvuruların da mutlaka maaş bordrosunu yanınızda bulundurunuz. Özellikle şu son dönemlerde bankaların daha çok memur kesimine kredi vermeye yanaştıkları aşikar. Memur olan kişilerin işlerine daha güven dolu bakan bankalar kolay şekilde kredi verme taraftarıdır. Yeni atanan memurlar kredi için özellikle maaşlarının yattığı bankayı tercih ettiklerinde banka zaten aylık taksiti maaş hesabından anında çekeceğini bilir ve ona göre de kredi verir.

Yeni Memur Kaç TL Kredi Çekebilir?

2 Bin TL maaş alan yeni memur kredi taksitleri 1000 TL’yi geçmeyecek şekilde kredi çekebilir. Memurlara kredi verme konusunda esnek davranan bankalar da var ve bu bankalar daha üst limitli kredi de verebilmektedirler.  Lise mezunu yeni atanan bir memur 2017 yılı için 2400 TL maaş almaktadır bu rakamlar eşliğinde 48 ay vadeli 70 Bin Liraya kadar kredi kullanabilir.

Kredi notu da burada önemli rol oynamaktadır zira kredi notunuz sizin sicilinizi de ortaya koyar. Ayrıca, maaşınızdan bir kesinti yapılıp yapılmadığı da önemli eğer herhangi bir ödenmeyen borcunuzdan dolayı maaşınızdan kesinti yapılıyor ise bankalar yeni kredi verme konusunda temkinli davranabilirler. Yeni Atanan Memur Kredi Çekebilir mi? sorusunun cevabının evet olması için kredi notunuzun iyi olmasına özen göstermelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*