Banka Kredi Notu

Konut Kredisi Bitince İpotek Kaldırma

Konut Kredisi Bitince İpotek Kaldırma işleminin yapılması gerekir. İpotek kaldırma işleminin yapılması için tapu dairesine gitmeniz gerekmektedir. Konut kredinizin borcu bittiği zaman ipotek kaldırma işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için yazımızın satırlarını takip edebilirsiniz.

Bankalar, konut kredisi aldığınızda konu olan konuta ipotek koyarlar. Kredi verirken bankalar bu şekilde ipotek koymadan krediye onay vermezler. Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak istediğiniz zaman banka tapudan mutlaka ipotek koyar. Bu ipotek, sizin konutunuzu kredisi bitmeden başka bir kimseye devir veya satışını yapmanızı engeller. Bankaların bunu yapmasında ki amaç kendilerini güvene almasıdır. Eğer kredi borcunuzu ödemez iseniz banka sizin adınıza konutu satışa çıkarma yetkisine sahip olur. 90 günlük süre içerisinde konut kredinizi geciktirir ve ödemez iseniz bankanın konutunuzu elinizden alma hakkı bulunur. Bu hak, tapuda ki ipotekten kaynaklanır. Ancak kredinizin tamamını ödediğiniz zaman konut krediniz bittiği zaman bahse konu olan konutun ipoteğini kaldırma yetkiniz vardır. Bunu yapmanız için konutunuzun tapusu ile bir tapu dairesine başvurmanız gerekmekte. Bu sayede konutunuzun tüm haklarına sahip olursunuz. Konut Kredisi Bitince İpotek Kaldırma işlemlerini nasıl yapacaksınız?

Öncelikle konut krediniz tamamen kapandığında bankadan borcu yoktur kağıdı almanız gerekmekte. Normalinde konut üzerinde ki ipoteğin kaldırılması bankaların görevi olmasına karşın işlemlerin uzun sürmesinden dolayı bankalar bunu konut sahibin yapmasını isterler. Siz, borcu yoktur kağıdı almadan önce bankanıza ipotek kaldırma talebinizi iletin ve ısrarcı olun fakat sorun yaşamanız durumunda borcu yoktur kağıdı ile herhangi bir tapu dairesine giderek buradan işlemleri hızlı şekilde kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Tapu dairesi, borcu yoktur kağıdını alarak sistemden kredinize ait bilgilere bakarlar ve ödendiği görüle kredi görüldüğü an ipoteğinizi kaldırırlar.

Burada siz banka müşterisi olarak haklarınızı iyi bilmelisiniz. Örneğin, bankalar sizden borcu yoktur kağıdı için 150 TL – 300 TL gibi rakamlar talep edebilirler. Bu kesinlikle ödenmesi zorunlu bir durum değildir. Eğer bankanız sizden böyle bir ücret talep ederse Tüketici Hakem Heyetine dileçe sunarak durumu anlatmalı ve iade talep etmelisiniz. Konut Kredisi Bitince İpotek Kaldırma işlemi için kesinlikle para ödemeyiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ