Yatırım nasıl yapılır?

Yatırım nasıl yapılır? yatırım yaparken nelere dikkat edilmelidir. Öncelikle yatırımların bir çok yöntemi olduğunu ve risk bölümlerine ayrıldığını belirtmemiz lazım. Yatırımın en büyük şartı cesaretli olmanız ve korkmamalısınız, kaybetmeden de korkmayacaksınız ki yatırım yaparken de kaybedeceksiniz, kaybederek nasıl kazanacağınızı öğrenirsiniz. İlk bisiklet sürüşünüzde nasıl ilk sürüşlerde düşerek öğreniyorsanız yatırım yaparken de her kaybettiğinde nasıl kazanacağınızı öğrenmelisiniz. Yatırım yaparken kesinlikle çevreden duyduğunuz tavsiyelere kulak vermeyin hiç yatırım yapmamış kişiler hep tavsiyelerde bulunarak sanki çok iyi biliyorlar gibi tavsiyelerde bulunuyorlar. Madem çok iyi biliyorlar neden yatırım yapmıyorlar hiç?

Yatırımın bir çok çeşidi var, biri ticaret, gayrimenkul vs gibi ticaret yaparak yatırım yapabilirsiniz, veya internet üzerinden hisse senedi veya bankaların yönettiği fonları yatırım yapabilirsiniz. Tavhil alımlarında bu durum öyle, Tahvillerde özellikle devlet tahvillerinde garantili kazanç garantili olduğu için alımlar çoğalıyor, Tahviller uzun vadeli yatırımlardır, ancak tahvilleri ikinci el piyasada da bozabilirsiniz, Fakat islami hassasiyetleri olanlar tahvile yatırım yapmamalı çünkü faiz işine girmektedir.

Finansal kurumların yönettiği fonlara yatırım yapmak, Yatırım fonları risk derecelerine göre ayarlanmış, az riskliden yüksek riskliye kadar fonlar yapılmakta ancak kazanacağınız genellikle düşük oluyor.

Hisse senedi yatırımları ise fonlarda olduğu gibi yüksek riskli yatırımlardır, Ancak risk bilmeyene yüksek bilene düşük risklidir, Eğer finansal bilginiz varsa hisse senedi yatırımları çok karlı iştir.

Yatırım yapmanız için, gerek ticarette kesinlikle finansal bilgilerinizi olması lazım, eğer finansal bir eğitim almamışsanız da sizden daha akıllı kişileri işe alarak yatırımlarınızı yönlendirebilirsiniz, Gelir ve giderlerinizi iyi yönetmeniz, giderlerinizi sürekli azaltmalı gelirlerinizi de sürekli olarak arttırmanız lazım, Yatırımcılarla maaşlı işlerde çalışanlar arasında büyük farklar olduğunu söylememiz lazım, Yatırımcılar önce kazanır, sonra harcar harcadıktan sonra da verginizi ödersiniz. Maaşlı çalışanlar ise kazançlarından vergi verir sonra harcama yaparlar.

Zenginler

  • Kazanır
  • Harcar
  • vergi öder

Fakirler

  • Kazanır
  • Vergi öder
  • harcar

Gördüğünüz gibi zenginseniz kazancınızdan harcarsınız, bu harcamalarda şirket tatilleriniz, yemekleriniz, yakıt fişleriniz vergiden düşer sonra verginizi ödersiniz. Ancak Fakirlerde yani maaşlı çalışanlar kazanır vergisi ödedikten sonra kalan kısmıyla harcama yapar, İşte Yatırımcıların en büyük avantajlarından vergidir.

Bu şekilde vergileri istediği gibi yönlendirir, giderlerini düşürür gelirlerini yükseltilir. Vergiler zenginler için çıkarılmış ancak fakirler ve orta gelirliler en çok zarar görmektedir…

Hisse senedi alımlarında vergi muafiyeti nedeniyle yatırımcılar büyük fayda sağlamaktadır. Yatırım yaparken kesinlikle bilgili kişilerden tavsiye alınmalı, yatırım danışmanı dahi tutulmalıdır. her önünüze gelen kişilerin tavsiyelerine kulak asmayın

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*