Yapı Kredi Bankası İnternet Bankacılığı Kredi Notu Öğrenme

Günümüzde herkesin krediye ihtiyacı olabilmektedir. Artık insanlar ihtiyaçlarını gidermek için çevresindeki kişilere değil bankalara başvurmaktadır. Nakit ihtiyacı olan ve kredi çekmeyi düşünen her vatandaşın düşündüğü ise kredi alabilmek için kredi notlarının yeterli olup olmadığı konusudur. Bütün bankalar müşterilerinin kredi ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ancak bankaların kredi verirken çeşitli kriterleri vardır. Özellikle bankaların kredi imkanını sağlarken en dikkat ettiği konu kredi notlarıdır. Müşterilerin kredi notlarının iyi seviyelerde olmasını ve daha önce bankalarla arasında sıkıntılar, geç ödemeler vs. gibi sıkıntıların olmamasını istemektedirler.

Kredi Notum Nasıl Olmalı

Hepimizin de bildiği üzere kredi notları artık hayatımızdadır. Kredi notlarını kısaca açıklamak gerekirse; finansal olarak bankalarla geçmişteki işlemlerinizin bütünüdür. Bu işlemlerinizdeki borçlarınızı geri ödemeleriniz, çek işlemleri vs. işlemlerin hepsi bu kredi notlarında belirleyici olacaktır. Kredi borcunuzu geç ödediğiniz zaman ya da ödemediğiniz zaman kredi notlarınız düşecektir. Kredi notları genel olarak 0 ile 1900 arasındadır. Bu notlarınız ne kadar 1900’e yakınsa o kadar iyi durumda olacaktır. Kredi notları her banka tarafından gözükmektedir. Bir bankaya kredi başvurusu talebinde bulunduğunuzda ilk olarak kredi notunuza ve bankalarla aranızdaki finansman işlemlerine bakacaklardır. Kredi notu yüksek olan vatandaşlara her türlü kredi imkanları verilebilmektedir. Her banka kredi notu yüksek olan kişilere kredi vermek isterler. Bu durumun sebebiyse bankalar kendilerini garantiye almak isterler, borçlarının geri ödemesini yapamayacak olan kişilere bu yüzden kredi imkânı vermezler.

Kredi Notunuza Göre Hareket Edin

Kredi çekmek isteyen herkes ilk olarak kredi notunu sorgulatmalıdır. Kredi notunu sorgulayarak ve öğrenerek buna uygun bir plan hazırlanmalıdır. Kredi notu düşük olan kişilerin yükseltmek için biraz zamana ihtiyacı olsa da bu yükseltmeye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuçlar alınacaktır. Öncelik olarak borçlarınızı ödemelisiniz. Bankayla aranızda faiz yüklenen bir borç olmaması gerekmektedir. Taksitli bir borcunuz varsa günü gününe ödemelerinize devam etmeniz sizin kredi notunuza olumlu yansıyacaktır. Sonrasında ise bankaya bir hesap açmak için talepte bulunun. O hesaba her ay düzenli para girişi sağlarsanız banka sizin bu işleminizi görür ve kredi notlarınızı yükseltebilir. Bunun dışında borçlarınızda da bankaya zamanında ödemeler yapmanız önemlidir.

İnternet Bankacılığı ile Rapor Oluşturma

Yapı Kredi Bankasında İnternet Bankacılığı hizmetini kullanan vatandaşlar kredi notunu bu sistemden öğrenmek için ilk olarak bir analiz yaptırmaları gerekmektedir. Bu analizle birlikte bu notları öğrenebilirsiniz ve bu duruma göre hareket etmeniz mümkün olacaktır. İnternet Bankacılığı ile rapor oluşturabilmek için ilk olarak Yapı Kredi İnternet Bankacılığı sayfasını açın. Sonrasında ise T.C. Kimlik Numaranızla, bankadan temin ettiğiniz İnternet Bankacılığı şifrenizle hesabınıza giriş yapın. Bunun sonrasında karşınıza çıkan sayfadan krediler veya raporlar sekmesine giriş yapın. Bu sayfaya girdiğinizde alt sekmeler karşınıza çıkacaktır. Bu sekmelerden kredi notu sekmesini seçin. Sonrasın Yapı Kredi tarafından yapılan işlem sonucunda sizin adınıza bir rapor hazırlanacaktır.

Şubelerden Kredi Notunu Öğrenmek

Sadece İnternet Bankacılığıyla değil, kredi notlarınızı şubeye giderek de öğrenebilirsiniz. Yapı Kredi şubesine giderek sorumlu kişilere kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Sonrası için size yapılması gereken şeyleri belirteceklerdir. Kredi notunuzu öğrenmek için banka sizden cüzi bir miktarda talep edecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*