Kredi Notu Nasıl Ve Kaç Ayda Yükselir

Öncelik olarak hayatımızın bir gerçeği olan kredi notlarından bahsedelim. Kredi notları bütün bankayla arasında ilişkisi olmuş kişilerin bankalarla arasındaki ödeme gibi birçok işlemin sonucunda ortaya çıkan nottur. Bir diğer isimle kredi karnesi de diyebiliriz. Kredi notları genel olarak 0 ile 1900 arasında değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmede notunuz 1900’e ne kadar yakınsa o kadar iyi bir notunuz var demektir. Kredi notlarınızın düşük olması birçok sıkıntıya da yol açabilmektedir. Kredi notlarınızın düşmesinin ilk sebebi olarak bankaya olan borçlarınızı ödememenizdir. Borçlarınız ve geç ödemeleriniz kredi notuna her zaman olumsuz yansır.

Kredi notunuz kötü olduğunda ise tüm bankalar tarafından bu notların görüldüğü için kredi alma imkânınız pekte yoktur. Bankalara kredi kullanmak istediğinizi söyledikten sonra ilk olarak sizin kredi notunuza bakacaklardır. Kredi notlarınızın düşük olduğunu görünce sizden kefil ya da ipotek ettirilecek bir şey isteyeceklerdir. Bunun dışında kefilsiz, şartsız kredi imkânı sunmayacaklardır. Bazı bankalar ise bunu bile sunmayabilirler. Bunun sebebi bankalar kendilerini güven altında tutmak isterler, verdikleri kredinin geri ödemelerinde sıkıntı yaşamak istemezler. Bu konuda kredi notları oldukça önemlidir. Hepimiz biliyoruz ki herkesin bir gün paraya ihtiyacı olabilir ve bu durumdan dolayı kredi çekmek isteyebilir. Ancak bu notlarınızın düşük olması kredi çekmenize her zaman engel olacaktır.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim

Kredi notunuzun düşük olduğunu öğrendikten sonra yükseltmek istiyorsanız ilk olarak bankaya olan gecikmiş ödemeleri veya taksiti bitmesine rağmen ödeyemediğiniz borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir. Bu borçlarınızı tamamlamadan ve düzenli ödemeye geçmeden kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün değildir. Borçlarınızı ödemeniz ve düzenli bir ödemeye geçtiğinizde direk olarak kredi notunuz yükselmez. Kredi notları aniden düşüp, aniden yükselmezler. Bu yüzden borçlarınızı öder ödemez kredi notlarınız yükselmez.

Borçlarınız bittikten sonra kendinize limitli bir kredi kartı çıkartın sonrasında ise bu karta olan ödemelerinizi aylık düzenli olarak yapın. Bu işlem sizin hesabınıza yapılan ödemeleri düzenli olarak gösterir ve kredi notu yükseltme işleminizi hızlandırır. Bu ve buna benzer olayları gerçekleştirirseniz yani bankaya sürekli bir para girişi, çıkışı yaparsanız kredi notlarınızı yüksek seviyelere çıkartabilirsiniz.

Kredi Notum Kaç Ayda Yükselir

Yukarıda kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizden bahsettik. Kredi notunuzun kaç ayda yükseleceği durumu şuandaki notunuza da bağlıdır. Kredi notunuz çok düşük seviyelerde ise yükseltmeniz bir yıl kadar sürebilmektedir. Genel olarak bütün çabalarınızla ve bankalarla aranızdaki ilişkilerinizi iyi tutmanız durumunda 6 ay gibi bir sürede kredi notlarınızı yüksek seviyelere çıkartmanız mümkün olacaktır. Ortalama olarak kredi notlarınız 1400’e ulaştığında bankalar size kredi fırsatlarını sunar ve iyi imkanlarda sağlarlar. Ancak bunun biraz altında notlara da krediler verilmektedir. Bu notlarınız için neler yapabileceğinizi kredi kullanacağınız bankaya da danışmanızda fayda var. Kısacası borçlarınızı düzenli ödemeye başlayın ve en geç bir yıl içerisinde notlarınızı iyi seviyelere çıkartın. Bu notlar oldukça önem taşırlar. Borçlarınız yüzünden sıkıntılı ve hukuki işlemlere de maruz kalabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*