Yanlış Hesaba Para Gönderme İptali Nasıl Yapılır?

Bankacılık ve havale hizmetlerinin hayatımıza girmesiyle birlikte karşımıza en sık çıkan sorunlardan birisi de yanlış hesaba para göndermektir. Kimi zaman verilen IBAN numarasının yanlış girilmesi kimi zamanda verilen banka hesap numarasının yanlış girilmesiyle karşımıza çıka bu durum karşısında hata yapan kişinin aklına ‘yanlış hesap Bağdat’tan döner mi?’ sorusunu getirmektedir.

Yanlış Hesaba Para Gönderme İptali Nasıl Yapılır?
Öncelikle yanlış eft işlemi yapmış olduğunuz bankanın şubesini aramalısınız ve hesap numarasını söyleyerek bu numaraya yanlışlıkla eft yaptığınızı bildirin. Sizin bildirinizi alan banka şubesi bankanın diğer şubelerine de haber vererek o hesap numarasına yatan paraya bloke koydurur. Ardından eft işlemi yaptığınız bankanın her hangi bir şubesine giderek bir durumu anlatan bir dilekçe doldurun ve sonunda da kendi hesap bilgilerinizi paylaşarak bu hesaba paranın geri ödenmesini rica edin.

Yanlış Hesaba Para Gönderme İptali

Bu işlemleri yaptıktan sonra bankanın size geri dönüş yapmasını bekleyin. Geri dönüş süresi uzadığında ise arayıp hatırlatma yapmanızda fayda olacaktır. Bir süre sonra banka size geri dönecektir. Size geri döndüğünde ise yanlış hesaba yatırılan paraya ve hesap bilgilerine ulaşıp o paraya bloke koymuş demektir. Ardından parayı yatıranın siz olup olmadığını teyit edecektir. Eğer banka parayı yatıran kişinin siz olduğunuz kanaatine vardığı takdirde yanlış hesaba yatırmış olduğunuz para sizin hesabınıza banka tarafından geri yollanacaktır.

Yukarıda verilen adımları sırasıyla uyguladığınız takdirde Yanlış Hesaba Para Gönderme İptali Nasıl Yapılır? konusunda büyük ihtimalle geri alabileceksinizdir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus ise yanlış hesaba para gönderdiğinizi anladığınız an hemen banka ile iletişime geçmenizdir. Aksi takdirde hesabına para yatan kişi parayı çektiğinde işlemlerinizin daha da uzama ihtimali hatta geri alamama ihtimaliniz bile söz konusudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*