Sicili Bozuk Kişiye Kredi Çıkar Mı?

Kredi almak bugün artık eskisi kadar kolay değil. Geri ödemesi yapılmayan krediler yüzünden bankaların artık dili yanmıştır ve artık kredi vermek için müşterileri konusunda daha titiz davranmaktadır. Durum böyle olunca her başvurana kredi çıkmamaktadır. Peki sicili bozuk kişiler krediye başvurabilirler mi, başvurdukları takdirde Sicili Bozuk Kişiye Kredi Çıkar Mı?

 

Öncelikle bu konuyu açıklamadan önce açıklık getirmemiz gereken bir başka bu vardı. Bu konu bozuk sicil ile kara liste arasında farktır. Kara listede adınızın yer alması demek daha önce kredi çekmiş olduğunuz bir bankaya kredi borcunuzu ödemediniz demek ve bu yüzden de icralık olmuşsunuz demektir. Adınız kara listede yer alıyorsa hiçbir banka size kredi vermeyecektir.

 

Sicili bozuk demek ise kredi notunuzun 1-699 puan aralığı olan çok riskli grupta yer alıyor olmanız demektir. Böyle bir durumda bankalar yine size kredi vermek istemezler ancak  daha önce bir kredi borcunuzun olmaması, geçmişten gelen bir borcunuzun bulunmaması kimi bankaların size kredi vermesini sağlamaktadır. Yani böyle bir durumda kredi alıp alamamak başvurduğunuz bankanın insiyatifine kalmıştır. Sicili bozuk kavramına giren bir diğer grup ise daha önce bir başka bankadan kredi çekmiş ancak icralık olmamasına rağmen kredisini ödemede zorluk çeken kişilerdir. Bu tür kişilerin kredi başvuru nedeni de genellikle daha önceki kredi borucunu kapatmak istemesidir. Kredi borcunu bir başka kredi ile kapatanlardır bunlar. Bu kişileri de yine bankalar riskli grupta görmelerine rağmen kredi vermektedirler.

 

Yukarıda sicili bozuk kişilerin kredi alıp alamayacağına dair bilgiler paylaştık. Sizde sicili bozuk gruptan olduğunuzu düşünüyor iseniz öncelikle yapmanız gereken şey adınızın kara listede olup olmadığına bakmak. Adınız kara listede ise hiçbir banka size kredi vermeyecekken sicili bozuk liste de ise bazı bankaların size sunacağı yapılandırma imkanları ise kredi alma imkanınız bulunmaktadır. Sicili Bozuk Kişiye Kredi Çıkar Mı? konusunda sorularınız var ise yorum kısmına yazabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*