Kredi Alabilmek İçin Kredi Notum Nasıl Olmalıdır

Hepimiz biliyoruz ki kredi notları hayatımızın artık bir parçasıdır. Bütün bankalardaki finansman işlemlerimizde ilk olarak karşımıza çıkacak kredi notudur. Herkes farkında olmasa da kredi notları aşırı önemli bir noktadadır. Ülkemizde birçok kişi özel ihtiyaçları veya zorunlulukları yüzünden acil paraya sıkışarak bankaya kredi anlamında başvuru yapmaktadır. Bu durumda herkes kalabilir. Herkesin acil bir paraya ihtiyacı olabilmektedir. Bu durumda eşinden, dostundan bulamadığı zaman ilk olarak bankaya başvurulacaktır. Başvuru sonrasında olumsuz cevap almaları demek olur ki kredi notlarınız çok düşüktür ya da çok yüksek bir miktar talep etmişsiniz. Kredi notları bankaların güvencesidir. Bunun sebebi ise bankalar kendilerini her zaman güvence altında tutmak isterler, verdikleri kredinin geri ödemesinde sıkıntı yaşamak istemezler. Bu durumdan da kredi notları sayesinde kurtulurlar. Kredi notları bir nevi sizin karnenizdir.

Kredi Notları Nasıl Belirlenir

Kredi notlarının nasıl belirlendiği hakkında bilgi sahibi olacaksınız.
Kredi notları nasıl belirlernir

Bankalarla aranızda olan bütün finansman işlemleriniz, borçlarınız, geciken ödemeleriniz vs. bütün işlemleriniz kredi notlarında gözükür. Bu finansman işlemlerinizdeki başarınıza göre de kredi notları belirlenir. Kredi notları oldukça önemlidir. Her zaman için kredi notlarınız yüksek seviyelerde olursa en azından bir ihtiyacınızda her banka size bir finansman sağlamak için sıraya girer. Bankalar kredi notu yüksek seviyelerde olan kişileri müşteri edinmek için her türlü çabada bulunurlar. Kredi notları genel olarak 0 ile 1900 arasında olmaktadır. Notunuzu Findeks yoluyla ya da bankadan cüzi bir miktarı karşılığında öğrenebilirsiniz. Kredi notunuz 1900’e ne kadar yakınsa o kadar iyi durumdadır. Bankalar için en önemli sistemlerden biri olan kredi notu sistemi sizin içinde en az bankalar kadar önemlidir. Bir bankaya 10 TL olan bir borcunuzu bile ödemediyseniz bu durum kredi notunuza olumsuz olarak yansıyacaktır. Kredi notunuz düşük seviyelerdeyse bunu yükseklere çıkartmak bir anda olmayacaktır. Yaklaşık 6 ay veya 1 yıl gibi sürelerde ancak bu notları yüksek seviyelere çıkarabilirsiniz. Kredi notları aniden düşmediği gibi aniden de yükselmezler. Kredi notlarını yükseltebilmek için ilk olarak bir bankaya borcunuz var ise o borcu kapatmalısınız. Sürekli gecikmeli olarak ödediğiniz bir borcu düzgünce ödeyebilmek için ya yapılandırma işlemine ya da kendinizden feragat ederek ödemeyi düzeltmeniz ve zamanında ödemeniz gerekmektedir. Bunlarla birlikte bankada bir hesap açarak oraya bir borç oluşturun. Bu borcunuzu da düzenli olarak ödeyin. Kredi kartı alarak da düzenli ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Kredi Notum Kaç Olmalı

Bankalar günümüzde kredi notlarını en ön planda tutarlar. Kredi notu geçmişinizdeki bütün finansman işlemlerinizi göstermektedir. Kredi notları genel olarak 0 ile 1900 arasında hesaplanır. Kredi notunuzu hesaplatmak için bankaya ya da Findeks’e gidebilirsiniz. Eğer ki kredi notunuz 0 ile 699 arasında ise çok riskli durumdasınız demektir. Bu durumda kredi almanız mümkün olmayacaktır. Bankalar için çok riskli sınıfında gözüktüğünüz için kefilsiz ve şartsız kredi alamazsınız. 699 ile 1400 arasındaki notlar az riskli olarak gözükmektedir. Bu kişilerin notları ne kadar yukarıdaysa o kadar iyidir. Bu durumlarda nottan nota fark edebilir. Ancak notunuz bu durumda ise kredi alma ihtimaliniz, almama ihtimalinizden daha çoktur. 1400 ile 1900 arasında bir kredi notunuz var ise istediğiniz bankadan kredi alabilir ve bütün kampanyalardan da en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*