Kara Liste Affı 2017 Geldi

Uzun zamandır vatandaşlar tarafından beklenilen kara liste affı resmi gazetede yayınlanması ile devreye resmen girdi. Bu süreç dahilinde borçlarını ödeyemeyerek kara listeye alınan vatandaşlar için fırsat doğdu. Bu durum dahilinde zaman kısıtlı ve biran önce işlemleri başlatmak gerekiyor.

Kara Liste Affı Nedir?

Bankalara var olan kredi ve/veya kredi kartı borçlarını 3 aylık süre dahilinde ödemeyen, çek, senet gibi zamanında tahsil edilmesi gereken miktarların ödenmemesi ya da karşılıksız çıkması gibi durumlar dahilinde Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine bildirilen kişi ya da kurumların devamında talep edecekleri kredi ve benzeri durumlar adına bankaların güvenilirlik konusunda eksi not almış liste olarak ifade edilebilir. Bu listede yer alan kişi ya da kurumların, bankalar üzerinden talep edebilecekleri kredi ve/veya kredi kartı gibi nakdi ya da gayri nakdi tüm işlemleri adına sınırlı ya da olumsuz sonuçlanır. Daha öncesinde 8 senelik işlem öncesi ile belirlenen ve kara listeden çıkabilmesi için ilgili yasal işlem tarihinden en az 8 sene geçmesi gerekirken, hükümet tarafından emekli sandığı kanunu içerisinde yer alan kara liste affı ile bazı şartlar dahilinde af getirildi.

Kara Liste Affı
                  Kara Liste Affı 2017

Af Kimleri Kapsıyor?

Çıkarılan kanun kapsamında kara listede yer alan borçlulara ilişkin olarak kanunun resmi gazetede yayınlandığı tarih itibariyle 6 ay içerisinde var olan geriye dönük borçlarının kapatılması veya tekrardan yapılandırılması sonucunda başvurarak yararlanabiliyorsunuz. Bankalardan temin edilen kredi/kredi kartı ya da tüzel çek ve senet gibi işlemlerin 3 aylık süre ile ödenmemesi koşulunda ilgili ücretlerin karşılanması adına avukatlar aracılığı ile yasal işlem başlatılıp aynı zamanda da Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine de bildirim sağlanarak kara listeye alınıyor. Bu hususta gerek bankalardan öğrenebileceğiniz gerekse de böyle bir durum içinde olduğunuzu düşünüyorsanız, Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren af kapsamında borçlarınızı yapılandırmanız ya da tamamını haziran ayı sonuna kadar kapatmanız gerekiyor.

İlgili af kapsamında özellikle esnaflar adına ciddi bir fırsat olduğu düşünülüyor. Tahmini olarak yaklaşık 1,5 milyon esnaf ve en az bir o kadar da bireysel başvuru ile aftan yararlanılacağı düşünülüyor. Bu kapsamda da gerek ödenmeyen borçların tahsili, gerekse de borçlu vatandaşın borçlarından kurtulabilmesi adına önemli bir fırsat olması sebebiyle, değerlendirilmesi gerekiyor.

Borçlarını kapatan ya da yapılandırılan borçlar dahilinde aftan yararlanılarak kara listeden çıkan kurum ve kişiler adına da yapılandırılan borçların düzenli ödenmesi ve de tekrarında gerçekleşecek olan kredi ve bu krediye bağlı ödemelerin de düzenli ilerlemesi sonucunda kredi notlarının da yükseleceğini bilmek gerekiyor. Başka bir deyişle kara listeye girmenize sebep olan borcunuzun yapılandırılması ve düzenli ödenmesi durumunda hem af dahilinde kara listeden çıkmış oluyorsunuz, hem de kredi notunuzun yükselmesi ile devamında gerçekleşmesi muhtemel kredi taleplerinizde daha yüksek miktarlarda kredi talebiniz olabilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*