Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2017

Emekliler için 2017 yılında birçok banka, birbirinden avantajlı kredi paketleri ile alışılmışın dışına çıkmayı amaçlamaktadır. Bundan önceki dönemlerde, emeklilerin kredi alması özellikle de yüksek tutarlarda kredi almaları son derece zor olmaktaydı. Bankalar tarafından araya sokulan şartlar, yaş sınırları ve sigorta şartlarından dolayı mağdur olan emekliler, 2017 yılı boyunca rahat bir nefes alacak. Emekliye faizsiz kredi kapsamında hazırlanan kredi paketlerine bakıldığı zaman, ilk etapta karşımıza PTT çıkmaktadır. Emeklilerin büyük bir kısmının maaşlarını aldıkları PTT, onların aylık maaşlarını teminat olarak kabul edip, birçok kredi paketini onlar için sunmaktadır. PTT dışında kişilerin başvuru yapabilecekleri diğer bankalar ise şu şekildedir.

Görüleceği üzere ağırlıklı olarak kamu bankaları emekliye faizsiz kredi hizmeti sunmaktadır. Hazırlanan kredi paketlerinden faydalanacak olan kişiler, Sosyal Sigortalar Kurumu, Emekli Sandığı ya da Bağ-Kur’dan emekli olması, emekliliklerini de resmi belge ile söz konusu bankalara ibraz edebilmeleri gerekmektedir.

Emekliler İçin Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Birçok kredi başvurusunda olduğu gibi, emekliler için hazırlanan bu kredi paketlerinde de başvurular doğrudan banka şubelerinden yapılmaktadır. Emekliler seçmiş oldukları bankalara başvuru yapmadan önce, maaşlarını göz önünde bulundurmalıdırlar. Çünkü, bankaların sunmuş oldukları kredilerde temel şart, maaşın söz konusu bankadan alınmasıdır. Eğer maaşınızı PTT’den alıyorsanız, kredi başvurunuzu da PTT noktalarından yapmanız çok doğru bir karar olacaktır.

PTT Faizsiz Kredi Başvurusu

PTT noktalarına giderek faizsiz kredi başvurusunda bulunmak isteyen emekliler için, üst sınır olarak 10 bin lira belirlenmiştir. Eğer kişilerin ihtiyaçları için 10 bin lira yeterli oluyorsa, hiçbir şekilde faiz ödemek durumunda kalmayacaktırlar. PTT, vereceği kredileri hem kendi bünyesinden hem de anlaşmalı olduğu bankalardan verebilmektedir. Bundan dolayı 10 bin liranın üzerinde bir kredi başvurusunda bulunmak isteyenler varsa, onlar için de farklı bankalardan uygun kredi paketleri hesaplanacaktır.

PTT’nin sunmuş olduğu faizsiz 10 bin liralık kredide, vade süresi ise 24 ay olarak belirlenmiştir. Kredi başvurusu onaylandıktan sonra, sigorta masrafları ve kredi tahsis ücreti toplam borca eklendikten sonra, kişilerin ödeyecekleri net bilanço da ortaya çıkmış olacaktır.

Denizbank Faizsiz Kredi Başvurusu

Eğer emekli olan bireylerin ihtiyaçları 1000 lira ile giderilebiliyorsa, hem dosya masrafsız hem de faizsiz olarak Denizbank’tan kredi kullanabilirler. Emekliye faizsiz kredi sunan Denizbank, ne yazık ki kredi limitini alt sınırda tutmaktadır. Eğer başvurulan tutar biraz daha üst sınırlarda ise, düşük faiz oranları yine onlar için hazırlanacaktır.

Denizbank ve PTT dışındaki bankaların emekliler için hazırlamış oldukları faizsiz kredi paketlerinde üst sınır olarak 15 bin lira, vade süresi olarak da 12 ve 36 ay belirlenmiştir.

emekliye-kredi
 Emekliye Faizsiz Kredi 

Emekliye Faizsiz Kredi Şartları Nelerdir?

Bankalar her ne kadar kredi paketlerindeki şartları sabit tutuyor görünse de, emekliler için verilen kredi paketlerinde durum biraz daha farklı olmaktadır. Ayrıca, faiz alınmayan kredilerde de şartlar biraz ağır olmaktadır. Bu doğrultuda bankaların ortaya koydukları şartlar ve aradığı kriterler ise şu şekildedir.

  • Kişilerin herhangi bir resmi kurumdan (Sosyal Sigortalar Kurumu, Emekli Sandığı, Bağ-Kur) emekli olması, emekli olduklarına dair belgeyi de bankalara sunması gerekmektedir.
  • Kredi başvurusu yapacak olan kişinin 70 yaş sınırında olması gerekmektedir. Bunun üzerindeki yaşlar için ne yazık ki kredi verilmemektedir.
  • Kişilerin nüfus cüzdanları, başvuru sırasında yanlarında olmalıdır.
  • Faizsiz kredi başvurusu sırasında kişilerin TC kimlik numaraları üzerinden findeks notu ve risk raporu sorgulamaları yapılacaktır.
  • Eğer kişilerin kredi notlarında olası bir problem varsa, bankalar kefil ya da teminat talebinde bulunabilirler.
  • Kredi başvurusu onaylanan kişiler kredilerini teslim alırken, her taksitin maaşlarından her ay otomatik olarak ödeneceğini kabul etmektedirler.
  • Kredilerin vade süresi boyunca, kişilerin adına hayat sigortası yapılacak ve kişilerin yaşlarına göre de farklı ücretler krediye eklenecektir.

Emekliye faizsiz kredi için bankaların belirlemiş oldukları şartlar bunlardır. Bu şartları tamamlayan kişiler, doğrudan başvurularını tamamlayabilirler. Bankaların sunmuş olduğu faizsiz kredilerin ise yalnızca ihtiyaç kredisi paketlerinde olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Son olarak, vade süresi boyunca yapılacak hayat sigortası, kişilerin yaşlarına ve bankanın anlaşmalı olduğu firmaya göre farklı rakamlar ile ortaya çıkacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*