Türkiye Bankalar Birliği Risk Raporu Kredi Notu Sorgulama

Türkiye Bankalar Birliği Risk Raporu Kredi Notu Sorgulama -Bugüne kadar kredi notu öğrenme işlemlerini findeks üzerinden yapıldı. Findeks özel bir kurum olması nedeniyle, Neden devlet kurumu bu kredi notu işlemini ele almıyor sorularını soruyor. Size iyi bir haber vermeliyiz ki, Kredi notu hesaplama işlemleri, risk merkezi vs gibi işlemler devlet eliyle yapılıyor. Daha Doğrusu devlet bilgileri veriyor, Findeks de kendi özel hesaplama sistemi ile bir kredi skoru çıkarmaktadır.

Kredi notu olgusu çıkmadan önce risk raporu alınıyordu. Risk raporu Türkiye Bankalar Birliğine bağlı risk merkezi tarafından oluşturulmakta,

  • kredi limit /kredi risk Bilgileri
  • Kredi limit/Kredi risk Bilgileri (Sorunlu Krediler)
  • Karşılıksız ve Ödenen Çek Bilgileri
  • Protestolu Senet Bilgileri

 

Gibi risk raporlarını alabiliyorduk ve halen alabiliyoruz. Bu bilgileri bankalardan toplanmakta ve bu şekilde gerekli risk raporunu alabiliyoruz. Findeks ise bu raporlar birde özel olarak hesapladığı kredi notunu koyarak pazarlamaktadır.

riskmerkez2

Peki Risk Raporunu nasıl alabilirim? Nereden başvuru yapmam gerekiyor? Risk Raporu sorgulamasını riskmerkezi.org sitesinden yapabilirsiniz. Bu site Türkiye Bankalar Birliğinin resmi bir sitesi olup buradan risk raporu sorgulama işlemine başlayabilirsiniz.

Risk raporunda, posta, e-posta ve şahsen başvuru yapabilir, posta ile yapılan başvurularda rapor başvuru formunu doldurarak çıktı aldıktan sonra posta ile göndermeniz, e-posta ile başvurularda da e-imza’nızın olması gerekmektedir. Şahsen Başvurularda formu alıp imzaladıktan sonra Risk Raporunda yer alan bankalardan birine elden götürerek başvurunuzu yapabilirsiniz.  Rapor teslim şekli vs gibi işlemleri de ekleyerek kişisel bilgileri girdikten sonra raporu alıp imzalayıp başvuru kabul eden bankalardan birine götürmeniz halinde işleme alınacak, rapor ücreti sizin istediğiniz raporlara göre fiyatı değişmekte ve anlık olarak orada görebilirsiniz.

Görüldüğü gibi kredi notunun anası Risk raporu buradan gelmektedir. Findeks bir girişim olup şuan Özel olarak sadece kendisi bu hizmeti verdiği için ayrıca, internet üzerinden daha kolay yapıldığı için ne çok tercih edilen sistemdir. Birde pazarlama alanında çok iyi reklamları yapılmakta, Risk Merkezi sadece bankalara hizmet verdiği için tanıtım yapma ihtiyacı duymamakta, Reklam yapsa bile ve daha ucuz olsa bile başvuru şeklinin daha fazla zaman aldığı için, Findeks birkaç tıklama ile rapor alma özelliği ile daha çok tercih edilmektedir.

Findeks Pazarda şuan tek başına rekabet etmekte, ancak kısa zaman içerisinde findeks gibi bir çok kredi notu hesaplama, sunma hizmeti veren şirketler girişimler çıkacaktır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*