Şube Yetkisinde Kredi Nedir?

Hayatımızın her alanında ödeme aracı olarak kullandığımız kredi kartları ve ihtiyaç anında çekmiş olduğumuz krediler bilinçli bir şekilde tüketildiğinde yararlı iken boş yere yapılan lüzumsuz harcamalar için kullanıldığında hayatı bir anda sıkıntılı evreye geçirebiliyor. Ekonomik anlamda zor durumda kalmamak için ihtiyaçlar doğrultusunda ödeme gücüne göre kredi çekilmeli ve kredi kartı harcamaları da yine bu bilinçle yapılmalıdır. Biriken borçlar altında kalmamak ve özellikle kara listeye girmemek için dikkatli olmakta çok büyük fayda var. Fakat bazen ipin ucu kaçabiliyor ve borçlar artık birikmiş ve işin içinden çıkılmaz hale gelebiliyor. Bu durumda bankalardan maalesef kredi başvuruları red cevapları alınıyor çünkü hiçbir banka limitleri düşük ve borçları çoğalmış müşteri için kredi vermeye sıcak bakmıyor. Borçlardan kurtulmak ve kara listeye girmemek için mutlaka kredi gerekiyorsa diğer bir çözüm de banka müdürü inisiyatifinde kredi kullanmak oluyor işte bu noktada ortaya çıkan Şube Yetkisinde Kredi Nedir?

Peki Şube Yetkisinde Kredi Nedir?

sorusunun cevabı da belli tutara kadar olan kredi onaylarının şube müdürüne bağlı olmasıdır denilebilir.

Şube yetkisinde kredi konusunun ne demek olduğu ve hangi durumlarda kullanıldığını kısaca aktardıktan sonra ayrıntılara geçelim. Genelde kredi başvuruları bankaların genel merkezleri tarafından onaylanır. Fakat hem iş yükünün azalması hem de daha kısa sürede tüketiciye dönülmesi için bankalar şube müdürlerine belirli limite kadar olan krediler için onay verme yetkisi vermiştir. Örneğin 10 Bin Lira kredi için genel merkezin uğraşması anlamsız olacaktır. Tüketici açısından bakıldığında da kara listeye girme ve yasal işlemlerin başlatılmaması için acil gereken paranın, faiz oranları gibi detayları geride bırakarak hemen kredi bulma gereğinin oluşmasıdır. Bu gibi acele para lazım diyen kişilere hızlı cevap vermek isteyen bankalar da şube müdürü yetkisinde kredi onayı vermektedir.

Şube yetkisinde krediyi doğru kullanan banka müdürleri olduğu kadar komisyon üzerine kredi onayı veren banka müdürleri de maalesef mevcuttur. Örneğin 40 Bin Lira kredi için, kredi notu düşük ve acil krediye ihtiyacı olan kişinin kredi onayı için banka müdürü 5 Bin Lira komisyon isteyebilmekte. Şube yetkisinde kredi kullanmadan önce her meslekte olduğu gibi bankacılık mesleğinde de bu durumlar ile karşılaşabileceğinizi hatırlatmak istedik.

1 Comment Posted

  1. Derdimi kimseye anlatamıyorum 4 senede dört düğün yaptım tabiki paraya ihtiyacım var üstüne birde ev aldım benim bankam bana yardımcı olmuyor saygilarila

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*