PTT E-imza Nasıl Alınır?

Son zamanlarda çoğu kurumun geçtiği sistmler arasında yer alan Elktronik İmza sistemini kullana kişi sayısı da hızla artmakta. Bu doğrultuda bir çok alanda e-imza uygulamasına geçişlerde gözden kaçmamaktadır. Bazı kurumlarda zorunlu olarak uygulanan E-imza sistemine geçen ve pek çok işlemde adı geçen kuruluşlardan biri de PTT. Özellikle kamu yapılanması olması sebebi ve bir çok alanda hizmet vermesi ile bilinen PTT’nin bu uygulaması tam not aldı. Peki; PTT E-imza Nasıl Alınır?

PTT E-imza fiyatı nedir?

PTT KEP uygulaması ile beraber her türlü hukuki, ticari yazışmalar ve bunların elektronik ortam da kullanılmasını sağlayarak büyük bir hizmete imza atmıştır. Tabii şu zaman için herkesin bu sistemden faydalandığını söyleyemeyiz fakat yakın zamanda KEP sistemini kullananların sayısında ciddi artışlar beklenmekte ve belli bir dönemden sonra artık tebliğ işlemleri sadece elektronik ortamda yapılacak gibi.

PTT KEP uygulamasının en büyük avantajı, hukuki veya ticari nedenlerle oluşturulan ve gönderilen e-postanın alıcıya kişiye ulaşıp ulaşmadığı, alıcı kişinin bu e-postayı okuyup okumadığı, e-postanın gönderilme zamanının doğru tespiti tam olarak yapılması gibi konularda hukuksal geçerlilik sağlayarak tespitinin yapılmasıdır. Bu sistemi kullanabilmek için de PTT E-imza gereklidir. Sadece KEP sistemi için değil e-imza kullanmak isteyen herkese PTT bu hizmeti vermektedir.

PTT E-imza

E-imza yani elektronik imza bir belgenin elktronik ortamda imzalanmasını sağlayan ve kişiye özel sertifika barındıran teknolojidir. Elektronik imza edinebilmeniz için bir takım firmalar tedarik hizmeti vermektedir. E-imza satışı gerçekleştiren kurumların arasında PTT de yer almaktadır. Tabi e imza almak için yine bir takım belgelerin sağlanması ve belli bir hizmet bedeli ödenmesi gereklidir.

PTT kurumundan elektronik imza almak için herhangi bir e-imza hismeti veren PTT şubesinden başvuru yapılarak e-imza talebi gerçekleştirilebilir. Bu aşamada size şubeden bir form verilir ve formun doldurularak imza atılması gereklidir. Sonra ki aşamada hizmet bedeli ödenir ve kişiye özel elektronik imza sağlanmış olur.

PTT Elektronik İmza İçin Gereken Belgeler

  • Kimlik belgesi
  • E imza başvuru formu
  • Kurumsal başvurular için imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi

PTT E-imza Fiyatı

E-imza hizmeti 1 yıllık 109 TL 2 yıllık kullanım için 149 TL ve 3 yıllık kullanım için 189 TL’dir.

https://www.youtube.com/watch?v=HgnIqNwca0o

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*