Spot Kredi Nasıl Kullanılır?

Spot Kredi Nedir? Spot Kredi Nasıl Kullanılır?

Kredi; bireylerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yaptıkları başvuru sonrasında banka tarafından alınan finansal desteğe verilen isimdir. Kredi kullanım amaçlarına göre çeşitlere ayrılmaktadır. İhtiyaç kredileri; düğün masrafları, hastane masrafları, eğitim masrafları gibi çeşitli ihtiyaçlar için kullanılabilen kredi türünü oluşturmaktadır. Mortage kredisi ev almak isteyenlerin kullanabileceği kredi türüdür. Taşıt kredisi ise taşıt almak isteyenlerin kullanabileceği kredi türüdür. Bunlar kredilerin kullanım amaçlarına göre çeşitlenmesinden ortaya çıkmıştır.

Spot kredi de; ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, ev kredisi gibi kullanım amacından dolayı bir kategoriye ayrılmıştır. Spot krediye KOBİ kredisi de diyebiliriz. Çünkü spot kredi ticaret erbaplarına ya da ticaretle uğraşmak isteyen kişilere verilen kredi türüne denilmektedir. Spot kredinin asıl amacı; ticarethane kurmak isteyen kişilere, ticarethanesini büyütmek ve geliştirmek isteyen kişilere finansal destek sağlamaktır. Spot kredi alarak ticarethane kurabilir, kurduğunuz ticarethaneyi geliştirebilir ve büyütebilirsiniz.

Spot kredi vade miktarı, faiz miktarı bankadan bankaya değişkenlik göstermekte olup, çeşitli vade ve faiz oranlarıyla karşınıza çıkmaktadır. Spot kredi üzerine faiz işlemesi kredinin alındığı günden itibaren uygulanmaya başlar.

Spot kredi alırken özellikle faizin anapara üzerine ne kadar kattığına önem vermelisiniz. Şayet faiz tutarı toplamda çok para ediyor ve anapara ile faiz açığı büyüyorsa hayli zarara gireceğiniz anlamına gelmektedir. Bunun için olabildiğince düşük faizli spot kredi tercih etmeniz sizin için avantajlı olacaktır.

Spot Kredi Nasıl Alınır?

Birçok banka ticaretle uğraşanlar için spot kredi imkânı sunmaktadır. Spot kredi diğer kredilerden farklı olarak tek vadeli bir kredidir. Müşterinin krediyi almasından sonra geri ödemesini toplu olarak yapması gerekmektedir. Yani taksitlendirme spot kredisinde mevcut değildir. Spot kredinin bankaya geri ödenmesi için bankaların verdiği maksimum süre 365 gün olmaktadır. 365 gün sonunda kredi geri ödemesini yapmayan müşteri hakkında adli takip başlatılacaktır.

Spot kredi kullanmak için bankalara gerekli belgeler eşliğinde başvurunuzu yapmalısınız. Başvuru yaparken özellikle bankaların uyguladığı faiz oranlarını önemsemeli ve en düşük faiz seçeneğini sunan bankayı tercih etmelisiniz. Spot kredinizi ne kadar erken öderseniz, ödeyeceğiniz faiz oranı da o kadar düşük olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*