Kredi Neden Onaylanmaz

Kredi verirken bankalar kendilerini güvence altına almak isterler. Bunun için de kredi başvurusu yapan kişi için çeşitli kıstaslara bakmaktadırlar. Bu kıstasları yerine getiren müşterinin kredi başvurusunu onaylarlar. Ancak gerekli kıstaslar yerine getirilmiyorsa, müşterinin krediyi geri ödeyemeyeceği düşünülerek banka kredi başvurusunu onaylamayacaktır. Kredi başvurusunun onaylanabilmesi için bankalar aradığı çeşitli koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Kredinin onaylanmaması için çeşitli sebepler bulunmaktadır. Bu sebeplerin ortadan kaldırılması halinde kredi başvurunuz da onaylanacaktır. Peki, kredi neden onaylanmaz? İşte, kredi onaylanmama sebepleri;

Kredi Notunun Düşük Olması

Bankalar kredi verirken ilk olarak kredi notuna bakmaktadır. 0 ile 1900 arasında değişen kredi notu, müşterinin ne kadar güvenilir olduğu bankaya göstermektedir. Bundan dolayı da bankalar kredi verirken kredi notunu ilk olarak göz önünde bulundurmaktadır. Kredi notunun düşük olması halinde bankaya yapılan kredi başvurusu da onaylanmayacaktır. Çok riskli, riskli, az riskli ve risksiz olarak ayrılan kredi notlarında eğer ki az riskli ya da risksiz kategorisinde iseniz kredi alma ihtimaliniz yüksek olacaktır. Ancak çok riskli ve riskli kategorisinde yer alan müşterilerin kredi alma imkânı neredeyse imkânsızdır.

Kredi Risk Raporunun Olumsuz Olması

Kredi risk raporuysa kredi verirken bankaların bakmış olduğu en başlı kıstası oluşturmaktadır. Kredi risk raporu müşterinin son beş yıl içinde yapmış olduğu bütün finansal hareketliliği analiz eden rapordur. Kredi risk raporu kredi notundan daha detaylı bir rapor olduğu için kredi risk raporunun analizinin olumlu sonuç vermesi büyük önem taşımaktadır. Kredi risk raporunda son beş yıl içinde takibe düşmeniz, kara listeye girmeniz gibi birçok etmen göz önüne serilecektir. Son beş yıl içinde takibe düşmüş olmanız, kara listeye girmiş olmanız kredi almanızı tamamen engelleyen etkenleri oluşturmaktadır. Kredi risk raporunuzda kara listeye girmiş olmanız, takibe düşmeniz olmanızın görünmesi kredi alma ihtimalinizi de yok edecektir.

Gelir Durumunuzun Yeterli Olmaması

Kredi risk raporu ve kredi notunun yanı sıra gelir durumunuz da kredi almanız için çok büyük önem taşımaktadır. Gelir durumunuzun iyi düzeyde olması, kredi almanızı kolaylaştıracak en temel etkeni oluşturmaktadır. Çünkü gelir durumunuzun yeterli olması bankalara aldığınız krediyi geri ödeme yetisine sahip olduğunuzu ispatlamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*