Senet Ne Zaman Protesto Olur Protesto Nasıl Kaldırılır

Günümüz ticaret hayatının en önemli ödeme araçlarından olan senetler, gelecek ödeme sözü veren belirli bilgilerin yer aldığı yazılı ödeme belgeleridir. Senet üzerinde borcun miktarı, ödeneceği tarih, borçlu kimseye ait kişisel bilgiler ve imzalar bulunmaktadır. Senet Ne Zaman Protesto Olur Protesto Nasıl Kaldırılır ? Belirtilen tarihte ödenmeyen senet veya borçlunun senedi kabul etmemesi sonucu senet protesto olur.

Senet Kaç Gün Sonra Protesto Olur?

Banka tarafından protesto edilecek senet, belirtilen ödeme gününün bitimini takip eden 2. İş günü sonunda halen ödeme yapılmamışsa banka tarafından protesto edilir. Senedi elinde bulunduran banka değil de şahıs ise bu süre ödeme gününü belirten tarihten sonra ki ilk iş günü sonudur.Bu süre bankalar açısından çok önemlidir zira belirtilen zaman da protesto yapılmaz ise yasal alacaklardan vazgeçmiş duruma düşer ve sadece başvuru hakkı elde eder.

Senet Nasıl Protesto Olur?

Senet protesto işlemi, alacaklının beyanı esas alınarak yapılır. Noter huzurunda yapılacak bu işlem sonucu bir belge hazırlanır ve senetle ilişkilendirilir.

Senet takibe alındıktan sonra alacaklı tarafından mutlaka ödenmelidir aksi halde ne kadar gecikme yaşanırsa ticari notu o kadar düşecek ve bir sonra ki işlemleri için zora girecektir. Özellikle bankalarda bulunan senetlerin protesto sonrası en erken tarihte ödenmesi, bankaların gözünde ki güven açısından önemlidir.

Senet Protesto Edildikten Sonra Nasıl Ödeme Yapılır?

Protesto edilen senet banka tarafından alacaklı kişiye geri gönderilir. Bu noktada önemli olan, eğer borçlu kimse senet henüz bankada iken senedi öder ise banka senet  tahsilatı sonrası, merkez bankasına protesto kaldırım bildirisini gerçekleştirir. Senet alacaklı kişiye ulaştıktan sonra ödenir ise, alacaklının bankaya protesto kaldırma yazısı iletmesi gerekmektedir aksi halde KBB tarafından halen protestolu senet sahibi gözükürsünüz.

Protesto Kaldırma Yazısı Örnek

senet-proteso-kaldirmaProtesto Kaldırma Yazısı Örneğini kullanarak işlem yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*