PTT kaça kadar açık çalışma saatleri

PTT Kaça Kadar Açık Çalışma Saatleri

PTT ya da daha uzun adıyla Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü Türkiye’nin tek posta örgütü olmakla birlikte birçok şehirde, ilçe ve belde de şubesi bulunuyor. Bugün PTT’nin olmadığı bir yerin düşünülmesi bile iyi değildir. Çünkü yalnızca posta değil günümüzde kargodan tutunda para göndermeye varıncaya kadar pek çok işlem PTT üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Posta teşkilatının kuruluşuna bakarsanız 1840 burada amacın Osmanlı zamanında tüm halkın ve yabancıların posta ihtiyaçlarının karşılanmasıydı ancak günümüzde teknolojinin ve sistemin değişmiş olması bu kurumunda kendisini yeniden güncellemesine neden oldu. Buna göre hizmet alanının da daha geniş olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin eskiden yalnızca posta gönderimi gerçekleştirilebiliyorken bugün kargonuzu da PTT üzerinden gönderebilme olanağına sahipsiniz. 

PTT Kaça Kadar Açık Çalışma Saatleri Kaç?

Ptt çalışma saatleri yaz ve kış çalışma saatleri olarak ikiye ayrılıyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarının hükümetler tarafından belirlenen çalışma zamanları vardır. Bu çalışma zamanları yasalarla belirlenir ve PTT çalışanları da vatandaşlarında bu mesai saatlerine dikkat etmesi gerekir. Ancak PTT yüzünü her ne kadar yenilemiş ve hizmetlerini geliştirmiş olsa da çalışanlarının bu konuda kendilerini çok fazla geliştirmiş oldukları söylenemez çünkü PTT çalışanlarının büyük bir bölümü hala eski zihniyete sahiptir. PTT de yaz ve kış saati olarak belirlenmiş iki farklı mesai sistemi bulunuyor. Yazın ptt kaça kadar açık; yaz çalışma saatine bakarsak sabah 08:30 akşam ise 17:00’dir. Ancak kış mesaisine baktığımız da burada farklı bir durum söz konusu oluyor. Kışın ptt kaça kadar açık Sabah 08:00 akşam ise 16:30 birçok PTT müşterisi bunu bilmediğinden dolayı yaz ve kış mevsiminde PTT’nin çalışma saatleri karıştırılıyor.  

PTT Saat Kaçta Öğle Tatiline Giriyor? 

Bu soru sanıyorum ki PTT’ye işi düşen herkesin merak ettiği konuların başında geliyor. Çünkü insanlar ne kadar kendilerini ayarlamış olsalar da bu saatleri bilmedikleri zaman şubenin kapısında beklemek durumunda kalıyor. Üstelik PTT’de çalışan sayısının az olması ve iş yükünün de artırılmış olması önünde uzun kuyruklar oluşmasına neden oluyor.  İş bu mağduriyeti yaşamamanız adına PTT öğle çalışma saatlerinin 12:3013:30 arasında olduğunu bilmeniz gerekir. Fakat nadir de olsa bazı merkezi noktalarda bu çalışma saati farklılık gösterebilir.  

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*