kara listeden çıkmak

Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmalıyım

Bankacılık sektörü içerisinde riskli müşteri gruplarının yer aldığı listeye kara liste denilmektedir. Bu listedeki insanlar taksitle mobilya alımından tutun da bankadan kredi talebinde bulunmaya kadar pek çok noktada karşımıza çıkıyor. Kısacası kara liste için hayatımızın tam da merkezin de demek yerinde olacaktır.  

Kredi sicil notu, bozuk kredi ve bilinen adıyla kara liste. Bu kredi kayıt bürosu tarafından hazırlanmış olan ve merkez bankası tarafından saklanan insanların, kurumların ya da firmaların düzenli ve düzensiz ödemelerinin yer aldığı bir bilgi sistemidir. Burada ticari kredilerden tutunda bireysel anlamda kullanılan kredilere varıncaya kadar tüketicilerin alışkanlıkları göz önünde bulundurulur ve bankacılıkla ilgili her işlem olumlu ya da olumsuz şekilde saklanır. Kısacası tüketicilerin bir anlamda bankalarla olan ilişkilerinin tamamının bulunduğu bir veri tabanıdır. 

Kredi kayıt bürosu tüketiciler hakkında tüm verileri bir arada toplar. Bu veriler ise finansal hareketlerin tamamını kapsar. Örneğin kişi ya da firma bundan önce kaç kez kredi kullanmış ve kullanmış olduğu kredilerin geri ödemesinde bir sorun yaşamış mı? ödemeler düzenli olarak yapılmış mı yapılmamış mı? Yapıldıysa ne kadar düzenli yapılmadıysa ne kadar düzensiz bu sistem her konu hakkında kolaylıkla sonuç verebilir. Kısacası bankalarla alakalı olan her insan hakkında kredi kayıt merkezi bir sicil notu tutacaktır. 

Kredi sicil yani kara liste belli dönemlerde yenilenerek yasalar çerçevesinde yeniden silinebilmektedir. Fakat bu kredilerin ödenmesi ya da ödenmemesi durumu zaman aşımı gerçekleşmemiş ise bu durumda sizin bilgileriniz silinmez. Yani söyleyeceğimiz şey kredi siciliniz bozuk ise ancak kredinizi ya da kredi kartı borcunuzu kapatmış olsanız bile kara listede bulunma zamanınızı tamamlayana kadar bu listeden çıkamazsınız. 

Kredi siciliniz öyle kolay kolay etkilenmez. Örneğin kredi veya kredi kartı borcunuzu bir ya da iki kez gecikmeli bir şekilde ödemeniz ya da taksitlerinizi geciktirmeniz herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak bu durum alışkanlık haline gelmiş olursa bu kez siciliniz de bozulacaktır. İşte bu durumda da bankalarla olan münasebetiniz artık bozulmaya başlayacak ve sonraki dönemde kredi talebinde bulunduğunuz da bu size bir sorun çıkaracaktır. 

kara listeden çıkmak

Peki, kara listeden çıkmak için ne yapmanız gerekiyor? 

  • İlk önce kara listede olup olmadığınızı öğrenmelisiniz. Çünkü bu sürece başlayacaksanız kesin olarak kara listede olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekiyor. 
  • Kara listeden çıkmak istiyorsanız ilk önce yapmanız gereken şey bankaya olan borcunuzun tamamını ödemeniz. Bu borç kapanmadığı sürece listeden çıkmanız mümkün olmayacaktır.  
  • Eğer ki halen süregelen borcunuz var ve kara listede bulunuyorsanız bu durumda bundan sonraki süreçte ödemelerinizi mutlaka düzenli bir şekilde yapmanız gerekiyor.  
  • Kara listede iseniz bu süreç içerisinde hiçbir banka ile ticari işlem yapamayacaksınız çünkü her banka sizi riskli grup müşterileri arasında görecektir.  
  • Kara listeden çıkabilmek için en az 5 yıl beklemeniz gerekiyor. Bu süreden önce kara listeden çıkmanız mümkün değildir. Buradan bir sonuca varacak olursak şunu söyleyebiliriz ki kara listeden çıkmak büyük bir başarı istediği gibi kara listeye giriyor olmakta büyük yetenek isteyen bir konudur. 
  • Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki bankalar sizin her hareketinizi takip ediyor ve buna göre de sistemik bir şekilde çalışıyor. Eskiden kredi ve kredi kartı sahibi olabilmek basit ve sorgulanmayan bir süreçti ve bu sürecin sonunda da birçok insan borç batağı içerisinde boğulup gidiyordu. Şimdi ise bu tür önlemler sayesinde aslında tüketicilerinde korunması hedefleniyor. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*