Ortak Hesap Nedir?

Ortak Hesap Nedir? Ortak hesabın net olarak kelime karşılığını tanımlayacak olursak iki ya da daha fazla kişinin ya da kuruluşun tek bir banka hesabını kullanmasıdır. Ortak hesabı genellikle evli çiftler, şirket sahibi ortaklar kullanmaktadır. Durum böyle olunca banka ortak olan bütün müşterilerinin haklarını korumak adına bazı sınırlar çizmiş ve kurallar koymuştur. Çizilen bu sınırlar ve kurallar dahilinde ortak hesabı kullanmak şahsi hesabı kullanmaya nazaran daha çok bürokrasi gerektirmektedir. Peki ortak hesap kullanıcıları nelerle karşılacaklardır?

 

Öncelikle ortak hesap oluşturmak için hesap açacağınız bankada daha öncesinde şahsi bir hesabınızın olması gerekmektedir. Hesabınız olan bankaya gidip ortak hesap açmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Hatta ortak hesap açmak istediğinizi belirtmeye giderken yanınızda hesaba ortak olacak kişinin de bulunması sizin için işleri daha da hızlı kılar.Çünkü böylece hesabınıza ortak olacak kişi getirmesi gereken gerekli belgeleri öğrenir. Ardından ortak olacak kişi gerekli belgeleri getirmesiyle bankada ortak hesap açılmış olacaktır.

 

Ortak hesapta bilinmesi gereken durum hesaba ortak olacak kişinin vergi vermesi gerektiğidir.Eğer ortak olan kişi hesap sahibinin eşi ya da birinci dereceden akrabası ise ödeyeceği vergi oranı %5 ila %15 arasında bir miktarken, akraba olmayan hesap ortaklarının ödeyeceği vergi oranı ise %10 ila %30 arasında bir miktar olarak değişiklik göstermektedir.

 

Ortak hesap açıldığı takdirde müşterilerin hesaba ne kadar miktarlarda para yatırdığına bakılmaksızın hesaptaki banka otomatik olarak kişi sayısına göre eşit parçalara bölünür. Örneğin siz her ay ortak hesaba 10 bin tl yatırıyorsunuz ama ortağınız 5 bin tl yatırıyor ise banka buna bakmaksınız bankadaki 15 bin tl yi direk olarak ikiye böler ve her bir ortağa 7,5 bin tl şeklinde para miktarı sunar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*