Ortak ATM Ücretleri

Sahip olduğunuz kredi kartları ve banka kartları günden güne giderek artıyor. 2011 yılında Türkiye de 40 milyon banka kartı kullanımda iken bu rakam şimdilerde 80 milyon üzeri rakama ulaşmış durumda. Banka kartları ile geçen yıl 700 milyonun üzerinde ATM’lerden para çekme işlemi gerçekleştirildi ve ortalama her para çekme işleminde 300 TL çekildi yani 200 milyarın üzerinde bir rakam ATM’lerde dolaştı. Bu rakamlar eşliğinde ATM sayılarında da büyük bir artış yaşandı. ATM sayısı 2011 yıllarında 15 Bin iken bu rakam şimdilerde 35 bini geçmiş durumda. Bu rakamlar ortak ATM ücretleri için oldukça önemli referans rakamlardır.

Ortak ATM Kullanımı

Ortak ATM kullanımı ise 1 Ekim 2009 tarihinde  başladı. Bu, tüketici için aslında çok kolaylık sağlayan bir yöntem olsa da ortak ATM ücretleri hakkında bilinçli olmak gerekir. Ortak ATM çalışma mantığı şudur; para çekme veya bakiye sorma gibi işlemlerde işlem yapmış olduğunuz ATM hangi bankaya aitse, o bankaya ödenen bir ücret söz konusudur.

Ortak ATM Ücretleri ( BKM Tarifesi )

BKM ( Bankalar arası Kart Merkezi ) , ortak ATM ücretleri konusunda sitesinden yapmış olduğu güncel fiyatlarında; bakiye sorma işlemi için 0,24 TL, para çekme işlemi için ise 0,91 TL sabit ücret ve ilave olarak çekilen para için %1 komisyon olarak görünmektedir. Ortak ATM noktalarından yapılan bakiye sorma ve para çekme işlemlerinizde bu fiyat dışında alınan ücretler, kartınız hangi bankaya ait ise o bankaya ödenmektedir. BKM tarafından açıklanan bu ücretler eşliğinde örnek verecek olursak 100 TL para çekmek için 1,91 TL komisyon ödersiniz. Bu rakamın üstünde çıkan miktar ise kullanmış olduğunuz karta ait bankaya ödenen miktardır. Yine örnek üzerinden devam edersek; bu 100 TL’yi Garanti Bankasına ait bir banka kartınız ile Akbank’a ait ortak ATM özelliği olan bir ATM’den çektiniz ve sizden 4,91 TL komisyon kesildi, bu noktada 1,91 TL Akbank’a öderken 3 TL Garanti Bankasına ödemiş oldunuz. Ortak ATM kullanımında müşterisinden ekstra olarak komisyon almayan ve sadece BKM tarafından açıklanan komisyonu alan 2 banka mevcut bunlar ise; Albaraka Türk Katılım Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası. Bazı bankalar ise ATM kullanımında ki komisyon ücretlerine ilave olarak mekbuz ücrei adı altında ücretler almaktadırlar.

Ortak ATM fikri her ne kadar tüketici açısından kolaylık sağlasa da bazı bankaların BKM tarafından açıklanan ve makul denecek komisyon ücretleri dışında aldıkları komisyon ücretleri, tüketicileri zor durumda bırakıyor.

Tüm bankaların Ortak Atm Ücretleri :

ortakatmucretleri

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*