Kredi ve Kredi Kartlarına Yeni Düzenlemeler

Kredi Kartı İle Cep Telefonuna Taksit

İç piyasanın canlanması ve yerli üretimin artması için kredi ve kredi kartlarına yeni düzenlemeler getiriliyor. Mobilya, beyaz eşya ve telefon gibi tüketim ürünlerinde taksit sayısı artacak. Böylelikle üretimde teşvik sağlanması amaçlanıyor. Kredi Kartı ile cep telefonuna taksit imkanı getiliyor, 6 taksite kadar taksitlendirme imkanı sunulacak. Ayrıca market alışverişlerinde 4 aya kadar taksit imkanı sunulması planlanıyor.

İhtiyaç Kredisinde 72 Aya Kadar Yapılandırma İmkanı

İhtiyaç kredileri ile ilgili yeni düzenleme getiriliyor. Bir defaya mahsus olmak üzere borçlarınızı yapılandırma yoluna gidebiliyorsunuz. Ödeme sıkıntısı çektiğiniz ihtiyaç kredisi taksitlerini 72 aya kadar yeniden yapılandırabilirsiniz.

4 Yıllık Tüketici Kredisi İmkanı

48 Ay İhtiyaç kredisi imkanı getiriliyor. 36 ay olan tüketici kredileri artık 48 aya çıkıyor.

Konut Kredilerinde Yeni Dönem

Eskiden %25 peşinat ile çektiğiniz konut kredilerine artık %20 peşinat %80 kredi şeklinde düzenleme getiriliyor. Örneğin; 100 Bin TL değerinde ki bir ev için konut kredisi çekmek için cebinizde 20 Bin TL olması yeterli.

Kredi kullanma limitleri değişiyor. Asgari ücretli için yapılan hesaplar baz alınarak en az kredi kartı limiti 5200 TL oluyor.

Bankalar ile katılım bankaları arasında ki fark tamamen kapatılıyor. Bankaların vermiş olduğu kredilerde sermaye yeterlilik oranı, bankalar ile katılım bankaları için aynı oranda olacak.

Cep Telefonuna Taksit Yöntemleri

Şu anda cep telefonuna taksit yöntemleri arasında en çok uygulanan yöntem senetle cep telefonu alma yöntemi. Bu yöntem tamamen stıcı ile alıcı arasında ki karşılıklı güvene dayanıyor. Tüketiciler kredi kartı yerine senetle satıcıya borçlanıyor. Senetle cep telefonu alma işlemi; satıcı ile tüketici arasında belirli vade tarihlerinin ve ne kadar ödeme yapılacağının yazıldığı senetler alıcı tarafından imzalanarak vadesinde ödenme sözü ile gerçekleşiyor.

Cep telefonuna taksit ile ulaşmak isteyen tüketicilerin kullandığı diğer yöntem ise hediye kart ile cep telefonu alışverişi. Bu sistem sistemi aldatmaya yönelik olup aslında etik olmayan bir sistemdir ve yasal değildir. Bu yöntemde cep telefonlarına taksit yerine hediye kart satılı gibi gösterilerek, hediye karta taksit yapılıyor. Tüketici satın aldığı hediye kart ile daha sonra cep telefonu almış gibi gösteriliyor.

Yasal olmayan cep telefonuna taksit yöntemlerinden bir diğeri ve çok tartışılan yöntemlerden diğeri telefon aksesuarı ile cep telefonlarına taksit imkanı sunmak. Bu yöntem tüketici açısından tamamen sakıncalı bir yöntem olup asla tercih edilmemeli. Zira; 20 liralık telefon kabı alarak yanında verilen ve hediye gibi gösterilen cep telefonun, arızalanması veya herhangi bir sorununda faturası olmayacağı için muhatap bulması da zor. Bu yöntem de sistemi kandırmaya yönelik olup, yasal değildir.

Bir diğer yöntem ise, operatörler aracılığı ile taksitle bir cep telefonuna sahip olmak. Operatörler, açıkladıkları tarifeler ile birlikte yanında cep telefonu hediye kampanyaları ile taksitli cep telefonuna ulaşmanızı sağlıyor.

Yakında yürürlüğe girecek yeni kredi kartları düzenlemerini bekleyerek tamamen yasal olarak kredi kartınızla taksitli cep telefonuna sahip olabilirsiniz.

4 Comments Posted

  1. Borçlar bir defaya mahsus 72 aya kadar yapılandırılacak deniyor, avukatlık olmuş kredi kartı ve kredi borçlarınııda bu kanunla yapılandırma imkanımız varmı?

        • Kredi kartına yapılandırma mevcut olup yasallaşmış durumda. Bankaların şu an alt yapı çalışmaları devam etmektedir. Yoğun talep neticesinde bazı bankalar olumsuz cevap verse de yakın sürede tüm bankalarda uygulanacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*