Ölen Kişinin Kredi Borcu
Ölen Kişinin Kredi Borcu

Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir?

Borcu bitmeden ölen kişinin kredi borcu kim tarafından ödenir? Banka işlemlerinde en merak edilen sorulardan biri de vefat eden kişinin kredi borcunun ne olacağıdır. Ev, araba veya ihtiyaç kredisi mirasçıları tarafından ödenir mi? Yoksa bankalar bu borcu sigorta şirketlerinden mi temin eder? Hayat sigortası ne kadar ödeme yapar bütün bu sorulara ayrıntılı olarak bu makalemizde ele aldık.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ve Hayat Sigortası Kapsamı

Bankalardan kredi alırken bir yığın masraf tahsil edilmektedir. Tahsil edilen ücret Dosya masrafı olarak adlandırılmakta, Bu dosya masraflarında bankanın kredi için aldığı masraflar ve kişinin hayat sigortasıdır. En önemli husus olan Hayat Sigortası ile kredi alan kişinin vefat etmesi durumunda bütün kredi borçları hayat sigortası tarafından ödenmektedir.

Örneğin 70 yaş üzeri vatandaşlara kredi veren bankalar çok azdır, Bunun en temel nedenide kişinin vefat etme riskinin yüksek olması nedeniyle ve hayat sigortası böyle bir riski tercih etmediği için bu yaş ve üzerinde ki kişiler kredi almakta oldukça zorlanmaktadır.

Ölen kişinin kredi borcu, tamamı ile hayat sigortası tarafından ödenmektedir. Ayrıca ödenen taksitlerde varisler tarafından hayat sigortası şirketinden tahsil etme yoluna gidebilir. Çünkü hayat sigortası kredinin tüm borcunu kapsamaktadır.

Vefat Eden kişinin İhtiyaç Kredisi Borcu ?

Kişi vefat etmeden önce yüklü ve çok az bir kredi almış, kredi taksitlerini düzenli olarak ödemekte ancak vefat sonrasında varisler bankalara olan borçlarını nasıl kapatacağını araştırmaya ve endişelenmeye başlamaktalar. Fakat bankaya olan İhtiyaç kredisi borcu eğer kişi krediyi alırken hayat sigortası yapmışsa, kredi borcunun tamamı hayat sigortası şirketi tarafından ödenir.

Ölen Kişinin Ev Kredisi Borcu ?

Türkiye’de her kişinin hayalidir ev alma!  Ev fiyatlarının yüksek olmasından dolayı Türkiye’de çoğunluk genellikle orta yaşın üzerinde veya emekli olurken ev almaktalar, bir kısmını emekli ikramiyesi ile bir kısmını da bankalardan konut kredisi çekerek evi almakta ve kendi evinde oturmakta, kendisi oturmasa bile vefat ettikten sonra çocukları oturmaktadır.

Ancak Ölen kişinin konut kredisi borcu kim tarafından ödenir,? Konut kredisi alınırken banka hem evi ipotek ettirmekte hemde kefil isteyebilir, Yani kredi borcu ödenmediğinde evi satarak tahsil edebilir. Vefat durumunda ise bu durum tamamen farklıdır. Çünkü konut kredisi alınırken hayat sigortası yapılmakta, kişi vefat ettikten sonra hayat sigortası bütün borçlarını ödemektedir. Sizin yapmanız gereken ölüm belgesini alıp bankaya götürmeniz olacaktır.

Ölen (Vefat eden ) Kişinin Hayat Sigortasından ödediği kredileri geri alma

Yazımızda ölen kişinin kredi borcunun hayat sigortası tarafından ödendiğini yazdık, peki kişi konut kredisi çekmiş 10 yıllık bir kredi, 5 yıl boyunca taksitlerinin tamamını ödemiş  ancak 5 yıldan sonra vefat ettiyse bu 5 yıllık taksitler geri alınabilir mi?

Evet ölen kişinin ödediği kredileri hayat sigortası şirketi tarafından tahsil edebilirsiniz. Hayat sigortası yapılırken toplam borca göre yapılmakta, kişi vefat ettiğinde bütün borçlar hayat sigortası tarafından ödense de ödediği borçları da ölen kişinin varislerine vermesi gerekmektedir. Öncelikle bir dilekçe ile hayat sigortası şirketine ödediği kredi tutarını varislerine ödemesini talep edin, eğer olumsuz cevap verilirse bir avukata giderek hayat sigortası hakkında dava açabilir, mahkeme kararıyla ödenilen kredileri tahsil edebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ödenmez?

Kişi kredi çekerken hayat sigortası yapmamışsa, “Hayat sigortası zorunlu değildir” kredi borcu varisleri tarafından ödenmesi gerekmektedir. Eğer varisleri borcunu ödemek istemiyorlarsa Mirası reddetmeleri gerekmektedir, mirası reddedilirse kalan malların alınmayacağı gibi borçlarda varislerine yüklenemez.

Hayat sigortası yapılmış ama şüpheli ölüm, yani kendisi intihar etmiş veya biriyle anlaşarak kendini öldürmüşse, Olur mu böyle bir şey, insan kendini öldürtebilir mi? diye soran kişiler eminim vardır. Avrupa’da ve Amerika’da her kişi hayat sigortasını mutlaka yapmaktadır.  Ve öldüğü zaman varislerini ciddi bir para verilmektedir, bu nedenle çok borcu olanlar hayattan bıkanlar, intihar yerine doğal görünümlü bir ölümü tercih ediyorlar bu şekilde kendileri öldükten sonra borçları hayat sigortası tarafından kapanmakta ve varislerine ciddi bir tazminat verilmektedir. Ancak şüpheli ölüm tespit edilmesi durumunda hayat sigortası geçersiz olacak ve kredi borcu ödenmeyecektir.

89 Comments Posted

 1. merhaba benim babam 11/04/2017 de vefat etti 3 tane kredisi vardı,ve biz vefatından sonra 3 ay taksitlerini ödedik sonrasında bize kalan parayı iade ettiler,fakat daha önceki ödemiş olduğu tutarlar iade edilmedi biz bu ödemiş olduğu tutarı geri alabilir miyiz.Nasıl bir çözüm bulabiliriz,teşekkürler

 2. Merhabalar.çiftçilikle uğraşıyorum tarim kredi destekli arazime annem üzerinden işçilik yaptırdım 4000tl taksiti ödedim fakat annem ölünce geri kalan borç silindi şimdi ödediğim parayı geri alabilirmiyim teşekkürler

 3. Merhaba Can Bey.

  Bir arkadaşım aynı bankadan 2 ayrı kredi çekti ve kredi kartı da var. Borçlardan dolayı bulanıma girdi ve intihar etti. Bu durum da ödemenin yapılmaması için; bankaların yaptığı hayat sigortası mı geçerli? Yoksa şahsın kendisinin mi hayat sigortasını yaptırması gerekiyordu?

  Arkadaşımın adına KYK ogrenim kredisi borcu da var.

  Bilgi verdiğiniz için şimdiden teşekkürler.

  • Hakan Bey öncelikle size ve ölen kişinin yakınlarına baş sağlığı dilerim.
   Bankalarda çekilen kredilerle ilgili olarak başlangıçta hayat sigortası yapıldığı herkes tarafından bilinmektedir. Ancak bir kişinin kendi canına kast ederek intihar etmesi durumunda sigorta şirketleri kişinin borcunu karşılamıyor. Yine de önemli olan krediler çekilirken yapılmış olan sözleşmedir.

   Son olarak vefat eden kişinin yakınları reddi miras yaparak; ölen kişinin tüm borçlarından, varlıklarından ve alacaklarından vazgeçmiş olurlar.

 4. Babam 1 ay önce vefat etti, banka kredisi vardı, kredi 2 yıllıktı. Koah nefes darlığı rahatsızlığı vardı, 2013 yılından beri hastahaneye gider gelir. Sigorta var ancak ödeme yapar mı?

  • Mehmet bey bu durum bankanın babanıza hangi tür sigorta yaptırdığı ile alakalı bir durumdur. Koah hastalığı 2013 yılında belli olmuş ise bu sefer bu hastalığı sigorta kapsamı dışında bırakmış olabilirler. Sigorta poliçesini bir avukata gösterip daha net bilgi alabilirsiniz.

 5. Merhabalar Can bey, Kardeşim geçen hafta intihar etti bankalara olan beş yüz bin tl ye yakın borcu çıktı. Ticari çekilmiş krediler ve hepsininde hayat sigortasi varmış. intihar edenlerin hayat sigortasını ödüyor mu sigorta? Teşekkürler.

 6. Merhaba Ben babamı kaybedeli 1 ay oldu ve kredi borcu vardı ve biz sigorta şirketine gerekli evrakları gönderdik ama red gelmiş babam kalp krizinden vefat etti aniden vefat ettiği hastanede kalp krizinden olduğu söylendi sigorta şirketi kan pıhtılaşması sonucu vefat ettiğini söyledi ve daha önceden bir kalp rahatsızlığı olduğunu söyledi ama yoktu hiç bir hastane ye kalp sorunu için gitmedi başka rahatsızlıktan gittiği hastanelere sordum yok dediler napmam gerekiyor bu konuda yardımcı olurmusunuz

 7. Merhabalar Annem 2016 yılında 9.500 tl 36 ay kredi cekti hayat sigortali sonra hayat sigortasinin taksidi 398.tl idi ek hesaptan 350 tl sini cekmis ama onca maas yatti geri kalanını cekmemis annem vefat ettik den sonra hesaplarını kontrol ederken ek hesabı -1100 tl mis bende vefatindan sonra bende hesabını kapattım ve ertesi gun baktim hayat sigortasinin geri kalan 45 tl sini cekmis simdi musait oldugumda bankaya gidecem sorum şu birincisi sigorta gecerli olurmu olursa sigorta borcu karsilarmi ve ödenen 17 ay geriye ödenirmi

 8. Can bey merhaba benim annem bankadan kredi cekti ve üzerinden 5ay gecmeden öldü.postane üzerinde cekilen krediye hayatsigortası yapmamışlar beş kardeşiz bizden istiyorlar bu borcu ve annem öleli tam 3yıl oldu napmamız gerekiyor

 9. Merhaba babam 5 yıl önce 50 bin tl ihtiyaç kredisi kullandı ve borcunun bitmesine 4 ay kala vefat etti b bankaya başvurduk ve onay geldi paranın geri ödeneceğini söylediler şimdi biz hem 50 bin tl yi geri alıp birde bu güne kadar ödediği parayıdamı geri alacağız

 10. Merhaba kayinpederin 15 .10.2017 vefat etti ev kiredi borcu var 90bin tl nin 45 binlirasini odedi
  Biz bu durunda sigortaya bas vurup odenen meblayi alabilirmiyiz
  Olum raporunda hastanede bulasici olmayan hastalik dogal ölüm yaziyor.

 11. CAN BEY MERHABA;
  VEFAT ETMEDEN ÖNCE BABAM 26/06/2015-25/06/2018 TARİHLERİ ARASINDA VADESİ OLAN 25452 TL İHTİYAÇ KREDİSİ ÇEKMİŞTİR. 12/08/2017 TARİHİNDE VEFAT ETTİ. BANKA VE SİGORTA ŞİRKETİNE BAŞVURU YAPTIK. SİGORTA ŞİRKETİ KİŞİNİN VEFAT ETTİĞİ YILKİ TEMİNATI ÖDEYECEKLERİNİ DAHA ÖNCE ÖDENEN TAKSİTLERİ GERİ VERMEDİKLERİNİ SÖYLEDİ. VEFAT ETTİĞİ YILKİ TEMİNATIDA BANKANIN ALACAĞI KISIM OLARAK DÜŞÜLDÜ.
  DAHA ÖNCE ÖDENEN TAKSİTLERİ GERİ ALABİLİRMİYİZ? TEŞEKKÜRLER.

 12. Merhaba benim annem 16.000 tl kredi kullandı hayat sigortası var annem vefatından sonra beni avukat aradı kredi için icra başlatılacağı söyledi bende kendilerine annemin kredi tutarı kadar hayat sigortası olduğunu söyledim onlarda araştırıp geri donucez dediler döndüler özür dileyip hayat sigortasının karşıladığını söylediler dosyayi kapattılar benim sorun şu rahmetlinin 16.000 tl kullandığı kredi 23.000 tl olarak geri ödeyecekti 3.000 tl kadar borcu kalıp vefat etti ödediği taksitleri veya kredi tutarını geri iade alabilirmi görüştüğüm hayat sigorta şirketi müşteri temsilcisi bana odedigi taksitler geri alınamaz hayat sigortasi ölen kisinin ne kadar borcu var ise o kadarını kapsar ve geri iade edilmez dedi bana yardimci olur musunuz

 13. Merhaba annem 4 bucuk ay once cınayete kurban gıttı kardesımn kocası dıger kardesımle kavga etti ve ewı bastı annemı oldurdu annem bır suru kredı cekmıs ve bnka bu borcları sıgortalamıs sıgorta sırketı bıze para oder mı ne kadar oder ve dıger kavga eden kardesımın yuzunden vuruldu bnm annem onun hak almasını ıstemıyorm oda bu durumda hak talep edebılır mı ne yapabılırım acaba

 14. Merhaba babam bir buçuk ay önce vefat etti kredisi vardi 42 bin lira 24 ayini ödedi 1200 tl taksit ödüyordu ,12 ay kalmıştı başvuru yaptik ve sigorta babamin adina 24 bin lira yatırdı banka kalan 12 ayı kesip bize 9.500 tl verdi kalan taksitin kesildiğini belirtti bu ne derece doğrudur? Yardimci olursaniz sevinirim

 15. Merhaba babam 15 gün önce vefat ettti kardeşimin düğünü için kredi çekti bankadan 20 bin tl 15 bin tl ‘sinin ödedikten sonra kaybettik banka geri kalan parayı kapattı fakat biz bu ödenen parayı geri alabiliyormuyuz

 16. Merhaba babam 20 gün önce vefat etti şeker hastasıydı ve bòbrek yetersizliği sonucu öldü yanlız yaşıyordu ölümüne 1 hafta kala emekli maaşı günü geldi bankadan işlem yaptıgı için kartı yoktu çekemedik bildirmeye gittîgimde kredi borçları oldugunu ögrendim hangi bankalara ve nekadar bircu oldugunu ve bunu sigorta bize ödermi veya çocukları olarak bizemi ödetir hangi evrakları nasıl istemeliyim bankaların bizi borçlu çıkarmaması için ne yapmalıyım lütfen yardım edermisiniz hiçbir bilgim yok teşekkürler

 17. mrb. ananem 40 gün önce kolon kanserinden vefat etti. hayat sigortası yaptırmıslar bankadan kredi çekerken.10 bin kadar kredi çekilmiş. kredi çektiği sırada bir hastalığı yoktu. vefat ettiğinde ölüm raporuna kalın bağırsak kanseri yazılmış. bankadakiler borcu ödemeniz gerekiyor dedi ama. sigortanın karşılaması gerekmez mi. teşekkürler

 18. Merhaba babam 5 ayın 8 inde vefat etti bankadan 2013 yılında kredi kullanmıştı sigortası yapılmış fakat 2016 da kredi yi yenileterek önceki borcunu ödemiş geri kalanını ise kullanmış bankaya başvuru yaptım 21000 tl lik sigortası mevcut borcu karşılyor dediler 1 bucuk ay önce bugün cebap geldi önceden kalp rahatsızlığı olduğu için sigorta ödeme yapmıyor dediler 2013 deki sigortasını 2016 da iptal etmemişler o sigorta da 25000 teminatlı ve bitiş tarihinde süresiz yazıyor bu poliçe üzerinden banka iptalini gerçeklleştirmediğimiz için iyi niyet ödemesi olarak 7500 tl sini Ödeyeceğini geri kalanını sizin ödemeniz gerektiğini söylüyor ne gibi bir yol izleyebilirim şimdiden teşekkürler..

 19. yani dosyanin kapanma tarihi olarak nisanda ÖLdüğünun baz alinmasi ve mayis haziran kmh ile kapanan kredilerin tarafima odenmesi gerekmiyor mu.

 20. babam nisan ayinda vefat etti ve sigorta borcu karsiladi. buradaki sorum ise, sigorta ve kredi disya islemi tamamlanana kadar mayis ve haziran taksitlerini babamin kmh hesabindan cekip borclandirmislar. sigortadan gelen parayla kmh da kapamislar. vefat eden birinin neden sonraki aylari da aliyorlar? bunu anlayamadim. olumunden 25 gun icinde biz basvurmustuk. dosya incelemesi hazirani buldu. bu nasil bir hesap bir izah edebilir misiniz.

 21. Merhaba çok sevdiğim akrabam ev için kredisi çekti kredi borcu 142000 tl işten çıkarıldı bunalıma girdi ve ödeyemedi intihar etti kredi borcu ne olur.

  • Merhaba, Kişi kredi çekerken hayat sigortası yapmış ise vefat ettikten sonra hayat sigortası bütün borçlarını ödemektedir. Sizin yapmanız gereken ölüm belgesini alıp bankaya götürmeniz olacaktır.

 22. merhaba can bey ben 2.5 ay önce imam nikahlı olan eşimi kaybettim resmi nikahımız yoktu ve bizim 4.5 yaşında bi oğlumuz var ve rahmetli eşim deniz ve garanti bankasından ihtiyaç kredisi çekmişti ve bunun sigortalı olup olmadığını bilmiyorum garanti bankasına gidip sordum borç silinirmi diye silinmez dediler borcun 4.5 yaşındaki oğluma kalıcağını söylediler ve o küçük olduğu için varisi ben olduğum için benim ödemek zorunda olduğumu söylediler ve oğlum hiper aktif çalışma durumumda yok ve ailevi destekte yok ben çocuğuma bakabilmek için durmadan yardımlara başvuruyorum gerçeği yardım bile çıkmıyor ve rahmetli eşim bu krediyi almış vefat ettikten sonra öğrendim aldığını. can bey bu borç bana veya oğluma mı kalır bizim mi ödememiz gerekiyor nasıl öderiz hiç bilmiyorum.ne yapmam gerekiyor sizden acil cevap bekliyorum mümkünse iyi günler..

 23. Can Bey merhaba, acil bir fikir almam gerek sizden. Amcam yıllarca Almanyada kaldı, iki yıl önce Türkiyeye kesin dönüş yaptı. Kimi kimsesi yok, Sadece almanyada bir oğlu var onla da yıllarca görüşmüyorlar. Amcama boş evimizden birini verdik, internet bağlandı kendi adına, sonra hastanelik oldu felan internet faturası 5 ay ödenmemiş sonra da vefat etti. Ben turkceell genel merkezle görüştüm, borcu sileceklerini söylediler ve ölüm belgesi felan istediler. Bende temin ettim. Sisteme benim noyu kaydetmişler, şimdi icraya gelinecek diye sürekli mesaj geliyor. Şuan eve yeni bir Kiracı taşındı. Yasal mirascısı felan da değiliz. Bizi ya da kiracıyı bağlayan bişey var mı?

 24. Merhabalar benim babam ziraat bankasından tarımsal kredi çekmişti ve çektiği zaman hayat sigortası yapmışlar fakat ertesi yıl akciğer kanseri teşhisi konuldu ve krediyi erteledi ödemedi sonra vefat etti. Banka benden ölüm raporu ilk hastalık teşhis raporu vs istedi götürdüm aylar sonra ise hayat sigirtasi karşılamıyor çünkü kredisini ertelediği zaman hastaymis dediler ve ve benden 15bin tl yi faizli 19500 tl olarak geri aldılar bu hukuki mi acaba ve suanda yapabileceğim bişey varmi ? Teşekkürler

 25. Merhabalar 2013 yılında babam kredi çekti 18.000tl . 2014 yılında kanser teşhisi konuldu ve 2015 yılında babam vefat etti. Bankaya gittik babaniza hayat sigortası yapılmamış borcunu odeyin dendi. Poliçe görmek istedik gostermediler. Biz borcu odedik. 2017 yılında hayat sigortasından bize police geldi ve babamın 4 yıllık sigorta yapıldığını bildirdiler. Şimdi biz yatirdigimiz ve babamın yatirdigi kredi borçlarını geri alabilirmiyiz? Ayrıca bankaya ve sigorta acentesinede dava açabilirmiyiz? Lütfen yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.

 26. Merhaba,

  Bir kaç hafta önce babam vefat etti kanser hastası idi ancak ölüm nedeni kanser değil.Geçen sene kredi çekmişti ve sigorta yapılırken hastalığınız var mı kısmına herhangi bir hastalığım yok yazmış bu durumda sigorta geçerliliği iptal sayılacak sanırım.Banka krediyi bizim ödememizi isteyecek fakat bunu ödeme gücümüz yok babamdan kalan bir emekli maaşı var annemin üzerine bir de dededen kalan arsalar fakat arsalar bir kişiye ait değil 15 16 tane ortağı var paylaşılamıyor yani bu durumda biz arsaların bize düşen yüzdesinden satış isteyip alınacak miktarı bankaya devretsek kalan emekli maaşının 4 te birine de ödeme talimatı verdirsek olur mu? bu borc nasıl ödenir yardımcı olabilir misiniz.

 27. merhaba babamı 25.03.2017 tarihinde kaybettim . bankadan 2013 te kullanmış olduğu 40000 faizi ile birlikte toplamda 60000 tl lik kredi vardı . babam 40000 tl borcunu ödedi.bu da 48. taksitti ve o ay vefat etti .yani 20000 borcumuz kaldı . bankaya ilk gittiğimde kredinin sigortası var dedi . fakat sigorta şirketi 1 yıllık yapıldığını idda ediyor .yani 2014 te bitmiş hayat sigortası . şuan banka kredinin sigortası olmadığını dile getiriyor . resmi hiçbir evrak vermiyor . borcun kalanını siz varisçilerden tahsil edeceğiz diyor . şuan hiçbirşey yapmadım. babam emekli oldu ve aynı bankada emekli ikramiyesinden kalan vadeli hesapta 30000 tl var . bizden habersiz hesaptan borcu alabilirler mi ? bu banka bu zaman kadar ki yatırdığım 40000 i geri alamayacağımı da söylüyor . lütfen yardımcı olur musunuz?

 28. Merhaba can bey babam iki yil once vefat etti kendisi kanser hasyasiyken tuketici kredisi cekmis hayat sigortasi var fakat banka icra davasi acti biz icra dairesine reddi miras dilekcesi vermemize ragmen davayi kaybettik simdi icra kagidi gonderiyorlar napabiliriz tesekurler

 29. Merhaba Can bey benim babam 3 ay önce vefat etti bankalara olan yuklu miktarda kredi borçları var kartlardan çekilmiş ve babamdan bize miras olarak kalan 30 m2 ufak bir yer var bankalar hacizlemiş ve bizden parayı odememizi istiyolar telefonla goruşme saglıyoruz sürekli bizimde ödeme durumumuz yok ne yapmamız gerekir şu an teşekkür ederim
  ..

 30. Merhaba Can bey babam 1 hafta önce kadar vefat etti ben tek çocuğuyum. Bir sürü farklı bankalardan kredi çekmiş bi kaç tanesi icralık ama bir kaç tanesi düzenli ödenmiş. Bu durumda ben ödediği paraları almak için bankaya başvursam diğer icralık borçlarıda kabul etmiş olup ödemek zorunda kalır mıyım ? Yoksa reddi miras davası açsamda bankalardan krediyi tahsis edebilir miyim çünkü çok mağdur durumda kaldım.

 31. Merhaba,
  Babam 66 yaşında 5 yıl vadeli geri ödemesi 43000 tl olmak üzere 30000 tl tüketici kredisi çekti. Yaklaşık 40 ay ödedi ve 1 ay önce vefat etti. Hayat sigortası olarak krediyi çektiği tarihte 1250 tl kesinti yapılmış. Bankanın bize söylediği sadece ilk yıl için hayat sigortası yapılmış. Bundan 3 yıl önce sadece bir yıllık prim tutarı için 1250 tl çok fazla değilmi? Ayrıca her sene bankanın sigortayı kendisinin yenilemesi geekmiyormu? Bize ödeme yapmak yerine kalan 20 aylık taksitleri bizim ödememiz gerektiğini söyledi. Bildiğim kadarıyla en yüksek hayat sigortası yıllık 200-250 tl civarında. Elimizde bankanın ödeme planı var ve hayat sigortası olarak 1250 tl kesildiği görünüyor. Ne yapmalıyız bu durumda? Teşekkürler.

 32. Babam bu yıl Ocak ayında vefat etti kalp ve diyaliz hastası, kredi çekti burada hastalığım yoktur diye imzalamış hayat sigortası var ve daha iki ay olmuştu ölüm raporu kalp ile alakalı bir banka bize ödeme yaptı diğer banka reddetti nasıl krediyi kapatabiliriz.

 33. merhabalar babam 11 eylül 2015 tarihinde vefat etti bankadan kredi çekmişti 3 veya 4 kredisi vardı 1 bankadan emekliydi maaşından kesiliyordu babam vefat edince krediler kapandı bende bankaya yazı gönderdim ödenilen paraların geri alınması ićin benden mirascılık belgesi ve nüfus cüzdanlarının fotokopilerini istediler gönderdim hesap yazısı göndereceklerini söylediler evrak gelmiş ve benim elime gećmeden geri gitmiş arardım tekrar gönderdiler ve tekrar geri gitmiş ve benden gönderdiğim evrakların fotokopilerini istediler mail ile yolladım ve4 gün önce aradım gönderiye ćıktıģını söylediler bekliyorum banka parayı çalıştırmak içini oyalıyormu yoksa doğrumu bu söyledikleri evrak gelince bildireceklerini söylediler bana parayı verirlermi bize ve ablam evlendi ablamda mirasçı sayılırmı nekadar sürer bu işlemler şimdiden çok sağolun

 34. merhaba babam bir yıl önce tüketici kredisi çekti ve bu ay 15 te vefat etti. ölüm sebebi olarak kalpyetmezliği yazıyor ve babam bu hastalık sahibiydi. kredi borcu silinirmi

 35. Merhabalar babam 9 ay once 62 yaşında vefat etti. Ancak akbanktan kredi çekmiş fakat elimizde ödeme olanı dışında nebirsozlesmene de hayat sigortasi policesi var. Akbanka basvurduk ama policenin babam tarafindan iptal edildigini soylediler. Aynı bankanın farklı şubelerinde birinde var birinde yok gözüküyor sigorta. Annem 9 aydir odemeye devam ediyor. Napabilirim nasil bir yol izlemeliyim. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Merhaba, öncelikle başınız sağolsun. Hayat sigortası poliçeniz var ve iptal edilmedi ise krediyi ödeme zorunluluğunuz yok. Bunun için hukuki yollara başvurmalısınız. Hangi şubesinde var görünüyor hangi şubede yok görünüyor bunları avukat ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca zaten şubeler arası var yok görünmesi de saçma olmuş. Hukuki destek almanız gerekmekte. Teşekkürler

   • Efendim babam geçen hafta salı günü vefat etti. Öğrenmek istediğim şu Babam her yıl kredi kullanırdı ve hayat sigortası var. Acaba en son çektiği kredi mi iade ediliyor yoksa öncekiler içinde geçerli mi

 36. Iyi gunler annemin bankadan kullanmis oldugu bibkonut kredsi var fakat annem vefat etti kefilde babamdi babamda vefat etti nedenini bilmiyorum ama hayat sigortasi sonradan bi sekilde iptal edilmis. Su an bu krediyo biz oduyoruz fakat biraz sorunlu oluyor bi gelir olmadigi icin. Murasci olarak borcu kabul ettim fakat odeme tarihinde bi degisiklik yapilandirma yaoma sansim var midir acaba?

  • İyi günler Dilek Hanım, krediyi yapılandırma şansınız bulunmakta bunun için banka şubeniz ile görüşmelisiniz.

 37. İyi günler babam vefat etti kredisi vardi kredinin de sigortası. Kredi 36 ay di babam 25 ayını ödedi ve sigortasında ilk yıl vefat teminat tutari diye birşey var.birde aylık azalan teminatlı kredi hayat sigortasi yazıyor. Hayat sigortasi türünde ise ptt uzun süreli kredi hayat sigortasi yazıyor hocam bu neyin nesidir bilgilendirirseniz bizi seviniriz. Teşekkürler hocam

 38. Iyi günler babam 5 ay önce kredi çekti ve sözleşmede hastalık bölümünün hepsine rahatsızlık yoktur ibaresi yoktur diye işaretlemiş banka daki görevli babama sormamış bile rahatsızlığın varmi diye ve sigorta şirketi ret cevabı veriyor neyapmamiz gerekiyor

 39. Esim vefat etti kredi ile ev almistik hastanedeyken hesapta para brakmamiza ragmen hayat sigortasi yenilenmemis ben kefil oldugum icin borc benden talep edildi sebep olarak bize hayat sigortasini hatirlatmak icicn arandigimizi ve ev adresimize hatirlatici mektup gonderildigi belirtildi simdide odeme yaptigim sube kapandigi icin baska subeye odeme yapmaya gittim bana kalan 90000 tl borcun tamamini talep ettiler . Ne yapmam gerekiyor

 40. Merhaba can bey acil olarak birşey sormak istiyorum annem 2013 te vefat etti banka bize ödediği kadarini verecegini söyledi 2000 tl ödemiş babam ben 2 tane üvey abilerim e de pay düşmüş onlar da almanyada onlar gelmeden bize de vermicegini söyledi banka hepinizin imzasi lazim yoksa sizde alamazsiniz dedi şimdi yeni kanun çıkmış herkes kendine düşeni imza atip alabiliyormus bu dogrumu ben tek gitsem payima düşeni alabilirmiyim

 41. Sigorta süreci içerisinde vefatim halinde odenecek tazminattan, o tarihte borclu bulundugum bakiye kredi ve faiz miktarının daini murtanin olan … bankaya odenmesinden sonra geriye kalan meblağın lehdarlarima odenmesini hayat sigortasi gennel sartlarini filan kabul ederim. Bu ne demek oluyor hocam.

  • kalan kredi borcunun bankaya sigortanın ödemesini ve ölene kadar yatirmiş olduğu kredi tutarının mirasçılara odenmesini söylüyor yazı.

 42. Lütfen Yardım. Babam 1 ay once vefat etti x bankaya 3 yil vadeli kredi borcu vardi 35 bin liralik kredinin tamami kadar hayat sigortasi yapilmis fakat kredisinin bitimine 1 yil kala vefat etti bankaya gittigimizde sigortasinin 1 yilligi odenmiş diger yillar odenmedigi icin borcun bize kalacagini soyluyorlar napabiliriz

   • 1 yıllık oldugunu 2. yıl yenilemek için eve poliçe gönderdiğini ulaşamadıklarını soyluyor sigorta şirketi fakat biz 7 yıldır ayni yerde ikametgah ediyoruz

 43. Babam 2 ay önce vefat etti avukatlara düşen banka borçları var bunlardan reddi miras yapmadan nasıl kurtulabiliriz birde hayat sigortası artık hersene yenileniyormu bu yüzden odenmiyormu borçlar

 44. Merhaba benim kayinpederim 7 mayıs 2016 da vefat etti kayinvalide kayınpederinin çekmiş olduğu bankaya (denizbank ) vefat kağıdını götürmüş fakat kabul etmemiş aradan aylar geçti bu çekilen kredinin kefili ise kaynim yani kayinpeďrimin oğlu ve kaynima 3 gün önce bu kredi ile ilgili icra geldi bununla ilgili neler yapabiliriz nerelere basvurmaliyiz

    • Kusura bakmayın her soru ile ilgilenmeye çalışıyorum bazen aksamalar oluyor, sorunuza cevap verdim fakat bu hukuksal bir mesele olduğu için bir avukata danışmanızda yarar var. Bir mağduriyet söz konusu fakat sözleşme imzalanmış, itirazınız da sözleşmede ki kalem oynamalarına aslında. Tüketiciyi yanıltma olduğu kesin anlattığınıza göre. Hukuksal anlamda mucadele etmenizi öneririm.

 45. Kolay gelsin can bey annem mayıs 2106 da vefat etti bundan 1 ay önce kredi çekti krediyi postaneden çekti ama ing bank aracılığıyla verildi ve hayat sigirtası yapıldı sigortaya epikriz raporu ve poliçede gittiğimde ödeme olamaz annenizin kalp hastalığı 2o14 senesine dayanıyor denildi ve biz haber beklerken banka hakkımızda icra işlemi başlattı poliçede yazan hastalıklar ve bu hastalıklarla ilgili bir tedavi gördünüzmü diye sorulmuş ama ewet hayır kısmına annem poliçede imza atmadan x işareti koyulmuş çünkü annemin imza atatrken kullandığı kalem ince x işareti olan kalem değil bilgisayar yazısı ayrıca yargıtayın poliçe harici ayrıca sağlık beyanı imzalaması gerekiyormuş öyle bir imza yok poliçede yazan hastalıklar arasında annemin hiç muadil olmadığı mesela koa kanserde var bunlardan dolayı olsaydı ne olacaktı epikriz raporunda kalp durması yazıyor zaten annem ewde vefat etti hastaneye yetişmedi orada sadece biraz bekleyip vefat etti dediler sayğar

  • Mehmet Bey; meseleniz hukuksal bir mesele. Görünüşe göre bir mağduriyet olduğu kesin ve bankaların yapmış oldukları sözleşmeler okunmadan imzalanmamalı fakat ortada tabi yaşlı bir insan var ve hali ile ortada kandırılma da söz konusu anlattığınıza göre. Banka sözleşmeyi kanıt olarak sunacaktır sizin bu anlamda sözleşmeye itiraz etmeniz gerekmekte, yani sözleşmenin hükümsüz kalması gerek.Aksi takdirde hayat sigortası parayı ödemeyecektir. Size tavsiyem bir avukat ile konuyu görüşmeniz ve sözleşmeleri sunmanız.Teşekkürler

 46. Merhabalar.. Annem 23 temmuz 2016 da vefat etti. 2014 temmuzunda kredi çekmişti 15 bin tl vade farkıyla 18 bin tl olarak ödemek üzere. İki sene ödedikten sonra vefat etti. Vefat ettiğinde 3 bin tl de kredi kartı borcu olduğunu öğrendik. Banka bize kalan borcun silindiğini ki kalan borç 6bin tl idi, ödenmiş iki yıllık taksitlerin bize geri verileceğini, kredi kartı borcununda bize geri ödenecek olan tutardan düşüleceğini söyledi. Bize 1.760 tl ödendi. Bildiğim kadarıyla sigorta şirketi tüm kredi tutarı kadar bankaya ödeme yapıyor. Bunu söylediğimde bankaya, annemin çektiği kredinin 8 bin tl olduğunu buna göre hesap yapıldığını, sigorta şirketinin kendilerine 11 bin tl gönderdiğini borçlar düşüldükten sonra size kalan bu dedi. Ben annemin çektiği kredinin 15 bin olduğunu elimde taksitli ödeme belgesi var ana oara 15 bin, vade farkıyla 18 bin diyor gördüm dediğimde, azarlandım banka tarafından. Borcu ödemeyip bunu aldığınıza şükredin dendi. Bu anlattıklarıma bakarak haklılık payım varmı bana bilgi verebilirseniz sevinirim

  • Merhabalar, hiç bir bankanın azarlamaya hakkı yoktur ve kafa bulandırıcı ifadeler ile, anlamsız konuşamaz. Öncelik müşteri memnuniyeti olmalıdır. Hakkınızı yasal yollardan aramanızı öneririm.

 47. Merhaba 70 yaş üzeri komşu nenem kredi çekti yaşı fazla olunca babam kefil oldu nene o ara vefat etti ve banka bu borcu babamdan istiyor . Ne denli doğru ne yapmak gerek

 48. Merhaba.
  Yıllardır tahammül edemediğim hayata yakın zamanda son vereceğim.Fakat bankalara kredi ve kredi kartı borcum var.Bu borçları bitirip hayata son verecektir ama artık sabır bitti.Sormak istediğim eşim kardeşlerim anne baba bu borçlardan ne şekilde etkilenir,yapmaları gerekenler nedir.Bilgilendirirseniz sevinirim

  • Öncelikle böyle bir karar vermeniz ardından düşündüğünüz maddi zarar değil manevi zararlar olmalı. Öncelikle borçlarınızı yapılandırarak ödeme yoluna gitmelisiniz, mevcut durumda 72 ay yapılandırma imkanından da faydalanabilirsiniz. Öncelikle borçlarınızı kapatıp ailenizden de destek almayı seçmelisiniz.

   • Merhabalar babam 5 ay önce 35 bin kredi çekti taksitlerini düzenli ödedi babam 1 ay önce vefat etti ama banka şunu dedi babanız kanser hastası olduğu için krediyi siz ödeyeceksiniz gibi taleplerde bulundu babam kredi çekerken sigorta yaptırmıştı bizim bu durumda ne yapmamız gerekir

   • Merhaba benim kayınpeder üç ay önce refat etti bankalara 60 milyara yakın borcu cıktı.hastaneye safra kesesi muayenesine gitti ama kayın peder kansere yakalanmış kalın bağırsaktan ameliyat oldu ve düzelmedi öldü kanser tedavisi hiç görmedi kuğa yani astım hastası doktorlar solunum yetmezliğinden öldü dediler raporlarda kanserden öldü yazıyor banka kanserden ölen kişinin borçunu silemiyormuş ne yapmalıyız

 49. Merhaba biz 1.5 yıl önce annemizi kaybettik. 3 bankaya kredi borcu vardı biri kalan parayı ödedi ama ikisi ödemedi. Biz 1.5 yıldır borcun birazını ödedik. Borcun kendi payını ödemeyen bir kardeşimiz var. Bu saatten sonra biz kalan borcu ödemezsek ne olur?

 50. Babam 7 gün önce vefat etti 16 yıldır kalp hastası çektiği krediinin sigortasında bu belirtilmemiş ama ölüm nedeni hipertansiyon yazıyor genede ödemek zorundamıyız

 51. Babam 4yil once krediyle ev aldi.. ama 1yil once satti. Parasi hesapda eksik kaldigi icin kalan krefi borcu odenmemis.. ama biz her ay hala kredi borcunu oduyorduk.. ama babam gecen gunlerde vefat etti.. acaba bu durumda biz hala bu krediyi odermiyiz yoksa sigorta dan bu bu kalan krediler odenirmi

 52. İyi calismalr benim babam yaklasik olarak 2 yil once vefat etti ve bankaya kredi borcu vardi biz bankayla gorusneye gittiginizde bankanin babaniza ait olan kredi borclarini odemiz gerektigini soyledi bizler varisler olarak sigortanin odemesinin gerektigini soyledik sigorta babamin son 5 yil icindeki hastane raporlarini istedi bizde sigortadan 5 yillik dokumanlarini aldik ve bankanin sigorta sirketine gonderdik bu arada bankadan tarafimiza haciz islemleri yapildi biz borcu taksitlendik sigortadan sonuc ise biz pdemeyi kabul etmiyoruz dediler ve bir avukata basvurduk avukat ise babaniz sigorta policesine hicbir sekilde saglik sorunum var diye imza atmamis birde sigorta yapan sirkette saglik raporu istemedigi icin odeme yapmaniza gerek yok deyip sigorta tahkim kuruluna basvurduk yaklasik olarak 2 yildir sonuclanmasini bekliyoruz bunun haricinde nasil bir islem yapmamiz gerekiyor

  • bunun haricinde bir işlem şu an için gözükmüyor, yasal yollardan hakkınızı aramaya devam ediniz. Allah yardımcınız olsun.

 53. Merhaba dedem iki yil önce vefat etti mayıs ayında o yıl kredi cekmisti 12 bin tl banka bu krediyi geri alabilecegimizi söyledi fakat dedemin cocuklarindan biri imza atmadi ve biz para alamadik biz nasıl alırız veya bizden habersiz cekebilirlermi dedemin hayat sigortasi var bilgilendirir misiniz

  • Kredinizi geri almanız mümkün fakat her ilgili bireyin imzası ve rızası şart. Sizden habersiz bir işlem yapılamaz bu noktada. Hayat sigortası yapılan yer ile görüşülebilir bu konuda, destek vereceklerdir.

 54. annem kalp krizinden geçen hafta 56 yaşında öldü ve 3 yıl evel annem bankadan 22000 tl kredi çekti ve hayat sigortasıda var ve hayat sigortasında yazan çekilen kredi 22000 tl sigorta bedel tutarı23100 tl ve dün hayat sigortasını aradım onaylanmış,sigorta bankaya 23000 tl parayı ödemiş ve bana söylenende banka bakıcak size geri kalan para kalmışsa geri ödenecek dedi,annemin kredisi 5 yıllıktı bireysey kredi 3 yıla yakın 35 ay emekli maaşından kesildi,sigortacı yatırılan taksitler ödenilmez diye söyledi anlamadım,tek vari benim tek kızıyım babamda öldü babamın maşını alıyordu annem,şimdi bana geri kalan onların deyinile ne ödenir ve kaçpara verirler nasıl oluyor,lütfen bilginize sığınıyorum,yada annemin ödediği 35 ay boyunca taksitleri geri alabiliyormuyum,saygılarımla.

  • Merhaba Dilek Hanım,

   Hayat sigortası ödenmeyen borcu değil kredi borcunun tamamına karşılar, Eğer anneniz 35 ay boyunca kredi borcunu ödemişse ve hayat sigortası kredinin bütün borcunu öder ve sizin annenizin ödediği taksitleri de sizin tarafa ödemesi gerekiyor. Hayat sigortası şirketi ile ve banka ile görüşün eğer ödenmez filan diyorlarsa (Başvuruyu yazılı yapın cevabı da yazılı isteyin) Bir avukata giderek danışabilir, avukatın danışmanlığında dava açarak ödenmiş taksitleri geri alabilirsiniz.

    • ismim şener burdaki arkadaşlara bi sorum olacak arkadaşım bundan 30 ay önce bi bireysel ihtiyaç kredisi çekmişti 20 bin tl bu çektigi krediyide banka 36 ay sigorta yaptı 34 ay sonra krediyi komple kapattı 2 gün sonrada vefat etti şimdi bu sigorta 36 aylık yapılmıştı sigortanın günü bitmedi krediyi erken kapattı kapatmasaydı şimdi ödedigi parayı ailesi geri alabilirdi bu durumda sigortanın günü bitmediginden ailesi sigortaya dava açsa ödedigi taksitleri geri sigorta firmasından alabilirmi yoksa kredi kapanınca sigortada otomatik olarak sonamı erer eger sona ererse haksızlık deyilmi 2 ay fazladan sigorta parası almmış olmuyorlarmı eger davca açsak ödedigi taksitleri sigortadan geri alabilirlermi

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*