Odeabank Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu Türk bankacılığında yaygın olarak uygulanan risk derecelendirme notudur. Finansal performansı gösteren bu durum, bireyin bankacılık sektöründe ne kadar kredi alacağını belli eder. İş hayatında kredi notu tespit edilmeden taksitli alışveriş artık gerçekleşmiyor. Önceden lansmanı yapılan şahısların kredi puanı artık satış gerçekleştiren mağazalar olmak üzere pek çok işletme tarafından aranır durumdadır.Bugünkü yazıda Odeabank Kredi Notu sorgulamayı inceleyiceğiz.

Bunun dışında işletmeler de kredi kartından başka satış gerçekleştirirken şahısların güvenilirlik derecesi, daha evvel ödemelerini düzenli şekilde yapıp yapmadıklarını anlamak amacıyla kredi notunu istiyorlar. Odeabank’ı en çok tercih eden firmalar oto kiralama, cep telefonu operatörleri ve beyaz eşya firmalarıdır. Ayrıca gayrimenkul şirketleri de kiralamış oldukları dairelerin kiracılarının problemli olup olmadığını bu sistem aracılığı ile kontrol edebiliyor. Bayi ağıyla çalışan firmalar da bayilerinin zor durumda kalıp kalmadıklarını kredi notuna bakarak öğreniyor. Bayilik vereceği şahısları kredi notu sayesinde tanıyabiliyor.

Odebank Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Odeabank kredi notunu öğrenmek için öncelikle telefonunuzun mesaj kısmına büyük harflerle KR yazarak kredi kartınızın son dört numarasını girmeniz gerekiyor. Daha sonra 5 TL karşılığında 2273’e sms olarak yollamanız gerekiyor. Bilgiler bir kaç dakika sonra detaylı bir şekilde cep telefonunuza gelmiş olacaktır. Kredi notunun firmalara satışı yapılırken yüksek oranda alım yapan kişiler için indirim yapıldığından bilhassa cep telefonu firmaları için bir şahısın notunu öğrenmek 2-3 lira kadar tutuyor. Cep telefonu firmalarında da cihazın vadeli satışı için de kredi notu talep ediliyor. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) daha evvel yalnızca bankalardan alınan şahısların risk raporunu ve kredi notunu internetten üye olan tüm kişilerin görebilmesini sağlamıştır. Odeabank sayesinde yalnızca notunuz değil aynı şekilde notunuzun ne manayı taşıdığı, Türkiye’nin not ortalaması ile karıştırma yapılarak veriliyor.

                    Odeabank Kredi Notu

Kredi Notu Ne kadar Olmalı?

Türkiye ortalamasında 1 ile 1.900 arası verilen not yaklaşık 1.400 kadardır. Bu ortalamayı aşanlar bankalar tarafından olumlu karşılanıyor. Yalnızca not değil geçmişteki tüm notların grafik şeklinde görüldüğü Odeabank’ta aynı şekilde risk raporunu almak ta mümkündür. Risk raporu sayesinde hangi bankada ne tür kredi borcunuzun bulunduğunu, borçlara gününde ödeme yapıp yapılmadığını, kalan borç ve limitinizi alabiliyorsunuz. Odeabank ta kredi puanı, bankada olan kredi ödeme durumunuz hakkında hazır edilmiş olan Risk Raporu’nuzun tümünü özetlemiş analitik bir unsurdur.

Odeabank kredi notuna bakılarak Odeabank kredi notuna sahip olan kişinin gelecek 12 ay sonunda kredi borcunu ödeyip ödememe ihtimali tespit edilebiliyor. Odeabank kredi notu; ilgili kişilerin bankalardan çekmiş olduğu kredili mevduat hesapları, bireysel kredi ve kredi kartlarındaki kullanma verilerinden oluşturuluyor. Bu sonuçlar aylık olacak şekilde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezinde bulunduruluyor. Bankalardan sürekli olarak bireysel kredi, kredili mevduat hesabı ile kredi kartı kullanan yada son 5 sene içinde kredisi bitmiş olan bütün bireysel kullanıcıların Odeabank kredi puanı bulunuyor. Yalnızca banka hesabı bulunan ancak daha evvel hiç kredili ürün kullanmamış şahıslar ile son 5 senedir hiç kredi almamış olan kişiler için Odeabank kredi notu hesaplamıyor. Odeabank Kredi Puanı 0 – 1.900 arasında değişebiliyor.

Kredi Kullanma Yoğunluğu %15

Kredi alan ve olumlu ödeme yapan birisinin Odeabank kredi puanı, hiç kredi çekmeyen veya az çekmiş birine göre daha fazla olabilir.

Yeni Kredi Arayışı %20

Henüz ödeme grafiği belirli olmamakla beraber yakın geçmişte kullanılan krediler, kişinin risklilik ihtimalini yükselten bir faktördür.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu %25

Kötü ve iyi olarak kapanan krediler, teminatsız ya da teminatlı mevcut limitler veya borç bakiyeleri baz alınarak hesaba dahil ediliyor.

Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları %30

Kredi kartı ekstre borcunun asgari ödemesi ve bireysel kredi taksit ve tutarlarının gününde ödenmesi Odeabank kredi puanını arttıran bir faktördür. Ödemelerin son ödeme tarihinden sonra gecikmeli olarak yapılması, Odeabank kredi notunu olumsuz yönde etkileyen sebeplerin başında geliyor. Sizde kredi notu hakkında daha fazla bilgi almak için 444 4 552 numaralı müşteri hizmetleri hattını arayabilirsiniz.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*