Faizsiz Kobi Kredisi Nasıl Alınır ?

En son 15 bin işletmeye verilen Faizsiz Kobi Kredisi 50 bin lira olarak işletmecilere verilmek üzere yapılan başvuru sayısı 245 bin işletmeci bu kredi uygulamasından yararlanmak için özellikle faizsiz olduğu için daha çok rağbet görmüştür. 50 bin liraya kadar verilen bu kredinin iki yıl herhangi bir geri ödemesinin olmaması ve toplamda 3 yıl vadeli olmasından dolayı yüz binlerce işletmeci bu krediyi almak için sıraya girmiştir. Tabi Faizsiz Kobi Kredisi başvuran işletmeler şart ve kuralları sağlıyorsa kredi verilmektedir. Bu kredi işletmelere başvuranların hangi yol izlemesi ve neler yapması gerektiği hakkında bilgi sahibi olarak ondan sonra başvuru işlemini gerçekleştirir.

Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

Faizsiz Kobi Kredisi işletmeleri bu krediyi duyduktan sonra binlerce işletme sahibi krediyi almak için gerekli şartları taşıması için ve başvurular nasıl yapılacağı merak konusu olmuştur. Bu konuda işletme sahiplerine bilgi verilerek onların izleyeceği adımlar önemli hale gelmektedir. Bunlardan birincisi ise bu krediyi almak için KOSGEB veri tabanına kayıt olarak başvuru işlemini tamamlamış işletmeler gelmektedir. Bu işletmelerin yeni yılda yapacağı 50 bin liralık krediye başvuru yapmalarına gerek kalmaz. Sistem bu işletmelerin başvuru işlemlerini otomatik olarak tanımlayacağı için herhangi bir işleme gerek kalmayacaktır. İkinci grup ise bu krediye daha önceden başvuru yapmamış olanları kapsamaktadır. Bu ikinci grup işletmeler KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmadan önce başvuru işlemlerini tamamlamak zorundadır.

         Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır ?

Faizsiz Kobi Kredisi Başvuru Tarihi

Geçtiğimiz yıl faizsiz kredi başvuru yapanlar KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırma zorunluluğu vardır. 2017 yılında verilecek olan 50 bin liralık kredi için yaralanmak isteyen ve başvuran işletmeler için bu şart kaldırılmıştır. Başvuruyu KOSGEB adresi üzerinde yapıp ve bu krediye hak kazanan işletmeler bu krediyi almak KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmaları gerekmektedir. İlk yılı ödemesiz 3 yıl vadeli ve maksimum 50 bin lira olarak verilen KOSGEB sıfır faiz başvurusu 10 Şubat 2017 ve 20 Şubat 2017 tarihleri arasında yapmanız gerekmektedir. Yapılan başvuruların 27 Şubat 2017 tarihinden itibaren kredi faiz desteğini kazananlar SMS ve mail yoluyla bilgilendirilecektir. Bu bilgiyi alan işletmeler Akbank, Deniz bank, Garanti bankası, Halk bankası, İş bankası, Ziraat bankası olarak istediklerine başvuru yaparak bu krediyi alabileceklerdir.

Başvuru Değerlendirmesi Nasıl Yapılır

Faizsiz kredi kapsamında destek programı olan kredinin kimlere verileceği bildirilmiştir. Fakat bu krediyi almak için bazı işletmelere öncelik tanınacaktır. KOSGEB tarafından verilen bu krediye hangi işletmelerin öncelik tanınacağı belirtilmektedir. KOSGEB tarafından bazı gerekli bilgilere bakılarak bu işletmelere daha önce kredi desteği sağlanması gerekecektir. Bu değerlendirme de bazı bilgiler şunlardır:

  • Tüm başvuru yapan işletmelerin güvenlik araştırmasından geçmesi gerekmektedir.
  • İşletmeler, çalışan sayısı ve net sayısı az olan işletmelerden başlayarak verilmektedir.
  • Esnaf ve sanatkarlara kullandırılan 30 bin lira faizsiz krediden yararlanan esnaf ve sanatkarlar bu krediden yararlanmayacak.

KOSGEB veri tabanından yasaklı olmayan mikro işletmeler daha

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*