Neden Kredi Çekemiyorum

Hemen her banka kredi verme ve kredi kartı verme konusunda iştahlı olmasına rağmen bazı kimselerce “bankadan kredi çekemiyorum” serzenişi duyulur. Bankalar düzenledikleri kampanyalar ile sesini duyurup müşteri çekmek isterken neden kredi vermez? Bu yazımız da Neden Kredi Çekemiyorum serzenişine yanıt vermekte ve tavsiyeler sunmaktayız. Bu sayede siz de nerede bir yanlış olduğunu görebilir ve düzelterek tekrar kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi başvurularında bankaların olumsuz yanıt vermesinde ki ilk faktör kredi notunun düşük olmasıdır Öncelikle kredi notunuzun yüksek olmasına özen göstermelisiniz. Bankalar sicil bozukluğu rastladığı kişiler de daha tedirgin davranacakları için riske girmek yerine hızlıca ret cevabı vermeyi tercih ederler.

Kredi notu düşük kimseler öncelikle kredi notunu yükseltme politikalarını takip etmeliler. Kredi onayı almak için daha düşük limitlerde kredi talebinde bulunmak da bir çözüm fakat çok riskli bir puana sahipseniz maalesef kredi konusunda olumlu yanıt almanız zor.

Neden kredi çekemiyorum sorunsalının ikinci ve çok önemli detaylarından birisi de kara listede adınızın yer almasıdır. Kara liste hakkında fikir sahibi olmak ve adınızın kara listede olup olmadığını öğrenmeniz gerekebilir. Eğer adınız sicil bozukluğu veri tabanında ise maalesef kredi çekmeniz mümkün olmayacaktır.

Bir başka neden ise, gelir düzeyinin kredi taksitlerine oranıdır. Yani siz 3 Bin Lira belgene bilir bir gelire sahipseniz 2 Bin Lira taksitli bir kredi çekemezsiniz. Maaşınızın yarısına denk gelecek şekilde taksitler oluşturulmalı ve kredi limiti belirlenmelidir.

Bankalar Bana Neden Kredi Vermiyor?

Yukarıda ki satırlardan da anlaşılacağı üzere 3 ana madde kredi çekmenize etki etmekte.

  • Kredi Notu
  • Kara Liste
  • Gelir Düzeyi

Neden kredi çekemiyorum sebebinin altında yatan bu 3 madde kişisel olarak sorgulanmalıdır. Bunun için yapmanız gereken öncelikle kredi risk raporu sorgulaması yaparak kredi notunuzun kaç olduğunu bilmeniz ve kara listede olup olmadığınızı da ayrıca öğrenmelisiniz. Herhangi bir sorun yok ise gelir seviyesi ve kredi taksit tutarlarını doğru belirlediğinize emin olmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*