Güvenli Alışverişi Sağlayan 3D Secure Nedir?

İnternetten sanal ödeme yaptığınız anda devreye giren ve tüm bankalarca kullanılan, Güvenli Alışverişi Sağlayan 3D Secure Nedir? Nasıl bir güvenlik kalkanı devreye girer ve sizi ne tür tehlikelere karşı korur? Tüm detayları ile bu yazımız da 3D Secure sistemine yer verdik.

3D Secure Nedir?

İnternet ortamında yapılan kredi kartı veya bankamatik ile gerçekleştirdiğiniz alışverişlerde devreye giren ve bu alışverişin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan güvenlik yapısıdır.

3D Secure Nasıl Bir Güvenlik Sağlar?

Tüm bankalar tarafından visa veya mastercard logolu kartlarınız ile internet üzerinden yapacağınız harcamalarda, bankada tanımlı olan cep telefonu numaranıza tek kullanımlık 6 haneli bir şifre iletilir. Bu şifre olmadan alışverişiniz gerçekleşmez ve güvenli koşulların oluşması sağlanır.

3D Secure Hizmetinden Nasıl Yararlanırım?

Bankalardan almış olduğunuz kredi kartları ve bankamatik kartları genelde siz ayrı bir talimat vermediğiniz sürece internet ortamında yapılacak alışverişlere açık olur. Ve tüm bankalarca internette güvenlik sistemi aktif şekilde karta tanımlıdır. Bu sayede ekstra bir talimat veya ücret ödemeden 3D Secure hizmetinden faydalanmanız mümkün. Bu nedenle, önemli olan bankada tanımlı olan cep telefonu numaranızın güncel tutulmasıdır. Her sanal alışveriş esnasında mutlaka size bir şifre iletilecektir eğer 3D Secure şifreniz gelmiyor ise bankanızı aramanız ve cep telefonu numaranızı güncellemeniz gerekebilir.

İnternette Güvenli Alışveriş İçin Cep Telefonu Şart mı?

Evet. 3D Secure yani internette güvenli alışveriş sisteminden faydalanabilmeniz için bankada kartınıza tanımlı mutlaka bir cep telefonu numarası olmalıdır ve güncel tutulmalıdır. Sistemde kayıtlı bir cep telefonu numaranız yok ise alışveriş esnasında bir uyarı alır ve kartınıza ait bankanın en yakın şubesine yönlendirilirsiniz.

Tek Kullanımlık Şifre Hatalı Girilirse Ne Olur?

Alışveriş esnasında cep telefonu numaranıza iletilecek olan güvenlik şifresini 3 defa hatalı girmeniz durumunda kartınız geçici olarak güvenlik gerekçesi ile bloke olur. Bu blokenin zamanı bankaların prosedürlerine göre değişkenlik göstermekle beraber bazı bankalar sizin talimatınız ile kartı aktif edecektir. Bu nedenle, 3D Secure şifresini 3 kez hatalı girmişseniz ve alışverişinizi tamamlamak istiyorsanız bankanızın numarasından müşteri hizmetlerine ulaşmalısınız.

Güvenli Alışverişi Sağlayan 3D Secure Nedir? Konu başlıklı yazımızı okudunuz. İnternetten güvenli alışveriş esnasında herhangi bir problem ile karşılaşmanız durumunda ilgili bankaya telefon açarak durumu iletmeniz önemlidir. Harici merak ettiğiniz sorular için lütfen yorum bölümünden bize ulaşınız. En kısa sürede merak ettiğiniz ve sorularınız cevaplanacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*