Nasıl Erken Emekli Olunur?

Emekli olmak uzun yıllar çalışan ve çalışma hayatında olan bir çok insanın kurmuş olduğu bir hayaldir.Ancak son dönemde emeklilik yaşının uzatılmasıyla birlikte emekli olmak o kadar kolay olmadığı gibi bazıları içinse uzak bir hayal olarak kalmaktadır. Ancak erken emekliliğin yollarını bularak daha erken emekli olma ihtimaliniz olabilir. Peki erken emekli olmanın yolları nelerdir? Nasıl Erken Emekli Olunur?

 

Bu yollardan ilki yıpranma hakkınızı kullanmaktır. Ağır ve yıpratıcı bir işte çalıştığınız takdir de devlet size ilave prim verir ve böylece emekli olma yaşınız öne alınmış olur. Devletin vatandaşlarına vermiş olduğu yıpranma payı ise beş yıldır. Böylece emekliliğinizi beş yıl kadar öne çekebilirsiniz.

 

Bayan çalışanlar için ise erken emekli olmanın yolu doğum borçlanmasıdır. Doğum borçlanması en fazla üç çocuğa kadar yapılabilmekle birlikte bu hak her çocuk için iki yıldır. Üç çocuk sahibi çalışan bir kadın 6 yıl kadar prim kazanmasını sağlar. Yine aynı şekilde bakıma muhtaç çocuğu olanlarda erken emeklilikten faydalanabilirler. Bakıma muhtaç çocuğu olanların 2008 den sonra olan prim gün sayılarının dörtte biri prim günlerinden düşülmektedir. Böylece de erken emekli olabilmektedirler.

 

Son olarak ise bir süre çalıştıktan sonra hastalana ya da sakatlanıp çalışamayacak durumda olan kişiler de erken emeklilik olanlar arasında yer alabilirler. Bunun için ise emekli olmak isteyen kişinin en az on yıl sigortalı çalışması ve 1800 gün prim yapması gerekmektedir. Ayrıca sakatlık ya da hastalık seviyesinin %60 oranında iş gücünü etkilemesi gerekmektedir ki erken emekli olabilsinler.

 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bütün yollar erken emekli olmak isteyen kişilerin başvurabilecekleri yollardır. Bunlardan birisini kullanarak beş altı yıl kadar emekliliğinizi öne çekebilir ve emekliliğinizin tadını çıkartabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*