Nasıl Bankacı Olunur?

Günümüzde bankacı olmak şartlar ve güvenilirlik açısından oldukça zor olmakla beraber, gerekli yapılandırma ve tecrübe olması halinde gayet kolaydır. Bankalar genel olarak, bankacılık okuyan, donanımı ve eğitim seviyesi yüksek olan kişilerin işe kabul işlemlerini gerçekleştirmektedir.

 

Bankacılık, parasal işlevlerin yoğun olduğu hizmet sektörlerinden birisidir. Bankacılık sektörüne giriş yapmak isteyen kişiler hakkında genel bilgi aşağıdaki gibidir.

 

  1. Lise mezunu kişilerin bankacı olabilmesi için, bankaların kendi bünyelerinde düzenlemiş olduğu yazılı sınavlarda üstün başarı göstermeleri gereklidir. Yazılı sınavın ardından mülakata girmeye hak kazanan kişilerin, bu aşamadan da başarıyla geçmiş olmaları dahilinde işe kabul edilmeleri için hiç bir engel kalmamaktadır.

 

  1. Meslek Yüksekokulu mezunları da aynı şekilde yazılı ve sözlü sınavlara dahil edilirler. Sınav sonucunda bu kişilerin, çağrı merkezlerine ya da müşteri temsilciliklerine atamaları uygun bir şekilde yapılır.

 

  1. Bankacılık mezunu olmayan üniversite mezunlarında bazı bankalar mezuniyet şartı ararken, bazıları da 4 yıllık herhangi bir bölüm bitirmelerini yeterli görebilmektedir. . Mezuniyet şartı aranan bölümler, işletme, iktisat, uluslararası ilişkiler ya da benzeri olmaktadır.

 

  1. Bunların haricinde bankalarda yazılım ve program uzmanı gibi alanlarda da eleman alımı yapılabilmektedir.

 

Ayrıca bankacı olmak isteyen kişilerin, kendilerine iyi bir CV oluşturmaları, iş görüşmelerine temiz, bakımlı ve iş ya da firmayla ilgili bilgi sahibi olarak gitmeleri gerekir. Bunun haricinde, bankaların iş ilanlarının sıkı bir şekilde takip etmeleri kişilere kolaylık sağlayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*