Asgari Ücretli Birinin Kredi Notu Kaç Olur ?

Kredi çekme işlemi için karşımıza çıkan kredi notu değerlendirmesinde bir çok faktör göz önünde bulundurularak bir hesaplama oluşturulur ve sonuç olarak bir puan belirlenir. Bu değerlendirmelerden bir tanesi de kişinin gelir durumudur. Belgelenebilir gelir durumunun kredi notuna etkisi var mıdır ? Asgari ücretli birinin kredi notu kaç olur ?

Belgelenebilir gelirden ziyade kredi notuna etki eden unsur, gelir-gider arasında ki ilişkidir. Çok geliri olmayan birinin fazla gideri olması elbette kredi notunu etkileyecektir. Bu noktadan bakıldığında, gelir seviyesinden daha çok düzenli bir ekonomik hayat ön plana çıkmaktadır. Yani, asgari ücretli biri, bankalardan aldığı kredi kartından yaptığı harcamalara ve ödemelere dikkat ederse kredi notu 1600 olabilir bunun yanı sıra çok daha fazla geliri olup borç ödemelerine dikkat etmeyen kişinin kredi notu ise 800 görünebilir. Burada önemli olan gelir-gider durumu ve bankalara olan borçların ödenmesinde ki sadakat durumudur. Asgari ücretli birinin kredi notu kaç olur sorusuna bakıldığında, tek başına gelir durumunun kredi notuna bir etkisi yoktur.

Kredi notunda amaç bireylerin risk durumunu ölçmektir. Hiçbir banka, müşterisinin ne kadar kazandığına bakmaz, ne kadar harcama yaptığına da bakmaz. Bankalar kredi kartı verdiği veya kredi kullandırdığı tüketici de ödeme alışkanlığını gözlemler ve sadık ödemelerine sadık olmasını ister. Elbette bankalarda ki varlık durumu da kredi notuna etki eder fakat varlık durumu çok iyi olup, ödeme düzensizliğinde bulunan kişilerin kredi notu düşük olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*