Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

Merkez Bankası Kara Liste SorgulamaBankaların uygun kredi koşulları ve müşterilerin sağladıkları kolaylıklar bazı durumlarda kullanıcının olumsuz davranışları neticesinde müşterinin aleyhine bir rol oynayabilmektedir. Bu durumlar krediyi alan şahsın kredi ödemelerinde düzeni sağlayamaması borç ödemelerini geciktirmesi veya ödeyememesi şeklindedir.

—–Güncelleme—

Kara Liste sorgulaması adında resmi bir site yok olup böyle bir hizmet verilememektedir. Kullanıcılar resmi olarak kara listede olup olmadıklarını öğrenmeleri ancak bankalar tarafından görülmektedir.

Ancak Kişi Türkiye Bankalar Birliği resmi bir hizmeti olan Risk Merkezinde risk raporu alınarak geçmişi görülmekte burada risk raporunun kötü olması zaten kredi alamayacağınız anlamına gelmektedir. Resmi olarak kara listede olup olmadığınızı öğrenmek için Bir bankaya kredi başvurusunda veya kara listede olup olmadığınızı sorgulama istediğinizi belirtin.

—–Güncelleme—

 

Şahısların bu davranışları kendilerinin yasal takibe alınmasına yol açmaktadır. Özellikle bankalarla hukuki süreçlere giren şahıslar için bu durum kara listeye alınmalarına yol açmaktadır. Bunun sonucunda kişiler bankalardan kredi alamazlar ve bankaların kredi kartlarını kullanamazlar. Kredi kullanıcıların ödemelerinde yaptıkları en ufak aksaklıklar kara listeye girmelerine neden olabilir fakat kara listeye alınan şahısların kara listeden çıkmaları oldukça zor ve ağır bir süreci kapsar. Bir kez bire kara listeye girmiş olunsa bile bu kişilerin finansal sicillerinde her zaman görülür ve daha sonraki finansal işlemlerinde kişilere zorluk çıkarabilir. Bu noktada Merkez Bankası kara liste sorgulama konusu önemlidir. Merkez bankası veritabanı kredi vermeye yetkili kurumlar ve bankaların ulaşımına açıktır. Bunun yanı sıra şahıslarda belirli kurumlar aracılığı ile bu sorgulamada kendileriyle ilgili bilgilere ulaşabilirler. Bunun nedeni Merkez Bankası’nın kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan niteliklere sahip olmasıdır. Gerçek ve tüzel kişiler kendi bilgilerini talep edebilirler. Bilgi edinme kaynağı internet destekli bir platformlardan henüz sağlanamadığı için bilgi almak isteyenler dilekçe ile elden veya posta yolu ile iletişim sağlayarak bilgi alabilmektedirler. Kara liste 2014 yılında Merkez Bankası sorumluluğundan TBB Risk Merkezi’ne devrolmuştur. Merkez Bankası kara liste sorgulama konusunda yukarıda belirtilen yöntem dışında diğer yöntemler ise; başvuru yaparak öğrenme ve Risk Merkezi raporu ile öğrenmedir. Başvuru yaparak öğrenmede kastedilen herhangi bir banka bireysel müşteri temsilcisi ile görüşülmesi ve bankadan kredi talep edilmesidir.

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

Banka bireysel müşteri temsilcisi kredi isteğiniz üzerine ufak bir araştırma ile sizin finansal sicilinizi sorgulayabilir ve olumsuz bir durumda sizin kara listede olduğunuzu ve kredi kullanamayacağınızı söyleyebilir. Risk raporu ile kara liste sorgulaması bazı bankalardan sağlanabilmektedir. Bu bankalara gidip risk raporunuzu bankadan isteyip ücretsiz olarak alıp durumunuzu öğrenebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*