Maaş yazısı
Maaş yazısı

Maaş Yazısı Nedir? Nasıl Alınır? Nasıl Yazılır?

Maaş Yazısı Nedir? Nasıl Alınır? Nasıl Yazılır-Bankalara kredi başvurusu esnasında Maaş bordosu veremediğiniz durumlarda bankalar tarafından istenen yazıdır. Bu yazıya Maaş Yazısı denir, Maaş yazısı Çalıştığınız şirketten veya kurumdan alınabilir, Maaş Bordosu yerine geçerek kredinizin onaylanmasına ön ayak olur, Bankalar belli durumlarda Maaş yazısı istemekte olup eğer kredi notunuz düşükse Maaş Yazısı mutlaka istenir.

Kredi başvurularında bankalar Kredi notu yetersiz olan müşterilerine kredi kullandırmak için maaş bordosu istenir, Eğer müşteri bunu karşılayamaz ise maaş yazısı istenir, Kredi notunuz daha düşükse daha çok evrak istenir. Maaş yazısında yer alan bilgileri öncelikle Maaşınız, Çalıştığınız unvan belirtilir. Bir firmadan çalışıyorsunuz ancak maaşınızın bir kısmını elden alıyorsanız, veya bütün maaşınızı elden alıyorsanız, primlerinizin sağlam yatırılmıyor veya aldığınız maaşa göre primler daha az yatırılır.  Bu durumda kredi çekmek istediğinizde bankadan istediğiniz maaş bordosu istediğiniz geri çevrilir, Bankalar ise bunun için sizlerden maaş yazısı ister.

Maaş Yazısı Nasıl Yazılır?

Maaş yazısının belli bir matbu vardır. Matbu dilekçede öncelikle yazının gönderileceği banka veya birden fazla kuruma vermek istiyorsanız, “İLGİLİ MAKAMA” diye yazılır, Açıklama kısmına ise kişinin Adı soyadı, T.C ve unvanı yazılarak kişinin almakta olduğu maaşı ve maaşında herhangi bir kesinti veya icra kesintisi olup olmadığı açıkça belirtirmeli firmanın kaşe ve imzası basılır, Ektede imza sirküsü eklenmesi gerekmektedir.

İlgili Makama

        Firmamızda Mühendis unvanında çalışan Aydın Aydın (T.C:12345678912), 3.000,00 TL maaş almakta, ve maaşında herhangi bir icra kesintisi bulunmamaktadır.

      Bilgilerinize arz ederim.

 Firma Kaşe

İmza

Eki:İmza Sirküsü

İmza sirküsü bu şekilde yazılarak dilekçe olarak ilgili bankaya verilir. Banka bunu işleme alarak sizin maaşınızın yazılan tutarda olduğunu ispatlayarak kredinizi yapabilirsiniz.

Bankalar Neden Maaş Yazısı İster?

Öncelikle eğer devlet kurumunda da çalışıyor iseniz bankanın sizden maaş yazısı istemesini normaldir, Maaş yazısı gelirinizi ispatlamak için ve herhangi bir kesinti olup olunmadığı ile alakalı bir belgedir. Maaş bordosu da aynı görevi sağlamaktadır, Özel firmalar bazen maaş bordosu vermez iken maaş yazısı buna çözümdür, Resmi kurumda çalışıyor iseniz de banka sizin kredi notunuzun düşük olması sebebi ile maaş yazısı ve o kurumda çalıştığınıza dair bir yazı isteyebilir.

Maaş Yazısı Nasıl Alınır?

Maaş yazısı çalıştığınız firmalardan yazılı veya sözlü taleple alabilirsiniz, Maaş işleminin yapıldığı İnsan Kaynakları Müdürlüğü veya Muhasebe tarafından talep etmeniz halide size verilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*