Limitsiz Kredi Kartı

Öyle bir kart düşünüyorsunuz ki, her ihtiyacınız olanı hemen alacağınız, fiyatını sorgulamayacağınız, hatta dünyayı satın alacağınız bir kart, bitmeyen bir limit aklınıza gelen ilk şeydir. Ama her şey böyle hayallerde ki gibi olmuyor. Evet, böyle bir kart olsaydı da her şey umduğunuz gibi olmazdı. Limitsiz kredi kartı yoktur, yüksek limitleri olan kredi kartları vardır fakat bunlar da yine bankalar tarafından gözlenir. Çok para ile dolaşmaktansa çoğu insan böyle bir kredi kartı ile daha güvenli şekilde harcamalarını gerçekleştirebilir. Tabi burada biraz da hangi bankanın kredi kartını seçtiğiniz de önemli.

Güvenlik, böyle bir kredi kartı kullanımı açısından son derece önem arz etmekte zira kredi kartının kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinizi düşünürseniz bu güvenlik anlamının önemini bir kez daha anlamış olursunuz. Çalınan ya da kaybolan yüksek limitli bir kart sizi çok büyük sıkıntılara da sokabilir. Halk dilinde limitsiz kredi kartı diye tanımlanan kartlar, belli bir gelir seviyesinde olan ayrıcalıklı müşteri tabir edilen kitleye verilir ve halk dilinde ki gibi bir anlam taşımaz, bu kartlar bankalar tarafından mevcut birikimlerinizi alışverişlerde kolaylıkla kullanmanız için verilen kartlardır. Türkiye de siyah kart olarak anılan American Express Black kart bahsi geçen konu için güzel bir örnek teşkil ediyor.

American Express Black Kart, prestijli müşterilerin peşinden koşup herkesin sahip olamayacağı bir karttır. Yıllık üyelik bedelleri 2500 USD’nin üzerindedir. Bu kartı alabilmeniz için minimum 300.000 USD yıllık bir gelir göstermeniz gerekmektedir. Bunun haricinde American Express Balack Kart başvuru yolu ile verilmez, banka tarafından belirlenen müşteri kitlesinden seçilmiş kişilere mektup yolu ile gönderilir. Bu kartı alabilmek için yılda binlerce dolar harcama yapmalı ve bankadan mektup beklemelisiniz. Bu kartın gücünü pekiştirmesi açısından bir örnek; Çin’de bir iş adamı bu kart ile 36 milyon dolar’lık bir antika porselen satın almıştır.

Limitsiz kredi kartı avantajları olduğu kadar birkaç ufak dezavantajına da sahip. Neden derseniz, kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda bu kart başa dert olabilir. Bankaların böyle bir kart için yüksek güvenlik almaları şart.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*