Esnafa Kefilsiz Kredi Fırsatı

İşlerini büyütmek isteyen ya da iş kurmak isteyenler için en önemli madde sermaye yani paradır. Sermaye gücünüz yok ise ya da hazırda bir paranız bulunmuyor ise, sermaye kaynağı için en önemli alternatif kanalı banka kredisidir. Ama bankaların kredi verme şartları da oldukça ağırdır, kendini riske atmak istemeyen bankalar kolay kolay kredi onayı vermezler. Özellikle yeni iş kurmak isteyen girişimcilerden veya işini büyütmek isteyen işletmelerden, kredi başvurusunda bulunan esnaflardan bir kefil  istiyor bankalar. Kefilsiz kredi veren banka sayısı oldukça az.

Eğer bir kefiliniz varsa krediniz onaylandı demektir. Ama bu devirde oldukça zor, kefil bulmak. Bu nedenler çoğu esnaf veya girişimci işlerini büyütemiyor, mal alımı yapamıyor bu da esnaf için kepenk kapatmaya yol açan ilk etken oluyor. Bu noktada KGF ( Kredi Garanti Fonu ) devreye giriyor.

Kredi Garanti Fonu, esnaf için kredi fırsatı sunuyor. Hazine destekli KGF güçlü bir teminat olarak görülmekte. Ne kadar güçlü bir teminat o kadar düşük faiz mantığı ile artık esnaflar kefilsiz kredi çekmenin yanı sıra düşük faizlerden de yararlanabilecek. Esnafın finans geçmişine ve kredinin büyüklüğüne göre, Kredi Garanti Fonu, çekilmek istenen kredinin hepsine yada bir kısmına kefil olabiliyor. Üst limit 2 milyon lira ve bu fon aracılığı ile şu ana dek 14 milyar liralık bir kredi kullanılmış. 33 ilde 38 şubeye sahip olan KGF, esnafın kredi çekmek için en büyük sorunu olan kefil problemini ortadan kaldırıyor. Uzun vadelerle düşük faizli kredi imkanından yararlanabilirsiniz.

Kredi Garanti Fonu sekötrel büyümeye, üretime ve istihdam arttırmaya destek olmaya devam ediyor. Komisyon olarak, kefil olunan krediden binde 5 alan KGF, başvuru ücreti için de 100 TL ile 250 TL arasında değişen bir başvuru ücreti talep etmekte. Kullanılmak istenen kredinin %85’ine kadar kefil olan KGF, vadeler konusunda bankalarla anlaşmanız gerektiğini belirtiyor. Hazineden Kredi Garanti Fonuna yılda aktarılan kaynak ise 2 milyar lira.

Kefil olunacak kişinin riskli bir yapıya sahip olduğu belirlenirse, KGF bir teminat talep edebilir. Bankalar da teminat ile kredi verebiliyor evet ama bankaların teminat olarak kabul etmediği , taşıt veya makine rehini, marka rehini, hisseli araziler, tarla vasıflı taşınmazlar gibi teminatları KGF kabul görüyor. Kefilsiz Kredi talebi, Hazine ve Kredi komitelerince ayrı ayrı değerlendirilerek onaylanıyor veya red cevabı alıyor.

KGF Esnafa Kefilsiz Kredi İçin Başvuru Şartları

  • SGK ve vergi borcu olmayanlar
  • İflas erteleme süreci içerisinde bulunmayanlar
  • Yasal takipte olan bir kredisi olmayanlar
  • Başvuru tarihinden önce en az 1 yıldır faaliyet gösteren girişimciler

Bu fırsattan yararlanabilirler.

KGF Ortakları : KOSGEB, TOBB, TESK, Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Eximbank

Diğer ortaklar : Albaraka Türk, Akbank, Asya Katılım Bankası, Denizbank, Burgan Bank, AltarnatifBank, Kuveyt Türk Bankası, ING, HSBC, Şeker Bank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Türkiye Finans

Başvurularınızı bu bankalara yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*