Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Küçükbaş Hayvan Yetiştiricilerine Kredi Veren Bankalar

Küçükbaş hayvancılık birçoğumuzun koyunlarla keçilerle yakında görüp tanıdığı bir konudur. Etinden ve sütünden yararlandığımız bu hayvanların yetiştirilmesindeki zorlukları yetiştirmeyen bilemez çünkü yemesi içmesi ve barınması gibi belirli ihtiyaçları doğrultusunda küçükbaş hayvan yetiştirmesi belki 1 tane yetiştirmek için olanaklı olacaktır ama çiftlik kurmak konusunda yetiştirmek isteyenin cebini oldukça yakacaktır. Biz bugün sizler için küçükbaş hayvan yetiştirmek isteyen kişilere besicilik ve süt hayvanı kredisi vermekte olan bankaları araştırarak bunları sizler için yazıya döktük.

Araştırmalarımız sonucu elde ettiğimiz bilgiler sonucu oldukça uygun ve düşük faiz olanaklarıyla karşılaştık. Dilerseniz bunları sizler ile de paylaşalım. Küçükbaş hayvancılığı yapmak isteyen kişilere besicilik amacıyla kredi çekmeleri önerilerimiz arasındadır. Çiftliğinizde bulunan koyunların yıl içerisinde 2 kez kuzulayacak olması kuzulu koyun almanızı da önermemizi sağlamaktadır. Küçükbaş hayvancılık bilindiği üzere büyük sermaye gerektirmese de zorluğunu sermaye değil de istediği emekten çıkarmaktadır. Büyükbaş hayvancılığa oranla daha zahmetli olan küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde devletten yardım alabilir çeşitli avantajlardan ve kredilerden yararlanabilirsiniz. Devletimiz bu kredileri teşvik amaçlı yapmaktadır.

Hesaplamalarımız doğrultusunda 100 koyunla başlamanız halinde yıl sonunda koyunlar 2 kez kuzulama yapacağından dolayı 200 gibi bir kuzu sürüsüne sahip olacaksınız. Sahip olduğunuz hayvanların ihtiyaçları ve çok maaşı gibi giderlerinizin de olacağını yapacağınız plana katmalısınız. Bu sektöre adım atmanız doğrultusunda hayvan alımı yapabilmeniz için birçok bankanın sağlayacağı kredi olanakları vardır. Bunlardan yararlanabilmeniz için sizlere bankaları sıralayacağız ;

Ziraat Bankası

Listemizin ilk sırasında Ziraat Bankası yer almakla birlikte bu kapsamda en iyi banka olarak adını sıkça duyurmaktadır. Koyun yetiştiriciliği yapmak isteyenler için belirli giderler kapsamında destek olan Ziraat Bankası koyun yetiştirmek istemeniz dahilinde en az 50 küçükbaş hayvan olacak şekilde ; Saanen keçisi , Kilis keçisi , Damascus Keçisi , Ankara keçisi ve Kıl keçisi yetiştiriciliğinde en az olaraktan 25 küçükbaş kapasiteli üretim yapan çiftlik kurmak veyahut hayvan sayısında artışa gitmek isteyenler için süt hayvancılığı adı altında krediler sunmaktadır. Ziraat Bankası bu kapsamda en düşük kredi faiz oranlı banka konumundadır. Ziraat Bankası küçükbaş yetiştiriciliği için 100 küçükbaş ve daha fazla küçükbaş için küçükbaş besicilik kredisi sağlamaktadır. Bu krediyi işletme kapasitesini arttırmak isteyenler ve besi işletmesi kurmak istemeleri durumunda da vermektedir.

Şekerbank

Listenin ikinci ve son sırasını Şekerbank almaktadır. Ziraat bankası gibi üreticiyi teşvik ve destekleme amacı güden bu banka küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık kredisi veriyor. Tarımsal ekipman ve traktör harici , hayvan alımları da dahil barınak ve yem deposu yapımı , süt sağım ve soğutma deposu alımı için oluşacak giderler ve yanında yem alımı gibi ihtiyaçlar için yardım sağlamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*