Kredi Yapılandırma Nasıl Olur ?

Hayatın getirdiği ekonomik yükler karşısında nakit yetişmediği durumlarda krediye başvuran kişi sayısı oldukça fazla. Kredi kartı ödemeleri ve diğer giderlerde her ay artınca ödemelerde sıkıntılar yaşanabilir bu durumda bankalar tüketicilere yapılandırma imkanı sunmaktadır. Bu sayede tüketici biraz daha uygun koşullarda ve az miktarlarda taksitler ile kredi borcunu ödeme imkanına kavuşur. Kredi yapılandırma nasıl olur ? işte ayrıntılar.

Borç Yapılandırma Yapmak

Kullanmış olduğunuz kredi veya kredi kartı borçlarında ki ödemelerde sıkıntı çekiyor ve yapılandırmak istiyorsanız öncelikle şunu bilmelisiniz ki, bankalarca borcunuzun gecikmeye düşmesi şartı aranır. Kredi kartı ödemesinde bu süre 3 ay kredi borcunda ise 2 aydır. Yapılandırma için kredi kartı son ödeme tarihinde ödeme yapılmaması veya kredi taksitlerinde ödeme yapılmaması gerekir. Son çıkan ve her tüketicinin 1 defa mahsus yararlanacağı 72 ay yapılandırma yönetmeliği hariç bu yazımızda temerrüte düşmüş borçların yapılandırması ile alakalı açıklama yapılmaktadır. Eğer herhangi bir borç gecikmesi yaşamamış ve 72 ay yapılandırma imkanından yararlanmak istiyor iseniz detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Son çıkan yasa harici gecikmeye düşmemiş borçların yapılandırılması kesinlikle mümkün değildir. Kredi yapılandırma talebinde iki şekilde bulunabilirsiniz. Birincisi dönem içinde oluşan faiz indirimlerinin kredi borçlarına yansıtılması ikincisi ise taksit tutarlarında değişikliğe gidilerek daha uygun hale getirilmesi ve vadenin uzatılması. Kredi yapılandırma başvurunuz için bizzat şubeniz ile görüşmeniz gerektiğini unutmayın. Bazı bankaların yapılandırma ile ilgili açtıkları departmanlarda telefon yolu ile başvurularınız gerçekleşse de en doğrusu şubeniz ile görüşerek bir ödeme planı oluşturmaktır.

Yapılandırma Yapılan Borcun Gecikmeye Düşmesi

Bankalar, yapılandırma talebinde bulunan ve daha önceden risk seviyesi düşük ama zor dönemden geçen tüketicisine daha uygun faiz oranları ve istekleri doğrultusunda yardımcı olurlar fakat tüketicinin de yapılandırma sonrası düzenli ödeme yapması çok önemlidir. Ayrıca borç yapılandırma sözleşmesini dikkatlice okumanız ve gecikme durumunda maruz kalabileceğiniz ceza-i durumları gözden geçirmeniz çok önemlidir. Zira bazen sonucu hapisle bitecek maddelerde sözleşme de yer alı. Bu durumda sözleşme maddelerine de itiraz ederek kolaylık sağlanmasını ilk talebinizde dile getirebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*