Kredi Sicilinin Bozulması Ne Anlama Gelir?

Hayatımızın her alanında nakit paraya ihtiyaç duyduğumuz anlar vardır. Tatile gitmek için, düğün yapmak için, bir araba almak için, yeni bir eve kavuşmak için, bireysel giderlerimiz için veya yatırım için, adı ne olursa olsun bazı dönemlerde nakit ihtiyacı gerçekten zorunluluk halini alır. Böyle durumda ise ilk başvuru yapılacak kanal bankalardır. Bankalara başvurduğumuzda ise bize olan güvenin tartılması açısından geliştirilmiş bir sistem mevcuttur; sicil kaydı. Tutulan sicil verilerini ise tüm bankalar görebilmekte ve başvuru sahibi hakkında bilgi sahibi edinebilirler. Bozuk sicile sahip kişilere ise maalesef ki kredi red cevabı vermeleri olasıdır. Kredi Sicilinin Bozulması Ne Anlama Gelir?

Kredi Sicilinin Bozulması Nasıl Olur?

Söz konusu ihtiyaçlar için çekilen kredi taksitlerinin zamanında ödenmesi oldukça önemlidir. Çünkü geciken her ödeme veya yapılmamış her ödeme ileride sicilinize işlenmektedir. Bu sebeple kredi talebinde bulunmadan önce doğru hesaplamalar yapmak, gelir gider dengesini ayarlamak, seçilecek olan kredi türüne karar vermek ve vadeleri seçmek oldukça önem taşımaktadır. Daha sonra ödemelerde zorlanmamak için mutlaka takrar tekrar kendinize bu seçenekleri hatırlatın. Ayrıca yapılmayan kredi ödemesi sicilinizin bozulması ile beraber faiz oranlarını ve taksit tutarlarını da arttırır. Sadece kullanılan krediler için değil kredi kartları için de benzer durum söz konusudur. Mevcut kredi kartı borcunun sadece asgari ödeme tutarının ödenmesi banka sicil kaydınızın boculmasına yol açar ve devam eden günlerde kredi notunuz da düşer. Banka sicilinize eklenen diğer faktörler ise; yazılan çekler, vadesinde ödenmeyen senetler ve ödenmeyen otomatik ödeme talimatlı faturalar. Tüm olumsuzluklar ne yazık ki bankacılık sicilinizi etkiler ve kredi notunuzu düşürür.

Protesto olan senetler, arkası yazılan çekler, zamanında ödenmeyen kredi taksitleri ve tutarsız kredi kartı borç ödemeleri maalesef ki banka kredi sicilini olumsuz etkiler ve sonrasında kredi çekme olasılığını yok eder.

Kredi Sicilinin Bozulması Kredi Talebini Ne Kadar Etkiler?

Kredi sicili temiz olan kişilerin kredi çekmesi kolay olur. Bankalar kredi notu yüksek ve bankacılık sicili temiz olan bireylere daha gücenle baktıkları için bir çok konuda da esnek davranırlar.Yüksek puanlı kişilere  teminatsız ve kefilsiz kredi imkanları sunulmaktadır. Bazı bankalar kredi notu yüksek olanlara daha düşük faizlerle kredi kullanma imkanı da sağlarlar. Kredi sicili bozuk olan kişilerin kredi çekmesi imkansız olmasa da çok zordur. Acil nakit durumlarında kredi notu düşük ve sicili bozuk olan kişilerin herhangi bir kefil yada teminat olmadan bankalardan kredi almaları imkansıza yakındır.

Bozuk Olan Kredi Sicili Düzeltilebilir mi?

Bozuk kredi sicili elbette düzeltilebilir ama sabırlı olmak gerekir. Öncesinde, borçlarınızı tamamen kapatmalı ve bankaların size olan güvenini kazanmalısınız. Bunun için 5 yıl beklemeniz gerekebilir. Sonrasında tekrar kredi başvurusu yapabilirsiniz fakat yine de bankalar eski finans geçmişinizi görecektir ve kredi notunuza verilecek cevap bu 5 yıl içerisinde ne yaptığınız ile ilgili olacaktır. Örneğin, bu 5 yıl zaman zarfında size kredi veya kredi kartı verilmese de, banka hesabınızdan her işlemi yapabilir, faturalarınızı vergilerinizi düzenli ödeyebilir ve banka hesabınızda sürekli para bulundurabilirsiniz. Bu sayede bankalar sizin çabanızı görecek ve tekrar size güvenecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*