Kredi Sicili Temizleme

Kredi Sicili Temizleme-Gelişen finans koşulları ve bankaların uygun kredi seçenekleri bireyleri için kredi kullanmayı cazip hale getirmiştir. Uygun faiz oranları yüksek kredi miktarlı kredi seçenekleri ve uygun ödeme planları kredi kullanımını yaygınlaştırmıştır. Her kesime hitap eden kredi seçenekleri ve eskiye nazaran daha esnek olan banka şartları kredi kullanımında yaygınlığı teşvik etmiştir. Ancak bu iyi koşulların yanı sıra kredi kullanımını bir fırsat olarak kullanımından çok bilinçsizce kullanılmaya başlanması şahısları zora sokmaya da neden olmuştur.

 

Çektiği kredilerin taksitlerinin ödemesini geciktiren ya da uzun süreli ödeme sorunu yaşayıp taksitlerde gecikmeyi ritüelleştiren bireyler için bu durun kredi sicillerinde olumsuzluklara neden olur. Kredi sicili bireylerin bankalardan aldıkları kredileri geri ödemelerinde düzenle belirlenen ve tekrar kredi çekmek istediklerinde kredi notlarını belirlemede etken olacak bir kavramdır. Şahısların kredi ödemelerindeki gecikmeler kredi notlarında negatif etkiye neden olur. Kredi notu düşük olan bireylerin tekrar kredi alması zorlaşır. Kişilerin çektiği kredilerin ödeme planına uymaması sicillerini olumsuz etkiler. Bu olumsuzluk kişilerin banakların kara listelerine girmesine neden olmaktadır. Ödeme planında yapılan düzensizliklerle kara listeye girmek kolay olsa da kara listeden çıkıp kredi sicilini temizleme şahıslar için oldukça zor ve uzun bir süreci kapsar. Bankalar kredi sicili temiz olmayan müşterilere genel olarak tekrar kredi vermezler. Ancak verseler de kredinin miktarı düşük, faiz oranları fazla yüksek ve kredinin vadesi bir o kadar kısa olur. Ayrıca kredi sicili temiz olmayan müşterilerin tekrar kredi çekebilmeleri için gerekli başka bir şartta her hangi bir taşınmazı bankaya ipotek ettirmesi ya da sabit maaşı olan bir devlet memurunun müşteriye kefil olmasıdır. Kredi sicili temizleme gerçekleşmeyecek bir işlem değildir.

Kredi geçmişi

Elbette temizlenebilir ama bu tüm kredi borçlarının tamamı ile tek seferde kapatılmasına ya da borcun yeniden taksitlendirerek yeni ödeme planına tam anlamıyla uyulmasını gerektirir. Bu şartları yerine getiren bireylerin borçlarını tamamen kapatmaları şartı ile kredi sicilleri temizlenir. Öncesinde kredi sicilinde olumsuzluklar yaşandığından bankalardan bir süre yüksek miktarda kredi almaları zordur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*