Kredi Notu Nedir?

Bankalar ve diğer finans kurumları kişiye kredi vermeden önce bireyin kredi kullanma geçmişine dayanarak çeşitli analizlerde bulunularak puanlama yapar. Yapılan bu puanlamaya Kredi Notu yada Kredi Puanı denir.

Kredi puanı Bankaların, uzun yıllardır müşterilerine kredi vermeden önce kişi veya kuruluşların mali durumunu incelerken referans aldıkları ve kredi riskini hesaplarken kullandıkları önemli bir referans notudur.

Tüketicilerin yaklaşık %50’si 675’in altında ve %50’si de 675’in üstünde kredi notu alır. Türkiye’de hakkınızdaki kredi bilgileri Kredi Kayıt Bürosunda tarafından tutulur. Karşılıksız çek ve batık kredi bilgileri de Kara Liste olarak T.C Merkez Bankasında tutulur.

Kara Liste; bankalar ve özel finans kuruluşlarının zamanında ödenmediği icin zarar niteliğindeki krediler hesabına aldıkları kredilerin sahiplerine ait bilgileri içerir. Bankalar Kara Listede ismi yer alanların kredi istemlerini reddeder. Merkez Bankası, söz konusu listeye alınan isimlerden borcunu daha sonra ödeyenleri üç yıl sonra, ödemeyenleri ise beş yıl sonra Kara Listeden çıkarır.kredi notu

Bütün bankalar hakkınızdaki bu bilgilere Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası aracılığıyla erişebilir. Her banka aynı bilgiye aynı yerden ulaşabilmesine rağmen, farklı açılardan değerlendirip, farklı kararlar verebilir. Yani bir banka size konut kredisi (mortgage) vermeyi redderse başka bir banka kabul edebilir. Bu yüzden, mortgage alırken birden fazla bankaya başvurmanız avantajlıdır.

2 Comments Posted

  1. Kredi İhtiyaçlarınıza Hemen ÇözümSizin İçin En Uygun Kredi Çözümleriyle Bankaları Karşılaştırın, Kazançlı Çıkın

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Kredi Sicili Temizleme - Kredi Notu

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*