Kredi Puanı Neden Yükselmez?

Bankalardan kredi lazım olduğunda ilk baktıkları kriterlerden olan kredi notunuzu yükseltmek için uğraşıyor fakat işe yaramıyor ise bunun sebebini araştırmanız gerek. Sebebi bulmak için ise kredi notunu düşüren etkenleri bilmeniz şarttır. Ancak bu sayede kredi notunuzun yükselmesine engel olan nedeni bulabilirsiniz.

Kredi Puanım Yükselmiyor?

Kredi puanınızın daha üst noktalara gelmesi için bir takım yöntemler deniyorsanız, yöntemlerinizi gözden geçirmeniz eksik olan yerde kredi not danışmanlarınızdan yardım almanız en doğrusu olacaktır. Bu yazımızı okuyarak da uyguladığınız yöntemin doğru mu olduğu ve nerede yanlış yaptığınızı öğrenebilirsiniz. Kredi notu neden düşer? Önce sebeplerini araştırıp nerede hata yaptığınızı bulmalısınız.

Herkes kredi puanının yüksek olmasını ister özellikle düşük kredi puanına sahip kişiler öğrendikleri yöntemler ile sonuca ulaşmak isterler. Bir takım sözde kredi danışmanları kendilerinde yöntemleri insanlara sunarlar fakat doğruluk payı olmadığı gibi bu yöntemler kredi notunun daha da düşmesine neden olabilir. O nedenle, özellikle bazı kredi not danışmanlığı yapan firmalar için tedbirli olmanız da yarar var.

Kredi Notu Nelerden Etkilenir?

%30 ödeme alışkanlığı, %25 mevcut hesap bakiyesi ve borç durumu, %20 yeni açılmış krediler, %15 ne sıklıkla kredi kullanıldığı ve %10 diğer unsurlar kredi notunu etkileyen faktörlerdir. Görüldüğü üzere kredi puanını etkileyen unsurların en önemlisi ödeme alışkanlığı. Özellikle asgari ödeme yapan yada borcun bir kısmını ödeyip diğer kısmını sarkıtan kişiler, kredi notunun ödemeleri yaptığı halde yükselmediğini iddia edebilir. Kredi notunun gün geçtijçe yükselmesi için kredi kartı borcunun asgarisinden fazlasını yatırmanız veya varsa kredi borçlarınızın taksitlerinin tamamını gününde yatırmanız gerekmektedir.

Kredi puanını aşağı doğru çeken diğer faktör mevcut hesap durumunuzdur. Örneğin otomatik ödeme talimatınız var ama hesapta paranız yok haliyle fatura ödemeniz gerçekleşmeyecek bu da fatura ödeme gecikmesine sebebiyet verecektir. Sonuçta kredi puanınız düşecektir. Bunun gibi vergi ödemeleri, SGK ödemeleri gibi bir çok kalemde ödemelerinizi yapmak için bankayı kullanın ve mutlaka banka hesabınızda para bulundurun.

Kredi Puanı Neden Yükselmez?

Kredi puanının yükselmemesine sebeplerden bir tanesi de sık kredi başvurusudur. SMS ile ve internet bankacılığı ile kredi başvurularının kolaylığı maalesef sürekli kredi başvurusu ve red cevabına maruz bırakmaktadır. Bankaların her red cevabında kredi puanınız düşecektir. O nedenle önce kredi notu yükseltme işlemi yaparak sonra tekrar denemenizde fayda var.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*